In de jaren 1960 voorzag men dat de leegloop in de binnenstad zou leiden tot daling van het aantal leerlingen op Comenius-A tot onder het door de wet vereiste aantal van honderd leerlingen. Besloten werd daarom elk jaar één leerjaar van school A op te heffen en die in de Comeniusschool-B op te laten gaan, zodat in het leerjaar 1972/1973 alleen Comenius-B overbleef. Desondanks was deze school op een gegeven moment de dunstbevolkte van de binnenstad. Maar dankzij de demografische ontwikkelingen steeg in het begin van de jaren 1970 het leerlingtal aan Comenius-B weer. De school onderging een drastische verbouwing en bood inmiddels ook onderdak aan een openbare kleuterschool. Ook deze school, Het Draaitolletje, kampte met een te klein leerlingaantal, maar omdat het de enige kleuterschool was in de buurt, bleef deze school voorlopig open. In 1975 waren zowel de Comeniusschool als Het Draaitolletje alweer zo in omvang gegroeid dat een acuut ruimteprobleem ontstond. De Comenius moest gebruik maken van een dependance in de school aan het Oude Kerkhof. In 1976 kon Het Draaitolletje ruimte in de tegenovergelegen Rehobothmavo in gebruik nemen maar in 1984 nam het wederom zijn intrek in de Comeniusschool na weer een stevige verbouwing. De in 1985 van kracht geworden Wet op het Basisonderwijs voegde het kleuteronderwijs en het lager onderwijs samen. Comenius en Het Draaitolletje gingen nu verder als één school onder de naam Openbare Basisschool De Singel. In dat jaar telde de school 150 leerlingen. De sterke groei dwong de school ook andere locaties in gebruik te nemen. Wederom werd Singel 24, waar eerder Het Draaitolletje noodgedwongen was ondergebracht, in gebruik genomen. Ook schoolruimten in de Galileïstraat (1999) en de Buijs Ballotsingel (2004) kwamen erbij. Het schoolgebouw aan de Singel kreeg in 1998 opnieuw een verbouwing te verduren. De school telt nu 820 leerlingen, verdeeld over 33 groepen in drie vestigingen. Hoe lang blijft het schoolgebouw aan de Singel nog bestaan? In het Integraal Huisvestingsplan Onderwijs 2009-2025 is de constatering opgenomen dat de betonnen paalfundering, in 1912 nog geprezen als bijzonder element, in slechte staat verkeert. Omdat de kosten van vervangende nieuwbouw nagenoeg gelijk zijn aan de kosten van funderingsherstel, ziet het ernaar uit dat het gebouw zal worden gesloopt en door een nieuw zal worden vervangen. Hiermee zal de school hetzelfde lot ondergaan als de legendarische school van meester Sander. Singel 5 19 Musis

Musis | 2012 | | pagina 19