Van het kenmerkende Schiedam dat in de jaren 1950 nog vol leven was, is in het begin van de eenentwintigste eeuw niets meer over. Schiedam heeft elke herinnering aan zijn arbeiders in de jeneverindustrie om zeep geholpen. En vergenoegt zich ermee zich tijdens Open Monumentendag te vermeien in het groen. IrappP resultaten. Het eerste deel van de studie door Hebly Teunissen architecten vat een belangrijk uitgangspunt als volgt samen: 'De Wederopbouw is historisch gezien [eveneens] belangwekkend vanwege de grote veranderingen die optraden in planologie, stedenbouw, architectuur en bouwnijverheid. Het was een periode met een verscheidenheid in opvattingen daarover. Vooral tot eind jaren vijftig waren er felle discussies tussen diverse uitgesproken meningen'. In Schiedam komt dit tot uitdrukking in het volgen van traditionele stedenbouwkundige opvattingen in modernistische trant door Joszef Hórvath met een zwaar accent op het stedelijk groen en recreatievoorzieningen. Al in het begin constateren de onderzoeker dat in het begrip Wederopbouw in Schiedam tevens de stadsuitbreiding ten behoeve van de groei als industriestad en centrum van scheepsbouw waren vervat, alsmede de stadsvernieuwing tengevolge van het slopen van de binnenstad. De waardering van de naoorlogse wijken in Schiedam is door de onderzoekers grotendeels gebaseerd op de criteria van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. Die het onderzoek van de wederopbouwarchitectuur in alle grote Nederlandse steden stimuleert. De onderzoekers beoordeelden de wijken op cultuurhistorische waarden, stedenbouwkundige en architectonische waarden, ensemblewaarden, gaafheid en herkenbaarheid en zeldzaamheid. Bij zeldzaamheid werd gekeken of een ontwerp binnen het oeuvre van de ontwerper of in Schiedam relatief weinig voorkomt. De onderzoekers hebben de naoorlogse wijken, ensembles en bijzondere plekken gewaardeerd op al deze aspecten en daar is een score uitgekomen, die een vergelijkbare waardering van de gebieden, ensembles en plekken oplevert. Ideologie en praktijk Helder en voor de [betrekkelijke] leek prettig leesbaar zetten de onderzoekers de ideologie van de direct naoorlogse stedenbouw uiteen. 'De organische stedenbouw is een vorm van stedenbouw waarbij de stad wordt beschouwd als een levend organisme', schrijven ze. 'De onderdelen van de stad worden beschreven alsof het lichaamsdelen zijn. In het De eerste uitbreiding rond de Troelstralaan in de Nieuwlandse Polder; 'de Hongerput'. Collectie Gemeentearchief Schiedam. 25 Musis

Musis | 2012 | | pagina 25