predikanten en leerkrachten uit Rotterdam, Schiedam, Hillegersberg en Vlaardingen. Op 19 april 1943, bijna een jaar later en ter gelegenheid van Hitiers verjaardag, werd een grote groep vrijgelaten, waaronder Kolpa. Uitbreidingsplan Als rechtgeaard AR-raadslid merkte M.H.L. Weststrate in april 1950 bij de behandeling van het Uitbreidingsplan voor Vlaardingen het volgende op: '...dat wij met Gods hulp van Vlaardingen een grote stad willen maken, een mooi streven, dat goede perspectieven biedt.' De 'scheidingslijn' die de stad met het vaststellen van het plan passeerde, kon bijna niet mooier worden uitgedrukt. Hoewel de stad in ruimtelijk opzicht al de nodige vernieuwingen had ondergaan, stond het aan de vooravond van een grootse stadsuitbreiding. Maar niet alleen de uiterlijke verschijning wijzigde, ook de Vlaardingers veranderden. Van een enigszins behoudende protestants-christelijke gemeenschap naar een stad met veel nieuwe inwoners van buiten en waar ontkerkelijking uiteindelijk stevig zou inzetten. Hoewel de raadsleden instemden met het plan, waren zij tegelijk bevreesd voor maatschappelijke veranderingen, of, zoals dezelfde Weststrate verwoordde: 'Het samenbrengen van grote groepen arbeiders draagt het gevaar in zich, dat men afglijdt meer en meer in de richting van het nihilisme.' Dat Vlaardingen zou gaan groeien was in de jaren 20 en 30 al duidelijk. De bevolkingsgroei nam stevig toe en in de stad vestigden zich steeds (semi-) industriële bedrijven, die in de aan de Maas gelegen plaats een gunstige vestigingslocatie zagen. Hiertoe werden in die jaren door Kolpa en zijn dienst deelplannen ontwikkeld die in de stadsuitbreiding zouden moeten voorzien, maar een overall plan ontbrak. Het Uitbreidingsplan, in huidige termen meer een stadsvisie dan een bestemmingsplan, behelsde uiteraard de werkelijke uitbreiding van de stad ten koste van het omringende landbouwareaal, maar ging uitdrukkelijk ook in op de voortzetting van het saneren van de binnenstad. De Bruijn hield er later de naam 'de sloper van Vlaardingen' aan over, maar dat is niet geheel en al terecht. Het principe hiertoe werd beredeneerd vastgelegd in het Uitbreidingsplan en dat was breed ondersteund door de raad aangenomen. In 1947 realiseerde het gemeentebestuur zich dat het vigerende uitbreidingsplan uit 1943 niet meer adequaat was. Dit plan hield weliswaar rekening met een bevolkingsgroei, '...doch niet in een omvang zoals die zich heden demonstreert. Willen wij in de toekomst ernstige fouten vermijden, dan moeten wij zorgen, dat alles, wat op geestelijk, cultureel en sociaal gebied terrein zijn plaats moet krijgen, planmatig worden vastgesteld.' Pas dan kon de stad een harmonisch geheel worden, zonder chaotische hapsnapplannen. De gemeenteraad stemde met het B&W-voorstel in om Van KAART VAN VLAARDINGEN SCHAAL -1:5000 f'" TOESTAND ANNO 1950 MET DE ONTWORPEN UITBREIDINGEN BEZUIDEN DE RIJKSWEG *A| éi J /-•••## •'hri* *7:jm 11 Musis

Musis | 2012 | | pagina 11