Kleding met historische meerwaarde tekst: Peter de Lange foto's: Sjaak van Beek Modeontwerpster Annicke Shireen van der Giessen is een van de jonge kunstenaars die een atelier hebben in een voormalige verffabriek aan de Schie, op de grens van Schiedam en Overschie. Haar werkruimte kijkt uit op het nog maar zelden door de beroepsvaart gebruikte riviertje met zijn groene, dichtbegroeide oevers. De klinkerbestrating langs het water vertoont op sommige plaatsen roestbruine plekken, de laatste sporen van een vroegere industriële bedrijvigheid. Het is een geschikte plek voor een modiste van wie veel ontwerpen teruggaan op het verleden. Zoals Annicke met de naam van haar bedrijfje Folktailor al aangeeft, verwijst haar werk naar periodes in de geschiedenis toen mensen samenleefden in kleine agrarische gemeenschappen en de sociale omgang werd bepaald door feodale verhoudingen. Veel van Annickes kledingstukken zijn geïnspireerd op drachten uit periodes als de Ijzertijd, de late Middeleeuwen en de Gouden Eeuw. Annicke, afkomstig uit Hoek van Holland, studeerde fashion design aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht. Haar afstudeerscriptie ging over identiteit en de maakbaarheid daarvan. Een vraagstuk dat haar bijzonder bezighoudt is, onder welke omstandigheden de authenticiteit van mensen het best tot uitdrukking komt in hun kleding. In ieder geval niet in het huidige postindustriële tijdperk, daarvan lijkt zij overtuigd. „Kleding werd vroeger met de hand gemaakt. Daardoor alleen al is het authentieker dan de producten van de weggooicultuur van tegenwoordig. In de hedendaagse kleding telt het imago meer dan de functionaliteit. Kleding uit vorige eeuwen heeft naar mijn smaak meer waarde en zeggingskracht. Het is heel lang gebruik geweest dat kleding overging van moeder op dochter. Jurken werden versteld en aangepast aan leeftijd en levensomstandigheden. Kleding nam vroeger een heel andere plaats in het leven in, kleren hadden te maken met je afkomst, ze maakten deel uit van je wezen." Industrialisering en globalisering hebben korte metten gemaakt met zulke gebruiken. De laatste culturen die er eigen gebruiken en eigen kenmerken op na houden dreigen te verdwijnen. Eenvormigheid is troef; grote modeketens verkopen overal ter wereld dezelfde producten, vaak gemaakt van goedkope stoffen door goedkope arbeidskrachten in verre landen „Een T-shirt reist de hele wereldbol over voor je het koopt," zegt Annicke. Ideaal zou zijn, betoogt de jonge modiste, als kleding weer zoals in vroeger dagen lokaal zou worden gemaakt, van mooi, duurzaam materiaal. Dat zou niet alleen het milieu ten goede komen, maar ook Annicke Shireen van der Giessen

Musis | 2012 | | pagina 8