EEN SCHOOL VOOR WIJK EN GRACHTENGORDEL Honderd jaar is een eerbiedwaardige leeftijd voor een school, maar ook een relatief getal. Want wat is een school nu eigenlijkZijn het de leerkrachten en leerlingen? Of hebben we het over een gebouw? In 2012 viert Openbare Basisschool De Singel haar honderdjarig bestaan; zo oud is immers haar hoofdgebouw. Maar geldt die leeftijd ook voor de stijl van lesgeven? Voor de identiteit van de school? Daar lijkt het wel op. tekst: Theo van Giezen en Robert van Herk foto's: collectie Theo van Giezen Woensdagochtend. Om iets voor half negen is het een drukte van belang aan de Achtersingel. Een blanke vader parkeert zijn bakfiets - de linkse equivalent van de rechtse Hummer - en levert zijn zoontje af bij het hoofdgebouw van OBS de Singel; een statig pand met een vleugje jugendstil. Kennelijk mag een Antilliaans jongetje al zelf naar school fietsen; hij parkeert zijn rallyfietsje onder aan de afrol achter "het Hema-flat". Een Turkse moeder duwt haar onwillige zoontje de school binnen. Iedereen wordt bij de entree begroet door een aardige juf. Ze doet exact om half negen de deur dicht. OBS De Singel, al honderd jaar een baken in het Singelkwartier, heeft over leerlingen niet te klagen. 850 kinderen telt ze nu. Tegen het eind van het schooljaar loopt dat, door instromende kleuters, zelfs op tot 900. Daarmee is de Singel de grootste school van Schiedam. De kinderen wordt niet alleen in het hoofdgebouw ondergebracht - dat zou niet passen - verderop in de wijk heeft de school nog drie locaties. Daardoor is er eigenlijk sprake van vier afzonderlijke schooltjes. Prettige scholen, die niet alleen bezocht worden door kinderen uit de wijk, maar ook uit andere delen van Schiedam. Kakkersschool "Het was en is geen kakkersschool", zegt oud leerling Joke Hol (68). Ze bezocht in de jaren 1950 de Comeniusschool, de voorganger van OBS De Singel die in 1985 samen met kleuterschool Het Draaitolletje op zou gaan in de huidige basisschool. In Joke's tijd was de Comeniusschool een begrip: wereldberoemd in Schiedam. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan haar gerespecteerde directeur, meneer Bijloo. Een legendarisch hoofd meester. Veel Schiedammers kunnen zich hem nog steeds voor de geest halen: een statige man met een in brillcream gedrenkte autoriteit. Ook in de tijd van Bijloo was de Comeniusschool een grote school met parellelklassen. Opvallend, want het overwegend katholieke Schiedam beleefde de hoogtijdagen van de verzuiling. Alles deed je binnen je eigen zuil: je ging naar je eigen katholieke kapper, katholieke groenteboer, katholieke slager; je las je eigen katholieke krant; en speelde je eigen katholieke potje voetbal. En dus zou je verwachten dat het katholieke onderwijs het gros van de leerlingen voor de neus van de openbare Comeniusschool wegkaapte. Toch niet. Ook toen was de school al in trek. En net als nu niet alleen in de eigen wijk, maar ook bij ouders uit andere buurten. "Het was een duidelijke school", verklaart Joke: "Met heldere regels. En iedereen was er welkom, of je nu katholiek was of protestant. Dat maakte niet uit. Ik weet nog dat er een poster voor het raam hing met de slogan: 'Onverdeeld naar de openbare school!"' Ouders die hun kinderen buiten het keurslijf van hun zuil wilden laten opgroeien, kozen voor de Comeniusschool. En eigenlijk zien we dat nog steeds gebeuren, ook al bestaan de zuilen van toen niet meer. Tegenwoordig zien we de segregatie van autochtone en allochtone leerlingen; een soort etnische verzuiling van onze multiculturele maatschappij. Steeds vaker zijn scholen overwegend zwart of spierwit. Maar niet op De Singel. De geest van hoofdmeester Bijloo waart nog steeds rond: iedereen is welkom. Bijna gesloten Toch was De Singel niet altijd synoniem voor een overvloed aan leerlingen. In 1985, toen het Comenius overging in De Singel, bungelde de school, met minder dan 150 leerlingen, gevaarlijk dicht tegen de opheffingsnorm. Het is aan het energieke beleid van de huidige directeur, Margaret Gosens, te danken dat de school langzaam maar zeker uit het dal kroop. En FKANS MIS Musis 20

Musis | 2012 | | pagina 20