ROBERT COLLETTE: DE BEWEGING In zijn herinneringen aan de samenwerking met Hans Visser en Robert Collette, haalt Aad Wagenaar ook graag op hoe de samenwerking met Robert Collette in 1967 een aanvang nam. 'Robert Collette', schreef Wagenaar acht jaar geleden alweer, 'was een stuk jonger maar al net zo begaafd en pretentieus. Ook had hij met Hans Visser een grote zeurderigheid gemeen. Die niet te ontwijken eigenschap was Visser zowel als Collette bijgebracht door Jan Schaper, een charismatische, bij geen enkele muze helemaal uit de verf komende doch zeer rap van de tongriem gesneden, zelfverklaarde kunstenaar, die eens bij de geïntimideerde stadsbestuurders het Zakkendragershuisje had losgekletst en daar al enkele jaren een soort sekte leidde. Robert Collette had niet zoveel humor als zijn voorganger en zijn buien van ware of gespeelde hypochondrie misten Vissers ironische toets. Ik ervoer Collette vaak meer als zendeling dan als fotograaf wanneer ik met hem op een interview of reportage voor ons maandblad afging. Loodzwaar waren ook steeds zijn overwegingen ten aanzien van het aantal kolommen dat een bepaald onderwerp waard mocht zijn, of de foto's liggend of staand moesten, en hoe de toon van de geschreven woorden hoorde te luiden. Maar bij dit alles zorgde Robert Collette, bedrukt gemoed of niet, voor de prachtigste foto's in ons blad'. Heel anders dan Hans Visser had Robert Collette een sterk gevoel voor de actualiteit en het juiste moment. Waar Hans Visser het liefst zelfstandig werkte en los van het artikel dat moest worden geschreven, opereerde Collette het liefst als team. Een voortdurend strijdpunt was daarbij waar het werk van de journalist ophield en de fotograaf moest gaan beginnen. Met graagte zette waar mogelijk het hele interview naar zijn hand. Ambitieus was hij zeker. Vandaar het plan om van het Schiedam aan het eind van de jaren 1960 een fotoboek 19 Musis

Musis | 2012 | | pagina 19