te maken: een ongehoord idee waarin op dat moment niemand behalve de uitgever vertrouwen had en dus geen cent voor beschikbaar was. Collettes idee was echter welomlijnd: het moest een boek worden waarin stad en samenleving zo compleet mogelijk in beeld moest worden gebracht. Een welgevallige fotografie van de havens en andere aantrekkelijkheden stond hem niet voor ogen. Het moesten de kroegen worden, de bedrijven, de afbraak van het laatste restje van de Brandersbuurt, de Parallelweg, de in zijn ogen sfeerloze uitbreidingen van de stad, de kinderen op straat, de bejaarden, de straatventers en de werven. Ook in zijn fotografie voor de Schiedamse Gemeenschap zette hij een andere, geheel nieuwe koers in. De kwaliteit van de artikelen bleef op gelijke hoogte. De dynamiek van de fotografie van Robert maakte echter dan de toon van de verhalen en de keuze van onderwerpen veranderde. Er kwam ook ruimte voor het verhaal van een vrijetijdsfokker die de lezer omstandig uitlegde hoe een konijn geslacht moest worden. En voor Jilles de fruitkoning die voor de fotograaf op tafel klom en voor Aad Wagenaar als standwerker zijn levensverhaal uit de doeken te doen. Voor wat later het boek 'Schiedam Nu' zou worden trok Collette een vol jaar uit. Dat betekende dat de fotograaf en auteur twee of drie dagen per week van 's morgens zes uur tot in de avond samen over straat zwierven, in alle vroegte een glas dronken met de koetsiers die met hun paarden om acht uur voor een rouwdienst voor de kerk werden verwacht, meeliepen met de arbeiders op weg naar Gusto of Wilton Fijenoord, dagen doorbrachten op het woonwagenkamp, de openbare verkopingen bijwoonden in Veilinghuis de Eendracht, aan boord gingen met de sleepboten in de haven en de roeiers volgden bij hun levensgevaarlijke toeren om de scheepstrossen op de bolders in de walkant of op de boeien te leggen en feesten bijwoonden die geen feesten waren. Robert Collette was onvermoeibaar in het weergeven van de dagelijkse werkelijkheid en er een meester in om die werkelijk geen geweld aan te doen. Deze kwaliteit zou hem, nadat hij in vaste dienst was getreden van Voetbal International maken tot de beste en meest onderscheiden voetbalfotograaf ooit. Van hem bewaart het Gemeentearchief enkele duizenden negatieven en vrijwel allemaal nog relevant voor wie het heest over Schiedam in de jaren zestig en als foto vrijwel allemaal de moeite maar dan waard. Foto's van Robert Collette voor Schiedam Nu: kinderen op de kaalslag in het centrum en voor de Schiedamse Gemeenschap bij artikelen over het woonwagenkamp, de sloop van de Frankelandkerk en openbare verkoping in Veilinghuis Eendracht. 21 Musis

Musis | 2012 | | pagina 21