DeJubileum-litermelk hoe! Ze profileerde de school daadkrachtig als een thuis voor elke Schiedammer en wist met creatieve projecten regelmatig het plaatselijke nieuws te halen. Vandaar ook, ongetwijfeld, dat het honderdjarig bestaan van de school in vrijwel alle Schiedams media aandacht kreeg. Ook in Musis. Net als hoofdmeester Bijloo veranderde directeur Gosens haar school in een magneet voor kinderen vanuit de wijk en daarbuiten. Zelfs kinderen die aan de Lange Haven wonen, Schiedams bescheiden grachtengordel, of in de voormalige ziekenhuisbuurt, weten de Singel te vinden. Dat was in de tijd van hoofdmeester Bijloo ook al zo. Concurrentie met de Erasmusschool "Als je aan de 'goede' kant van de BK-laan woonde, ging je vroeger bijna automatisch naar de Erasmusschool. Toch wist de Comeniusschool ook kinderen uit deze buurt te trekken", vertelt Lex Tigges (74). Tigges was eind jaren 1960 directeur van de Schiedamse Thorbeckeschool en herinnert zich hoofdmeester Bijloo goed: "Bijloo afficheerde de Comeniusschool als een vernieuwingsschool. Dat trok progressieve ouders van buiten het Singelkwartier aan. Pierre Jansen bijvoorbeeld, de directeur van het Stedelijk Museum. Eind jaren I960 gaf hij voor één van zijn zonen de voorkeur aan de Comeniusschool boven mijn Thorbeckeschool. Naar eigen zeggen omdat het Comenius een vernieuwingsschool was. Dat vond ik heel frustrerend, want juist op mijn school werden de echte vernieuwingen doorgevoerd." Waar de vernieuwingen op de Comeniusschool op gebaseerd waren, is anno nu moeilijk te achterhalen. Joke Hol: "We hadden tafeltjes in plaats van bankjes; wij schreven in blokschrift in plaats van het gangbare schuine schrift en we hadden letters in plaats van cijfers op ons rapport." De vernieuwing zat hem dus meer in vorm dan in inhoud, want de stijl van onderwijs was traditioneel klassikaal. Ook de vaak gememoreerde parallelklassen op het Comenius waren geen teken van vernieuwing. Niks gelijke kansen voor iedereen. De zesde klas van meester Utens was voor de minder getalenteerde leerlingen, terwijl de zesdeklassers van hoofdmeester Bijloo werden klaargestoomd voor HBS en Gymnasium. Comenius A of B En naast de parallelklassen kende de Comeniusschool nog een opmerkelijke tweedeling. Tot in de jaren zestig huisvestte het gebouw namelijk twee aparte, zelfstandige scholen. Comenius A en Comenius B. Comenius B was de "bovenschool" van meneer Bijloo, bedoeld voor de meest talentvolle kinderen die voorbereid werden op de HBS. En Comenius A, de "benedenschool" van hoofdmeester Van Woerkom, was voor het gewone volk. Meer dan een carrière op de ambachts- of huishoudschool zat er voor leerlingen van A niet in. Er viel dus wel wat af te dingen aan de onverdeelde schoolgang. Iedereen was inderdaad welkom, net als tegenwoordig op De Singel, maar wel gesorteerd op afkomst en/of intelligentie. "Op Comenius A noemden de kinderen de leerkrachten 'meester' of 'juf'", herinnert Joke Hol zich: "Op Comenius B zeiden we meneer of mevrouw." Een subtiel onderscheid, maar zo zorgde Bijloo er kennelijk voor dat de concurrentiestrijd met het Erasmus in ieder geval niet werd verloren op etiquette. Ook leerlingen van de goede kant van de BK-laan konden zich zo thuis voelen op het Comenius, althans op Comenius B. Daar zorgde trouwens ook de architectuur voor. De Erasmusschool, inmiddels gesloopt, en het schoolgebouw aan de Singel vertoonden opvallend veel gelijkenis. De gevel, de indeling van de hal en lokalen... ze waren praktisch inwisselbaar. Daar zat overigens geen gedachte achter. Het was een logisch gevolg van twee gebouwen door één stadsarchitect, A.P.P. Roovers. Wederzijds respect Iets na half negen. Alle leerlingen zijn binnen. De vrolijke kinderstemmen op straat zijn vervlogen. Enkele ouders, vooral moeders, babbelen nog na voor het schoolgebouw. Op het eerste gezicht wil het nog steeds niet mengen. Blanke ouders praten vooral met blanke ouders; Turkse met Turkse en Antilliaanse met Antilliaanse. Niets nieuws onder de zon. Ook op de Comeniusschool mengden rijke ouders maar moeizaam met het arbeidersvolk. Belangrijk was echter dat er wederzijds respect was, of in ieder geval tolerantie. Net als nu. De winst werd en wordt behaald bij de leerlingen zelf. Die leren kinderen van buiten hun eigen subcultuur kennen en worden zo voorbereid op een leven in onze heterogene maatschappij. Honderd jaar onderwijs op OBS De Singel mag daarom met recht gevierd worden. Een respectabele leeftijd voor een gebouw en een mooie leeftijd voor een school waar altijd iedereen welkom is. Kijk hem eens met een verzaligd gezicht genieten van z'n schoolmelk! Geen wonder ook, want Hans Mun- niek drinkt hier de 2 millioenste liter melk op die na de oorlog in Schiedam op de scholen is ver strekt En omdat Hans dit bijzon dere litertje te verwerken kreeg, ontving hij bovendien nog van het Schiedamse Schoolmelk-comité een boeken waardebon en van de le verancier van de melk, de Orvem, eveneens een boek, De klasse-on derwijzer, de heer T. Utens moest voor de bijzondere gelegenheid zijn plaats afstaan aan wethouder H. Sabel, die als -voorzitter van het comité de kinderen van de vijfde klas met enkele voorbeelden duide lijk maakte 'hoeveel twee iBJllioen, liter melk is die door de kinderen, opgedronken is. De heer H C. Meyer, de inspecteur van de school- melkvoorziening in Nederland ver telde er nog bij dat Schiedam een goed voorbeeld heeft gegeven in het nuttigen van melk op de scho- I len én dat het voorbeeld meer en meer. navolging vindt in Nederland. Maar dat interesseerde de kinderen, j slechts matig, wel dat zij voor de i bijzondere gelegenheid chocolade melk kregen! 21 Musis

Musis | 2012 | | pagina 21