gekwalificeerd arts geschieden, die getraind was in de omgang met de gecompliceerde randapparatuur. Onderzoek had uitgewezen dat er gemiddeld 52 minuten lagen tussen het eerste 112-alarm en de aankomst van de patiënt met gillende sirenes en blauwe zwaailichten in het ziekenhuis. "Kon dat moment van behandeling worden vervroegd?" vroeg Simoons. Max meende van wel. Nu kwam zijn veelzijdige belangstelling in het spel. Samen met het elektronicaconcern Siemens ontwikkelde hij een speciaal rubberen matje met contactpunten. Als dat op de borst van de patiënt gelegd werd, kon een goed elektrocardiogram worden gemaakt. Je hoefde geen arts te zijn om een bruikbaar resultaat te boeken. Bovendien schreef hij een algoritme, een computerprogramma waarmee kon worden bepaald, of een tromboliticum moest worden toegediend, hoeveel en van welk type. Met deze apparatuur konden ook verpleegkundigen - Nederlandse ambulancebroeders hebben een verpleegkundige achtergrond - de behandeling starten in de ziekenwagen zelf. Zo werd de schade aan de hartspier geminimaliseerd. Max zelf nam de training van de ambulance medewerkers voor zijn rekening. Door zijn innemende optreden en zijn grote onderwijskundige talenten wist hij alle bezwaren te overwinnen. Sindsdien beschouwen de mensen van de ambulance in de Rijnmond Max als een der hunnen, wat er ook in de afgelopen jaren is gebeurd. Max schreef vele artikelen voor medische tijdschriften. Het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde riep hem uit tot de beste jonge onderzoeker van het jaar. Hartspecialisten uit de hele wereld liepen de Erasmus Universiteit plat om het wonder met eigen ogen te aanschouwen. Gedurende zijn hele onderzoek werkte Max nauw samen met Jan Hartman - ook Schiedammer, toen hoofd ambulancedienst bij de Rotterdamse GGD. Max reisde de wereld rond om op medische congressen kond te doen van de nieuwe aanpak. Vaak nam hij Hartman mee. Dan kwam een belangrijke karaktertrek tot uiting. Max haatte het als mensen alle eer voor zichzelf opeisten. Hij belichtte altijd de prestaties van zijn medewerkers en liet hen vaak genoeg op het spreekgestoelte zelf delen in het applaus. Iets anders zou onrecht betekend hebben en Max kon niet tegen onrecht. Tatoeages De methode van Max is in de jaren 1990 geleidelijk aan in heel Nederland ingevoerd. Veel andere landen namen haar over. Sinds pakweg 2005 is dotteren het meest gegeven antwoord op een hartinfarct. Dat is het schoonvegen van kransslagaders met een soort ballonnetje. Een tromboliticum is nog wel belangrijk daar waar er grote afstanden moeten worden afgelegd 11 Musis

Musis | 2012 | | pagina 11