piratentenue tooiden met een wassend maantje, was dat dan ook niet om hun liefde voor de islam tot uitdrukking te brengen maar om te laten zien dat zij noodgedwongen desperado's waren geworden, tot alles in staat, zelfs een pact met de antichristelijke Turken. Het leven was echter sterker dan de leer. Ondanks de religieus/ideologische tegenstellingen bestond er toch veel samenwerking. Omdat de sultan en de Habsburgse vorsten Karei V en Filips II concurreerden om de heerschappij over de Middellandse Zee, viste de koning van Frankrijk graag in troebel water door met Istanboel samen te spannen. Het Britse koningshuis deed hetzelfde. Ook Venetië onderhield nauwe betrekkingen met het hof van de sultan, die in het teken stonden van goede handelsbetrekking. Deze christelijke machten hadden veel eerder dan De Republiek hun eigen vertegenwoordigers aan de Bosporus. Toen Cornelis Haga arriveerde, moest hij door het voeren van een grote staat eerst laten zien dat hij er als nieuwkomer net zo goed toe deed. Alleen zo zou hij op den duur door het hof van de sultan serieus worden genomen. Ook in de tijd van Haga heette het Ottomaanse Rijk in het algemeen spraakgebruik Turkije. In de straten van Istanboel echter was "Turk" een scheldwoord voor achterlijke boertjes van buut'n die een ruwe en ongepolijste taal spraken. Pas in de tijd van Kemal Atatürk is dit dédain verdwenen. Het machtsgebied van de sultan omvatte in Haga's tijd de Balkan, het huidige Turkije, het Midden-Oosten, Egypte en officieel ook de rest van Noord-Afrika. In Irak bevond zich een tweede ideologische grens: daar begon het vijandige Perzië, dat niet de soennitische maar de sjiitische variant van de islam aanhing. Dat was aanleiding voor veel gewapende conflicten. De regering van de sultan moest dan ook steeds vrezen voor een tweefrontenoorlog en dat heeft de expansie in Europa beperkt. Het Ottomaanse Rijk droeg een zeer multi-etnisch karakter en datzelfde gold voor Istanboel. Sultan Mehmet de Veroveraar wilde dat zijn hoofdstad ook qua bevolkingssamenstelling een afspiegeling was van zijn rijk. Hij haalde migranten uit de verste uithoeken van het rijk. Dat maakte Istanboel tot een adembenemende metropool, de stad die de verlangens van de wereld belichaamt, zoals de inwoners trots zeiden. In de straten hoorde men alle talen die in het rijk gesproken werden. De verschillende bevolkingsgroepen leefden vreedzaam naast elkaar, maar handhaafden wel hun culturele tradities en hun eigen kledij, Zij bleven hun eigen talen spreken. Istanboel kende dan ook vele namen, waaronder Tsarigrad en Constantinopolis. De officiële, alleen in documenten gebruikte benaming luidde Konstantiyya. Het rijk was in de middeleeuwen gesticht door het kleine Turkse volk der Ottomanen. Hun taal - die tegenwoordig net als Latijn alleen nog maar door geleerden wordt beheerst - werd alleen nog maar gebruikt in het grote paleis, Topkapi of de Hoge Po(o)rte. Wie wat met de overheid te verhapstukken had, moest dat doen in het Ottomaans. In de praktijk was daarvoor een dragoman nodig, een tolk, die niet alleen dit Ottomaans sprak en schreef maar ook de verhoudingen en het protocol aan het hof kende. Ook dit hof was uitermate multi-etnisch. De grote stichters van het rijk hadden hun niet-islamitische onderdanen een belasting in jongens opgelegd die - na bekering tot de islam - opgeleid werden voor een loopbaan bij het bestuur of het leger. In de praktijk was het een uitverkiezing als je op deze manier de kans kreeg een prachtige carrière te maken. En de feiten leren dat zulke weggevoerde jongens later de familie thuis lieten meeprofiteren van hun succes. Zo was de grootvalkenier van de sultan Halil Pasja van oorsprong een Armeniër. Deze Halil Pasja was tevens grootadmiraal van de vloot en in die functie kwam hij tot de overtuiging dat formele banden met die verre, maar rijke republiek aan de Noordzee Aletta Brasser door Van Miereveld, collectie Museum voor Schone KunstenAntwerpen Musis 38 Cornelis Haga door Van Mierevelt, Stichting familie de

Musis | 2012 | | pagina 38