DE FAMILIE HAGA EN DE AMBITIES VAN SCHIEDAM tekst: Hans van der Sloot In de biografie Cornelis Haga, diplomaat en pionier. De eerste Nederlandse gezant in Istanbul 1612-1639die op 6 juli 2012 officieel wordt gepresenteerd neemt de graficus Jacques de Gheyn slechts een bescheiden plaats in. Toch is het niet onaannemelijk dat de ambities van de familie Haga een rol hebben gespeeld in de keuze van De Gheyn als tekenaar van de fameuze kaart uit 1598 waarin zowel het aanzien van de stad als tafereeltjes uit het dagelijks leven minutieus zijn afgebeeld. Twee namen, die van de vroedschappen Dirck Haga en Adriaan Brasser vallen meteen op tussen die van de overige stadsbestuurders die in 1597 Jacques de Gheyn de opdracht gaven om van Schiedam een 'vogelvluchtkaart' te maken. Hierop moest de actuele staat van Schiedam worden verbeeld,. Dirck Haga was de vader van Cornelis Haga. Adriaan Brasser maakte deel uit van een familie van rijke en machtige kooplieden in verschillende Nederlandse steden. Via Cornelis Haga en diens vrouw Aletta Brasser zouden beiden families zelfs aan elkaar worden verbonden. Zowel de Haga- als de Brasserdynastie waren ambitieus en wisten te profiteren van de maatschappelijke turbulentie ten tijde van de Opstand van de Noordelijke Nederlanden tegen hun landsheer Filips II en het begin van de Gouden Eeuw. Bijna vanzelfsprekend gingen de Haga's en Brassers aan het eind van de zestiende eeuw over tot de Nederduits Hervormde Kerk maar behoorden daarin - zoals talrijke rijke en machtige kooplieden - tot de meer gematigde volgelingen van Arminius. Dit was ook de reden waarom zowel Dirck Haga als Willem Jacobsz. Brasser in het tweede decennium van de zeventiende eeuw op last van stadhouder prins Maurits enkele jaren werden uitgesloten van het stadsbestuur. Unieke stadsbeelden Alle kinderen van de familie Haga maakten carrière in de handel, ook de meisjes Teuntge Haga en Geertge Haga. Zij trouwden beiden met een gefortuneerde koopman, zoals hun broers een goed huwelijk hadden gesloten met vrouwelijke leden van aanzienlijke families. Opvallend is dat alle kinderen Haga zich buiten Schiedam vestigden en carrière maakten in de Delftse en Enkhuizer kamers van de Vereenigde Oost- Indische Compagnie, terwijl de jongste broer Jan zich interesseerde in de walvisvaart op Groenland. Ook de Delftse kooplieden- en brouwersfamilie Brasser deed van zich spreken. Met twee mannelijke leden onderhield Cornelis Haga later als gezant directe contacten. Dit waren de gedeputeerde naar de Staten van Holland en latere afgevaardigde naar de Staten- Generaal Joost Brasser en de thesaurier-generaal van de Republiek Govert Brasser. De functie van thesaurier- generaal kan het best worden omschreven als een combinatie van de hedendaagse president van De Nederlandchse Bank en minister van Financiën. In die rol was Govert Brasser verantwoordelijk voor de uitbetaling van het vorstelijke traktement van 20.000 gulden per jaar dat Cornelis Haga als gezant in Istanbul genoot. In heel Schiedam was er niet één huis te vinden dat evenveel kostte als Cornelis Haga jaarlijks verdiende en zelfs raadpensionaris Johan van Oldenbarnevelt moest met minder dan de helft genoegen nemen. In het oeuvre van Jacques de Gheyn nemen de vogelvluchtkaarten die hij in 1597 en 1598 van zijn woonplaats Den Haag en van Schiedam maakte, een bijzondere plaats in. De Gheyn was geen cartograaf. Niets in zijn werk wijst op verdere aspiraties in die richting. Mogelijk is dat De Gheyn de opdracht voor het maken van de Haagse kaart dankte aan zijn relaties die hij mede via zijn vrouw, de schatrijke Eva Stalpaert 27 Musis

Musis | 2012 | | pagina 27