burgemeester Jan Willem Peek. Peek stond bekend als ijdel en wilde zich slechts laten portretteren tegen een neutrale achtergrond. Hans Visser daarentegen die kort daarvoor enkele prachtige portretten had gemaakt van archivaris Piet Kuyer en de politieke zwaargewicht M.M. van Kinderen weigerde daarentegen om gebruik te maken van een studio. De foto moest worden genomen in de burgemeesterskamer met het natuurlijk invallend licht. Een compromis werd bereikt door de burgemeester languit en plat op het tapijt van zijn werkkamer te leggen en hem aldus te fotograferen. Wie dus langs de galerij van burgemeestersportretten loopt, weet voortaan dat de streng kijkende Peek in werkelijkheid op de vloer ligt, met zijn voeten onder z'n bureau. Hans Visser was allerminst een fotojournalist. De actualiteit en zeker de lokale actualiteit interesseerde hem maar matig. Bepalend was of de opdracht hem interesseerde en de mensen met wie hij moest samenwerken hem aanstonden. Visser was er niet voor de gebeurtenissen, hoe graag de auteurs en eindredacteur hem daarvoor ook wilden strikken. Het resultaat is slechts een klein oeuvre, maar wel met de prachtige sfeerbeelden die hij schoot rond de afbraak van het oude station en de portretten van gewone en niet zo gewone Schiedammers. Foto's van Hans Visser voor het maandblad De Schiedamse Gemeenschap bij artikelen over het nieuwe station, de zomerfeesten, sfeervol Schiedam, de bejaardensociëteit en ingebruikname Opstandingskerk. 17 Musis

Musis | 2012 | | pagina 17