stilte. Hij kan zich geweldig ergeren aan het luidruchtige type wandelaar dat alle ruimte voor zichzelf opeist en geen rekening houdt met anderen. Zoals het team van de politie Haaglanden tijdens de Vierdaagse. „Als er één groep is die ik verafschuw, dan zijn zij het. Die mensen bewegen zich alsof het hele parcours van hen is!" Er zijn ook genoeg leuke dingen te zien. Het observeren van individuele deelnemers biedt onderweg een vermakelijk tijdverdrijf, vertelt Marco. Terwijl de meeste wandelaars hun uitrusting en rantsoenen meedragen in een rugzak, kunnen onderweg ook deelnemers worden waargenomen met een plastic tasje van AH aan de hand, alsof ze zojuist boodschappen hebben gedaan en op weg zijn naar huis. Eén van de kleurrijkste types die hij zich herinnert, was een man die op zijn dooie akkertje voorstapte, ondertussen genietend van een geurige sigaar. Over het algemeen minder geliefd bij het Vlaardingse trio zijn de diehard wandelaars, de mensen herkenbaar aan hun heuptasjes en hun superieure glimlach bij het passeren van tragere deelnemers. Een tweede te mijden subcategorie is die van de hardlopers. De mensen die het gemiddelde van vijf tot zes kilometer per uur- graag met een paar kilometer opschroeven, om eerder dan anderen aan de finish te zijn. Maar hardlopers zijn doodlopers, daarin is het Nijmeegse reglement onverbiddelijk. Wie te vroeg over de eindstreep komt, maakt kans te worden gediskwalificeerd, want heeft zich waarschijnlijk niet gehouden aan de voorgeschreven wandeltechniek. Die verbiedt het gebruik van hulpmiddelen als de Nordic walkingstick alsmede de techniek van het snelwandelen of, meer in het algemeen, het zich voortbewegen in een andere pas dan een waarmee met de voeten voortdurend contact met de grond wordt gemaakt. Ilse, Jacquelin en Marco rekenen zich tot het type dat enkel en alleen voor het plezier op pad gaat en vooruitkomt door simpelweg de ene voet voor de andere te zetten. De prestatie telt, maar de gezelligheid onderweg vinden zij minstens zo belangrijk. Als leuke bijkomstigheid noemen zij dat onderweg zo gemakkelijk contacten ontstaan. Dat gaat een beetje de kant op van de natuur- en wandelcultuur zoals beleefd door de socialistische beweging in de jaren 1920 en '30, erkennen zij. Na de wandeling de tent opzetten en 's avonds bij het kampvuur musiceren zijn voor deze wandelaars geen onbekende begrippen. De kameraadschap is groot, hulpvaardigheid over en weer een vanzelfsprekendheid. Het buiten zijn in de natuur heeft een verbroederende uitwerking. De groep overnacht liever niet in een hotel. Ilse: „Tenzij het een simpel hotel is met één ster. Wij gaan voor het kleinschalige, niet voor het brede gebaande pad." En dan 's morgens weer uitgerust en welgemoed op pad, liefst zonder muziekdoppen in de oren, genietend van de stilte en de vergezichten. „Er zijn uren dat we geen woord wisselen," zegt Marco vergenoegd. „Niks hoor," roepen Jacquelin en Ilse meteen. „De vrouwen kletsen lekker door!" Op meer spraakzame momenten willen de mannen in het gezelschap nog al eens commentaar leveren op de auto voor een zojuist gepasseerd huis. Vrouwen bekijken zo'n huis met heel andere ogen. „Wij vinden vooral de plantjes en de gordijnen interessant," grinnikt Ilse. Getraind en gelopen wordt er onder alle weersomstandigheden. Tochten in georganiseerd verband zoals de Vierdaagse worden soms afgewisseld met spontane wandelingen in eigen omgeving. Dan bellen Jacquelin en Ilse elkaar op: „Zullen we een stukje gaan lopen?" Daarnaast wandelt Ilse elke woensdagavond met een vriendin een paar uur door Vlaardingen. Ze heeft, in etappes, het Pieterpad zo goed als afgelegd. Nog maar een klein stukje in Groningen, en zij kan ook deze tocht op haar palmares schrijven. Marco trekt er geregeld met vrienden op uit, bijvoorbeeld naar Bastogne, voor een historische voettocht langs de slagvelden van de Ardennen. Zijn mooiste tocht ooit? De Inca Trail in Peru. De tocht naar Santiago de Compostella trekt hen geen van allen. Dat is meer een bedevaart, daar hangt een sfeer van religie en bezinning omheen. Dat is niet helemaal hun ding. Het aangename van een lange wandeling is juist, zegt Marco, is dat het hoofd zo heerlijk leeg blijft. „Je kan je kop op oneindig zetten. Je hoeft niet over serieuze onderwerpen na te denken." Lopen vereist lichamelijke inspanning, maar stelt ongemerkt ook eisen aan de psyche. Marco: „Je raakt in een trance. Je kan zomaar opeens een emotioneel moment meemaken en bijvoorbeeld spontaan in huilen uitbarsten. Gewoon omdat je je zo gelukkig voelt. Soms is daar maar heel weinig voor nodig. Een lichte aanraking door je wandelmaat kan al voldoende zijn om de tranen los te Musis 18

Musis | 2012 | | pagina 18