SCHOOLSTOESTANDEN OPENBARE BASISSCHOOL DE SINGEL 100 JAAR In 1899 moest de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs opnieuw constateren dat aan veel scholen zowel openbare als bijzondere, het aantal leerlingen aat aan één onderwijzer was toevertrouwd, te groot was. En dat was ook geen wonder; in de voorafgaande drie decennia was de bevolking van Schiedam met een derde gegroeid tot ruim 27.000 inwoners, riet aantal leerlingen was van 2.600 in 1871 gestegen naar 3.888 in 1899. tekst: Jef Jansen foto's: Theo van Giezen en Gemeentearchief Schiedam De Onderwijswet had bepaald dat in elke gemeente lager onderwijs zou worden gegeven, dat voor alle kinderen toegankelijk diende te zijn. Ook diende elke gemeente te voorzien in de kosten van het lager onderwijs. En, het gemeentebestuur diende ook het schoolgaan van kinderen van bedeelden, onvermogenden en minvermogenden te bevorderen. De wet maakte een onderscheid in het openbaar onderwijs, verzorgd door gemeenten en het rijk, en het bijzonder onderwijs, verzorgd door alle andere instanties, in de regel godsdienstige en levensbeschouwelijke instellingen. Het bijzonder onderwijs in Schiedam bestond uit de katholieke scholen Sint Jozef (met drie secties), Sint Willibrordus, Sint Jan en Maria en verder uit een christelijke en een gereformeerde school. Het openbaar onderwijs bestond sinds 1859 uit drie kosteloze scholen, beter bekend als de armenscholen, twee tussenscholen en twee burgerscholen, één voor jongens en één voor meisjes. Laatstgenoemde scholen kenden een uitgebreider lespakket. Aan de jongensschool werd ondermeer ook Franse les en gymnastiek gegeven, aan de meisjesschool gymnastiek en handwerken. De tussenscholen ontleenden hun naam aan de tussenpositie die deze innamen tussen de armenscholen en de openbare scholen met uitgebreider lespakket. Ze waren bedoeld voor kinderen van ouders die wel schoolgeld konden betalen maar niet het volle tarief, in de regel kleine middenstanders. Het lespakket van de armenscholen en de tussenscholen was

Musis | 2012 | | pagina 15