boven de 40 leerlingen uit, wat de nimmer verflauwende energie van het onderwijzend personeel vergde. In dat jaar had school F-l één klas boven de 40 leerlingen en school F-2 vier. In 1932 verhuisde school F-1 naar het Oude Kerkhof en school A-l voor uitgebreid lager onderwijs naar het schoolgebouw aan de Singel waar een lokaal werd ingericht voor het natuurkunde- en het tekenonderwijs. Behalve het gewone lespakket kregen de leerlingen hier ook Frans, Duits en Engels, wiskunde, handelskennis en geschiedenis onderwezen. School F-2 voor gewoon lager onderwijs bleef in het gebouw aan de Singel. Drie jaar later hield school F-2 op te bestaan. De algemene klacht in de jaren 1930 is de met de economische inzinking gepaard gaande ingrijpende bezuinigingen. En, net als in 1899 en 1924, werd wederom geklaagd over te grote klassen en te weinig lokalen. Per 1 september 1941 werd de opleidingsschool A-2 gesticht, een lagere school ter voorbereiding op het onderwijs aan de hbs en het gymnasium. Tegelijkertijd werd de naam van de bestaande lagere school A-2 gewijzigd in F-2. De nieuwe school A-2 nam zijn intrek in het gebouw aan de Singel, waar nu school A-l en school A-2 waren gevestigd. Beide scholen waren toegankelijk voor jongens en meisjes. De oorlogsperiode zou het schoolgebouw niet ongeschonden doorkomen. Toen op 28 februari 1942 bommen op het Emmaplein en in de omgeving van de Parallelweg vielen, sneuvelden de ruiten van de school. In twee perioden, van 15 tot 25 april 1944 en van 6 november 1944 tot 10 mei 1945, waren troepen van de Duitse weermacht in de school ondergebracht, met schade aan gebouw, interieur en leermiddelen tot gevolg voor een bedrag van meer dan 10.000 gulden. In 1947 ging de school voor uitgebreid lager onderwijs A-l terug naar het oude adres aan het Oude Kerkhof. In plaats daarvan kwam er weer een school voor gewoon lager onderwijs. Ook de naam van de school veranderde. Was het bij bijzondere scholen al lang gebruikelijk een school te vernoemen naar een aansprekend persoon, de gemeente volgde die gewoonte pas in 1947. In plaats van school A-l voor ulo en school A-2 voor gewoon lager onderwijs, waren er nu twee scholen voor gewoon lager onderwijs genaamd Comeniusschool 1 en 2. De school was vernoemd naar de Tsjechische theoloog, filosoof maar vooral onderwijshervormer (1592-1670), die pleitte voor onderwijs aan iedereen als stap op weg naar de wereldvrede. De Singel vanaf de Rotterdamsedijk gezien met tegenover elkaar de Gemeenteschool F en de protestants-christelijke Groen van Prinstererschool. Collectie Gemeentearchief Schiedam Musis 18

Musis | 2012 | | pagina 18