8049 60 057 Inhoudsopgave 4 Een Leven Met Kunst 8 Kleding met historische meerwaarde 10 Max Bouten: Een Schiedammer van betekenis 15 Nog pas gisteren 16 Hans Visser: De Sfeer 19 Robert Collette: De Beweging 22 H.K. van Minnen: Alle Dag 27 Lenie Coster 30 Museumvondsten De jaren 1960 De fotografie neemt in het zomernummer een bijzondere plaats in. Aanleiding waren de vele reacties binnen en buiten de redactie op Hans Vissers foto bij het artikel van Janneke Martens. In de collecties van respectievelijk het Gemeentearchief Schiedam en het Stadsarchief Vlaardingen bevinden zich drie complete verzamelingen van foto's en negatieven van drie fotografen die de sfeer, de gebeurtenissen en het stadsbeeld in de jaren 1960 hebben vastgelegd. Uit deze verzamelingen koos Wim Henkes een aantal foto's die hem het meest aanspraken. Als dertiger en geen Schiedammer of Vlaardinger van geboorte selecteerde hij, los van de gebeurtenis die aanleiding was tot het maken van de opname, de foto's op zeggingskracht en kwaliteit. Het werd een kleine, maar opmerkelijk keuze waarin - toeval? - ook tot uitdrukking komt hoe sterk Vlaardingen in die tijd nog van Schiedam verschilde. In Schiedam geen verbazing bij het draaiorgel op straat. Maar in Schiedam ook geen schitterend beeld van scheepsbouw in het hart van de stad. Voor Schiedammers en Vlaardingers zijn de foto's een terugblik, in Vlaardingen kortgeleden samengebracht in het fotoboek 'Vlaardingen op het keerpunt', in Schiedam misschien aanleiding om nog 'ns goed te kijken naar de fotografische nalatenschap van Robert Collette en Hans Visser. MUSIS augustus 2012 jaargang 18 no 7 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling ANBI Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan-voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie: Laurens Priester Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- jaarabonnement 2012 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis MUSIS ONLINE OP http://archief. Schiedam, nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (juni/juli 2012) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam/publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Modeontwerpster Annicke van der Giessen. Foto Sjaak van Beek 3 Musis

Musis | 2012 | | pagina 3