Judith en Margaretha waarna (1573) de kerk voortaan voor de protestantse eredienst werd gebruikt, vooral rooms-katholieke hoogwaardigheidsbekleders en instellingen als kloosters geweest die een raam doneerden. Ook lieten een paar Goudse regentenfamilies zich niet onbetuigd. De glazen overleefden de Beeldenstorm in een stad die zich in woord en daad relatief tolerant toonde ten opzichte van de oude religie. Het zal deze geest zijn geweest die ervoor zorgde dat de glazen ongemoeid werden gelaten, waarmee overigens ook de kosten voor het sluiten van de omvangrijke gevelwanden werden voorkomen. Twintig jaar na de religieuze omwenteling werd het grote werk voortgezet, met geheel andere spelers. De Roomse prelaten en Spaansgezinde bestuursélite hadden het veld geruimd en hun plaats als schenker werd ingenomen door seculiere partijen, zoals het Hoogheemraadschap van Rijnland (1594), De Staten van Holland (1595), diverse grote steden, zoals Haarlem, Rotterdam en Dordrecht en gilden. Dit past binnen de praktijk, zoals die toen in tientallen andere steden en dorpen plaatsvond. In de protestantse kerkenbouw, toch gekenmerkt door soberheid, werd de toepassing van gebrandschilderde ramen toegestaan en al snel breed toegepast. Aan zichzelf respecterende steden, overheidsinstellingen en vermogende particulieren werd door kerken om de schenking van een raam gevraagd. Vaak wilden eerstgenoemden niet voor elkaar onderdoen. De Grote Kerk in Vlaardingen is hier een mooi voorbeeld van. Ook hier werden ramen door de Staten, het Hoogheemraadschap van Delfland, de Raad van State en de Hollandse steden geplaatst, die onder de 19e eeuwse orthodoxe wind alle verloren zijn gegaan. Opdrachtgever onder de oude orde voor glas 6 van de Goudse Sint Jan was Jean de Ligne, graaf van Arenberg. Hij heeft de oplevering in 1571 niet meer meegemaakt, want in 1568 sneuvelde hij als aanvoerder van de Spaanse troepen in de Slag bij Heiligerlee, de eerste serieuze krachtmeting van de Tachtigjarige Oorlog. Samen met zijn echtgenote Margaretha van der Marck (1527-1599) is hij op dit raam vereeuwigd, ter weerszijden van Johannes de Doper, knielend onder hun respectieve familiewapens. Hij en de hier afgebeelde Margaretha bezaten een grote verzameling adellijke titels, waaronder die van ambachtsheer van Vlaardingen. De Heerlijkheid van Vlaardingen was via de voorouders van Margaretha, uit de geslachten Van der Wateringhe, Van Naaldwijk en Van Montfoort, aangeërfd en ook hadden zij hier aanzienlijk landbezit. Het door de beroemde Dirk Crabeth ontworpen glas vertoont het (in de ogen van de protestanten apocriefe) bijbelverhaal van de onthoofding door Judith van Holofernes. Deze Assyrische bevelhebber dreigde de Joodse stad Bethulië in te nemen, wat met de moord voorkomen werd. De faam spreidde zich al snel nadat het grootste project, het volledig voorzien van alle ramen van gebrandschilderde voorstellingen, na de grote kerkbrand van 1552 en de daaropvolgende herbouw was geïnitieerd. Goede bedoelingen mogen de schenkers van ramen niet ontzegd worden, maar dezen legden daarmee even zozeer veel eer en prestige in. Met andere woorden: wie een raam schonk, telde mee in deze wereld. Tot de schenkers behoorden de Spaanse landvoogdes Margaretha van Parma (1562), (toen) stadhouder Willem van Oranje (1568), Koning Philips II (1559) en bisschop van Utrecht Joris van Egmond (1555). Daarnaast zijn het tot de Reformatie, STICHTING FONDS GOUDSE GLAZEN De Sint Janskerk in Gouda is ontegenzeggelijk één van Nederlands topmonumenten, vooral vanwege de 'Goudse Glazen'. In een halve eeuw tijd, vanaf het midden van de 16e eeuw, werd de kerk voorzien van gebrandschilderde ramen van een uitzonderlijk hoge kwaliteit. De kerk leende zich uitstekend voor de toepassing van het kleurrijke lichtspel: het is met zijn 123 meter lengte de langste kerk in Nederland, wat plaats bood aan enkele tientallen glazen. Bovendien mochten de kerkrentmeesters zich verheugen in de inzet van topglazeniers en de belangstelling van particuliere financiers Musis 24

Musis | 2012 | | pagina 24