hetzelfde, de sociale herkomst van de leerlingen dus niet. In 1900 veranderden de openbare scholen van naam. De jongens- en meisjesschool met uitgebreid leerplan gingen heten scholen A en B, de armenscholen (ook daar was het onderwijs nu niet langer kosteloos) C tot en met E en de tussenscholen F en G. Hoofd van school F, gelegen aan de Broersvest, was de legendarische schoolmeester J.C. Sander, die in 1906 op 71-jarige leeftijd in het harnas overleed. Zijn opvolger J. van Bochove ondervond het probleem van een te groot aantal leerlingen per onderwijzer in zijn volle omvang. In het schooljaar 1908 waren er 118 kinderen meer aangemeld dan waar op de scholen plaats voor was. Volgens het college van burgemeester en wethouders Op 3 april 1912 kon de school officieel geopend worden, net voor het toen gebruikelijke begin van het nieuwe schooljaar, de week na Pasen. Burgemeester Honnerlage Grete noemde het gebouw een sieraad voor Schiedam. Een van de nieuwigheden was dat de drie rijen schoolbankjes per klas op een rails waren geplaatst, zodat de vloer er onder makkelijk kon worden schoongemaakt. Cemeenteverken van Schiedam r- r- Tw-fPit ahfn ïqii lEMppNTFBCHaap was het duidelijk dat er nieuwe scholen moesten komen, maar dat voorlopig een andere oplossing moest worden bedacht. De bestaande school F, volgens de wethouder van onderwijs een onding met haar 8 lokalen, moest dringend worden uitgebreid. Daarom werden er drie extra klassen ondergebracht in de voormalige armenschool aan het Broersveld. Om geen subsidie mis te lopen, bedacht men een truc: uitbreiding van een bestaande school leverde geen rijkssubsidie op, stichting van een nieuwe wel. En dus hief het gemeentebestuur eenvoudigweg school F op, om deze vervolgens opnieuw op te richten. Hoewel er plannen waren voor de bouw van een nieuwe school op het terrein achter de stadsdoelen, had dit, gezien de omliggende industrieën, niet de voorkeur van de gemeenteraad. In 1910 was de situatie niet veel beter. Opnieuw waren er veel meer leerlingen aangemeld dan er geplaatst konden worden en dus werd dezelfde kunstgreep toegepast als in 1908. School F werd nu vervangen door een tienklassige school, nog steeds gehuisvest in de oude school van meester BeHODRTBIJ BESTEK N^n w V 3^^ Bouwtekening Gemeenteschool F, de latere Comenlusschool en OBS De Singel Musis 16

Musis | 2012 | | pagina 16