maken. De oorzaak is vaak niet aanwijsbaar. Misschien een combinatie van pijn, hitte en de blaren op je voeten?" En anders zijn het de endorfines. Uit de sportliteratuur is bekend dat die stofjes bij een fysieke inspanning een roesachtige geestestoestand tot stand kunnen brengen. Zo'n roes is ook Ilse niet onbekend. Ze merkt dat ze onder het lopen soms sneller geïrriteerd raakt. „Bijvoorbeeld wanneer er iemand op je voeten gaat staan. Na drie dagen en 150 kilometer ben je niet meer zo soepel. Je reageert anders, je gaat al ruim voor een bocht berekenen hoe je die bocht moet nemen." Jacquelin: „Je moet je niet vergissen in wat wandelen met je lichaam doet. Je moet vooraf goed nadenken welke kleding je aantrekt. Mensen in korte broek bijvoorbeeld maken kans op warmte-uitslag op hun benen." Over de beste wandeluitrusting zijn de drie het snel eens. Voor een geslaagde wandeling is weinig meer nodig dan gemakkelijk zittende kleding, een rugzak, stevige schoenen en een hoofddeksel tegen de zon. Extra's naar individuele behoefte aan te vullen. Zo knoopt Ilse gewoonlijk een sjaaltje om tegen het kouvatten in haar nek. En vanaf een paar maanden voordat zij aan een tocht begint, verzorgt zij de voeten met kamferspiritus. Ze heeft er soms ook baat bij de benen te koelen met een icepak zodra ze binnen is. Aan Marco zijn dergelijke adviezen niet zo besteed. „Voor mij hoeven die tierelantijnen niet zo," zegt hij. Hij neemt in principe weinig meer mee dan een boterhammetje en een flesje water. Uit eigen ervaring weet hij dat het aannemen van een flesje bier onderweg catastrofale gevolgen kan hebben. Zware benen, een licht hoofd en een plotseling opkomende vermoeidheid behoren tot de minder prettige gevolgen. Op momenten dat de uitputting dreigt toe te slaan, is het prettig als iemand een lied aanheft, liefst een hymne met een strak ritme waarnaar de vermoeide voeten zich kunnen richten. Militaire marslieden genieten dan de voorkeur van Ilse en Marco, want die brengen het tempo omhoog. Maar meezingers als My Bonnie, The Drunken Sailor en Het Land van Maas en Waal kunnen ook heilzaam werken op de verslappende moraal. Een onschatbaar voordeel is het, dat Het Blauwe Vaasje een lid in de gelederen heeft dat in een shantykoor zingt en weet hoe zij de stemming erin kan houden. En zo, zingend, en genietend van door het massaal langs de kant verzamelde publiek verstrekte versnaperingen, is Het Blauwe Vaasje al vele malen in Nijmegen over de eindstreep getrokken, gehuld in de blauwe clubkleur, het verenigingsvaandel fier geheven. Om na het in ontvangst nemen van de medaille even neer te zijgen op een van de gereedstaande bankstellen en daarna met de resterende krachten de schreden te richten naar café Dijkstra om de overwinning te beklinken met een koel glas. 19 Musis

Musis | 2012 | | pagina 19