Lenies 78-jarige echtgenoot schudt het kalende hoofd. „Van mij wil zij niets leren," verklaart hij met een begripvol glimlachje. „Ik ben een beetje eigenwijs," zegt Lenie verontschuldigend. Cor had er geen enkel bezwaar tegen dat zijn vrouw wilde biljarten. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Toch kon hij voor de tegenstanders wel een zeker begrip opbrengen. ,,We hebben het over senioren. Gepensioneerden. Mensen die weinig meer hebben om naar uit te kijken dan eens per week een biljartmiddag. Daar moeten ze dan een uur of langer wachten tot ze eens een stootje mogen maken. En dan willen er ook nog eens vrouwen komen spelen, waardoor de wachttijd nog langer oploopt. Daar hadden ze moeite mee." Hij is trots dat zijn vrouw voet bij stuk heeft gehouden. „Ze heeft gevoel voor het spel. Veel mannen kunnen nog wat van haar leren." Dat mag dan tegenwoordig worden onderkend, indertijd noemden de heren biljarters Lenie Coster onomwonden een haaibaai, een onruststookster die de gevestigde orde overhoop haalde. Veel mannen waren zelfs een beetje bang van haar. Verzet werd in het geniep gevoerd. Lenie: „Je zou het niet verwachten van kerels van zeventig, maar die kunnen heel gemeen zijn." Op het schoolbord in De Vier Molens waar de biljartspelers hun naam op schreven, werd op een middag de naam van Lenies tegenstander stiekem uitgewist. Tegen een vrouw spelen gold in de ogen van de dader kennelijk als verraad. Lenie was woedend. Ze zocht uit wie haar die streek had geleverd en stapte direct op hem af. „Ik heb hem een klein klapje gegeven. Het was meteen over." Haar daad maakte diepe indruk, met treiterijen als stiekem haar keu vernielen was het in één klap gedaan. En met de man die altijd het lelijkst tegen haar deed, is zij sindsdien de beste vrienden. Ook nadat ze als volwaardig speler was geaccepteerd, zorgde ze nog regelmatig voor opwinding. Zoals die Lenie Coster Musis 28

Musis | 2012 | | pagina 28