de diversiteit. Er ontstaan dan weer opmerkelijke, plaatsgebonden verschillen in de manier waarop mensen zich kleden. „Met plaatselijk gemaakte kleding zou je je beter bewust worden waar je vandaan komt." Terug naar de klederdrachten en de slow fashion? Wie zou dergelijke mode willen dragen? Wie zou het kunnen betalen? „Het is natuurlijk een utopie," geeft Annicke toe. „Maar wel een interessante utopie." Voor haar eigen productie blijft de handgemaakte kleding uit voorgaande eeuwen niettemin een belangrijke inspiratiebron. Ze werkt met kwaliteitsstoffen en dan graag met linnen. „Dat wordt mooier naarmate het ouder wordt, het is een echt natuurproduct." Maar ze houdt ook van synthetisch materiaal, vooral lycra. „Katoen vind ik minder prettig, dat is heel slecht voor het milieu. Katoen is het meest vervuilende en grondrovende materiaal in de textielindustrie. Katoen verven is bijzonder slecht voor het milieu." De creaties van Annicke van der Giessen vallen op door de gedetailleerde afwerking. „Wat ik maak kan in de loop der tijd worden aangepast. De drager kan het heel lang blijven gebruiken. Zo kunnen het doorleefde kledingstukken worden met specifieke kenmerken en een heel eigen karakter." Folktailor is gespecialiseerd in duurzaam maatwerk voor speciale gelegenheden. Annicke werkt voornamelijk voor particuliere klanten uit de entertainmentsector. Het zijn vooral mannen die haar atelier binnenlopen voor een bestelling. „Mannen willen duurzame kleren, geen bloesje dat ze na één seizoen moeten wegdoen." In de gayscene heeft haar naam een bekende klank. Daarnaast ontwerpt zij kleding voor beurzen, feesten en partijen en voor historische evenementen. Met de markt voor re-enacters en live role play gaat ze behoedzaam om. „Ik hou niet zo van die dikke fantasysausjes. Ik hou meer van subtiliteit. De spanning kan in een klein detail zitten." Omdat zij hoge eisen stelt aan haar werk en haar stijl, moet er wel een klik zijn met de klant. Zij schuwt haastwerk en oppervlakkigheid. Ieder stuk wordt met de grootst mogelijke zorg en aandacht ontworpen en van het beste materiaal vervaardigd. „Ik had laatst iemand die een musketierspak voor een feestwinkelprijs zocht. Dat werd natuurlijk niks." Annicke van der Giessen komt uit een creatieve familie. Haar moeder was altijd bezig met goudsmeden en pottenbakken, haar zus is meubelmaakster. Onder haar voorouders komen verschillende kleermakers voor. „Mijn moeders oma was een heel bekwame coupeuse. Voor haar kinderen haalde ze kleding in een dure luxe winkel. Die haalde ze thuis voorzichtig uit elkaar en tekende de patronen na. Daarna naaide ze de kleren weer in elkaar en bracht ze met een smoes terug naai de winkel. Waarna ze thuis haar eigen stel in elkaar zette." Ook Annickes moeder is een behendig naaister. Op drukke momenten komt ze helpen in het atelier. Annicke heeft nog geen vastomlijnde toekomstplannen. Om Folktailor te financieren, blijft ze voorlopig drie dagen per week in dienst bij ProRail als stationsomroepster. Het is ook voor haar een open vraag in welke richting haar creatieve werk zich zal ontwikkelen. Ze studeerde af op high fashion met avondjurken van lycra en badpakkenstof en misschien is dat de stijl waarnaar ze uiteindelijk terug wil. „Ik zou misschien iets meer mainstream willen. Maar wat het ook wordt, het is nog een hele reis. Ik wil eerst meer achtergrond opbouwen en andere mogelijkheden verkennen. Ik wil mezelf niet voorbij lopen en de tijd en de rust nemen om mezelf te ontwikkelen. Ik ben wel ambitieus, maar ik hoef niet op stel en sprong een bepaald doel te bereiken." 9 Musis

Musis | 2012 | | pagina 9