De wederopbouw in Schiedam 1940-1965 D el 1 Wie hiervoor belangstelling heeft en een compleet overzicht wil hebben van alle controverses en conflicten kan in de bibliotheek goed terecht in Bram Uils geschiedenis van provo en flowerpower in Schiedam in 'Niet van horen zeggen'. Onderzoek naar Schiedamse stedenbouw uit de wederopbouwperiode en een inventarisatie van architectuur en beeldende kunst in wederopbouw wijken. Hebly Theunissen Architecten ermee zich op Open Monumentendag te vermeien in het groen. Het is ronduit zonde dat aan het 'Onderzoek naar de Schiedamse stedenbouw uit de wederopbouwperiode en een inventarisatie van architectuur en beeldende kunst in wederopbouwwijken' door respectievelijk Hebly Teunissen architecten uit Delft en architect Rikkert Wijk uit Schiedam dat in 2011 verscheen, niet meer aandacht wordt besteed. Van alle theorie en beschouwingen over de toekomst van Schiedam, de groei tot een grote welvarende gemeente en de schoonheid van de nieuwe stadswijken die in het verleden zijn verschenen, geven Hebly Teunissen architecten en Rikkert Wijk de zicht- en meetbare Onderzoeken vol meet- en zichtbare resultaten Het uitgummen van de uiterlijke armoede was ook een belangrijk gegeven in de besluitvorming rond de stadsontwikkeling in de wederopbouwperiode in Schiedam. Over de stedenbouwkundige ontwikkeling van Schiedam in deze periode en de architectuur in dit tijdvak zijn twee zeer gedetailleerde studies verschenen. Deze zijn officieel aan de gemeenteraad aangeboden, maar wat de verdere status van deze stukken zal zijn, is nog onzeker. Gesteld is wel dat ze gebruikt zullen worden bij de ontwikkeling van toekomstig beleid, maar aan de grote betekenis van beide studies is nog geen aandacht besteedt. Tijdens de voorbereiding van de Open Monumentendag had het voor de hand gelegen om aan beide studies aandacht te geven in het licht van de politiek wil om alles dat herinnerde aan Schiedam jeneververleden en dan vooral de arbeiders daarin met de grond gelijk te maken. In de uitgave 'Een omgeving licht en blij van kleur, waarin Hans van der Sloot de ontwikkeling schets van de stadsontwikkeling na de Tweede Wereldoorlog tekent hij uit de mond van de toen verantwoordelijke ambtenaren op hoe met de sloop van contingenten woningen in de binnenstad die best gespaard hadden kunnen worden, Den Haag werd overtuigd om extra inspanningen in de wederopbouw te sanctioneren. H Schmitz concludeert in zijn proefschrift, 'Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeuw' dat bij het begin van de twintigste eeuw weinig meer herinnerde aan het Schiedam van vijftig jaar daarvoor. Wat hij niet kon weten, was dat honderd jaar later exact dezelfde gevolgtrekking kon worden gemaakt. Van het kenmerkende Schiedam dat in de jaren '50 nog vol leven was, is in het begin van de eenentwintigste eeuw niets meer over. Schiedam heeft elke herinnering aan zijn arbeiders in de jeneverindustrie om zeep geholpen. En vergenoegt zich 23 Musis

Musis | 2012 | | pagina 23