GEEN WEDER OPBOUW OP OPEN MONUMENTENDAG 'Arm en rijk' was het thema van de Open Monumentendag 2012. Schiedam koos - het wordt bijna traditie - echter voor een andere invalshoek namelijk het groen in deze stad. Ook mooi natuurlijk, maar als er in Nederland één stad is waar het thema arm en rijk' bepalend is geweest voor de stedenbouwkundige ontwikkeling dan is het wel Schiedam. Al vanaf 1910, toen de SDAP-voorman en latere wethouder Piet de Bruijn, zijn brochure schreef over de erbarmelijke omstandigheden waaronder de Schiedamse arbeiders werkten en woonden, werd de armoede van het oude Schiedam vast beleidsgegeven. Bijna tot op de dag van vandaag is het wegwerken van de sporen van vroegere armoede het leidend motief is geweest bij stadsontwikkeling en stadsvernieuwing. Dit is eigenlijk zo goed gelukt dat de het arbeidsverleden van de Schiedamse binnenstad, vrijwel volledig is weggevaagd. Maar gelukkig heeft Schiedam in oktober de 'Nacht van de geschiedenis' waarin Han van der Horst cs wel aandacht durven besteden aan Arm en rijk in Schiedam tekst: Wim Henkes Voor wie het naslaan de brochure van De Bruijn een stap te ver is en al evenmin de beschikking heeft over 'Staken en stempelen' van Henk Slechte kan in de bibliotheek terecht voor de in de bundel 'Sjofelen' verzamelde verhalen van Henri Hartog( 1869-1904). Hierin geeft deze onderwijzer aan de armenschool en zoon van de gemeenschap van zeer 'kleine Israëlitische kleinhandelsmenschen' een méér dan schrijnend beeld van het leven van de arbeiders in de bedompte, stinkende binnenstad van Schiedam. In Schiedam is niets meer dat aan dit verleden herinnert. Met de toenemende invloed van de socialisten in de Schiedamse raad en het gemeentebestuur werd de roep om af te rekenen met het verleden als vanaf de late jaren '30 van de vorige eeuw een mantra dat in vrijwel elk stuk en elk artikel met stedenbouw en stadsontwikkeling tot onderwerp. Ook na de Tweede Wereldoorlog ging het stadsbestuur hierop door. Het 'Memorandum over de Stedenbouwkundige ontwikkeling van Schiedam', dat vanaf 1948 tot ver in de jaren '60 het belangrijkste beleidsstuk voor de stadsvernieuwing was, ging uit van een volledig neerhalen van de oude, volkse binnenstad. Zonder enige terughoudendheid werd daarom gesloopt wat er te slopen viel, zelfs als er geen enkele reden toe bestond of plannen waren gemaakt voor vervangende nieuwbouw. Ook werd door planmatige verwaarlozing van de binnenstad en tegenwerking van verbeterplannen kunstmatig inhoud gegeven aan het argument van verkrotting. Dit gold niet alleen voor de woningen, maar ook straten als de Nieuwe Buurt, Zijlstraat, St. Annazusterstraat en Schie. Momenteel zouden heel wat buurtjes, huizen en hofjes als kleinood worden gekoesterd wat toen zonder pardon, zelfs zonder dat de noodzakelijke procedures werd neergehaald. Niet van horen zeggen In de conflicten met de voorstanders van behoud van de oude buurten schrokken burgemeester en wethouders niet terug voor intimidatie en verdraaien van de werkelijkheid. Nagenoeg alle her bestuur welgevallige publicaties over de Schiedamse binnenstad tussen 1910 en 1970 schermen veelvuldig met de 'verpauperde binnenstad'. Wie echter in de beschikbare archieven op zoek gaat naar objectieve gegevens op dit punt zal verbijsterd moeten constateren dat deze verpaupering door geen enkel objectief onderzoeksgegeven wordt bevestigd. In de loop der tijd was dit begrip een mantra geworden, dat zo vaak werd herhaald dat het in de publieke en bestuurlijke opinie waarheid werd.. Achteraf mag worden vastgesteld dat de tegenstanders van de grootschalige sloop van de Schiedamse binnenstad gelijk hebben gekregen en wie de moeite neemt om de krant erop na te slaan wordt in de indruk bevestigd dat de toenmalige bestuurders letterlijk hebben gelogen dat het gedrukt stond om hun sloopwoede bot te rechtvaardigen. Zelfs de mooiste delen van de stad, de Lange en Korte Haven, en omgeving van de Noordvest worden ontsierd door smakeloze nieuwbouw op de plaats van gesloopte branderijen en woonbuurten. Zonder overdrijving mag worden gezegd dat het negeren van het volkse verleden van Schiedam en eigendunk het lelijkste hebben bovengehaald in achtereenvolgende bestuurders als Roelfsema, Bolmers, Zijdeveld en Reijnhout. De omvangrijke sloopoperatie gedurende twintig jaar heeft oud-wethouder Cor Bolmers de bijnaam 'sloper van Schiedam' bezorgd. Ten onrechte. De planmatige vernieling de erfenis van het Schiedamse proletariaat -inclusief de sloop van de Brandersbuurt nam ver voordat Bolmers zijn entree in de politiek maakte een aanvang. En pas na hem zou deze een treurig hoogtepunt krijgen in de afbraak van het prachtige, door Piet Sanders ontworpen hoofdgebouw van Weeshuis der Hervormden, de Laan, de Lange en de Korte Achterweg, het Willemshofje, Nieuwe Buurt en de Baanstraten. Daarvoor was de eveneens PvdA-wethouder Chris Zijdeveld verantwoordelijk. Musis 22

Musis | 2012 | | pagina 22