I 'lol gevelwanden met reusachtige opschriften. Zij vervingen de traditionele uitstalkasten door spiegelruiten met zwaaideuren. Zij creëerden met decorbouw iets wat eigentijds en modern moest ogen. De grootste architectonische vloek in de Hoogstraat is het destijds veel bewonderde pand van de gebroeders Coster waarvoor de pastorie van de Havenkerk moest wijken. Tot voor kort was er een Schoenenreus in gevestigd. De laatste tijd worden al die toevoegingen er weer afgepeld. Ondernemers als Van Doorn en Salari of de ideële Stichting Stadsgezicht zijn bezig om de verkommerde Hoogstraat een facelift te geven. Daarbij herstellen zij de gevels in hun oude - of anders vergelijkbare - glorie. Eindelijk verdwijnen overal die afschuwelijke glazen zwaaideuren van het toneel om plaats te maken voor een winkelfront zoals dat in de eerste helft van de vorige eeuw gebruikelijk was, met als één der eerste hoogtepunten het met een monumentenschildje beloonde herstel van de klassieke winkelpui door van Doorn en Salari. De fantasie en de veelvormigheid van de bovenverdiepingen keren op die manier naar de begane grond terug. Daar is maar een woord voor: mooi. In al zijn betekenissen. De Hoogstraat hervindt haar karakter. Afschuwelijke straatlantaarns Dat is een compliment waard maar geen reden tot tevredenheid. De Hoogstraat wordt nog steeds ontsierd doordat rare voetgangerszoneplaveisel en vooral die afschuwelijke straatlantaarns. Er zou al veel gewonnen zijn als die met wortel en tak uit de grond werden getrokken. Misschien hebben zij er in Almere of Nieuwengein nog wat aan. Op de Hoogstraat hoort een retrostraatverlichting zoals op de Dam of de Lange Haven. Of anders lampen die aan een tussen twee gevelwanden gespannen kabel hangen. Dan nog blijft het probleem van de lege etalages. Je kunt je afvragen of het in deze tijd van crisis en internetshoppen niet verstandiger was geweest meer panden ook op de begane grond hun woonfunctie terug te geven. Maar gedane zaken nemen voorlopig geen keer. Wij kunnen er hoogstens blij mee zijn dat er tegenwoordig steeds meer boven de winkels gewoond wordt. Daardoor ontstaat een bijkomend, onbedoeld voordeel. Eigen uitgangen voor die appartementen kunnen alleen aan de achterkant van de panden tot stand worden gebracht Daarnaast zal het nodig zijn om in aansluiting daarop oude steegjes weer in gebruik te nemen of nieuwe poortjes te bouwen, zoals op de Nieuwstraat al is gebeurd. Zo wordt Schiedam opnieuw een stegenstad. Daarbij past het plan van rasschiedamse Ineke Govaart om in plaats van dat lelijke Coster- en Schoenenreusgebouw een Museumplein(tje) aan te leggen als pleisterplaats voor terrasliefhebbers en doorgang van de Havenkerk en het Jenevermuseum naar het Stedelijk op de Appelmarkt. Al kun je nog steeds een kanon afschieten op de Hoogstraat en hoogstens een pizzabezorger raken, toch lijken we in de buurt van een soort keerpunt te komen. Wie de Hoogstraat meer mensen trekken, dan moet ze eerst haar karakter hervinden. Zij lijkt dat nu voorzichtig te doen. Bmm I i v>.

Musis | 2012 | | pagina 31