8049 60 057 Omslag: Inhoudsopgave 4 Waarheen, Waarvoor 9 Column Henk Slechte 10 Cultuur in een tussen stad 14 Vrije academie en OpMaat staken verzet fusie 18 Stadsgehoorzaal huis van en voor de Vlaardingers 22 Onze gelukkige jaren 26 Een visie die beter nooit geschreven kunnen worden 30 Goof en Alie Hendriks 34 Museumvondsten 36 De wereld van Cornells Haga 42 Natuur als uitgangspunt SAMENKLANK, SAMENKLEUR De kogel is door de kerk, de messen geslepen, bekend is wat de cultuursector volgend jaar moet inleveren tengevolge van de bezuinigingen die de steden aan de Waterweg moeten doorvoeren. Percentueel zijn de verschillen groot. Maassluis en Vlaardingen grijpen met overeenkomstige bedragen harder in dan Schiedam. Dit ligt voornamelijk aan de hoogte van de totale cultuurbegroting. Lichtpunten zijn er ook. Van overheidswege is de lantaarn ontstoken voor de verschillende theaters. Ook zijn de bezuinigingen in Vlaardingen aangegrepen om de al zo lang besproken fusie tussen de semi-regionale en regionale cultuurvoorzieningen als Vrije Academie en Muziekcentrum OpMaat eindelijk erdoor te drukken Zit de cultuursector nu bij de pakken neer? Dat allerminst. Met veel creativiteit, een soms onvermoede wil tot samenspraak en overleg, wordt de toekomst tegemoet getreden. Dit is de positieve kant van een negatief besluit dat in deze Musis door vier auteurs wordt uitgewerkt. Los van elkaar komen alle vier tot de conclusie dat de financiële problemen ook kunnen worden opgevat als frisse wind. Dit zet de toon voor de muziek en dwingt de republiek der letteren tot herbezinning op kerntaken. Deze Musis geeft een stand van zaken. Ziet natuurlijk donkere wolken. Maar ook licht aan de horizon. En vooral een nieuw elan bij gevestigde instellingen. De cultuur aan de Waterweg wordt er niet minder op. Integendeel. Deze uitgave van Musis werd mede mogelijk gemaakt door het Fonds Schiedam Vlaardingen en omstreken. MUSIS juni-juli 2012 jaargang 18 no 6 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan-voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie: Laurens Priester Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- jaarabonnement 2012 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis MUSIS ONLINE OP http://archief.Schiedam, nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (mei 2012) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Foto Jan van der Ploeg 3 Musis

Musis | 2012 | | pagina 3