CORRY VAN DER POEL-SOETERS Namen zijn de sleutel tot het verleden tekst: Peter de Lange foto's: Sjaak van Beek Nieuwsgierigheid naar het verleden dreef Corry van der Poel-Soeters (91) veertig jaar lang naar archieven in alle uithoeken van het land. Op zoek naar gegevens over verre voorvaderen, besteedde ze al haar vakanties aan het uitpluizen van stoffige akten en registers. Voor de buitenwereld lijkt het monnikenwerk in een oersaaie omgeving, waar grijs als een uitbundige kleur wordt beleefd en zwijgen voorschrift is. Maar Corry ziet dat anders. Zij kan zich geen spannender bezigheid voorstellen. 'Je bent nooit tevreden met wat je vindt, je wilt altijd verder zoeken. Het is een soort ontdekkingsreis.' What's in a name. Die vraag moet je niet stellen aan Corry van der Poel. Namen zijn in haar beleving de sleutel tot het verleden. Leuk hoor, een stamboom uitzoeken. Maar als je het laat bij het samenstellen van een geslachtsregister alleen ben je niet erg zinvol bezig. Dan heb je alleen een rijtje namen, en wat weet je daar nou aan. Als je iets over je voorouders wilt weten, moet je ook, voor zover mogelijk, feiten over hun dagelijks leven erbij zoeken. Dan pas komen die dode mensen weer tot leven. Zo ongeveer luidt Corry's visie op genealogisch onderzoek. Wie is Corry van der Poel? Een hoogontwikkelde, welbespraakte en montere Vlaardingse op leeftijd, alleenstaand maar dankzij uitgebreide kennissenkring nooit alleen. Ooit was ze gehuwd; ze trouwde in 1950 met Jan van der Poel, van wie ze zo'n 30 jaar later weer scheidde, nadat ze samen drie kinderen hadden grootgebracht. Tot op de dag van vandaag staat zij bekend als mevrouw Van der Poel, terwijl gebruik van haar meisjesnaam toch veel meer voor de hand zou liggen. Maar die stap heeft ze nooit gezet. Als verklaring voert zij haar beroep aan: als onderwijzeres voor moeilijk lerende kinderen vond ze het lastig van de ene dag op de andere een andere naam aan te nemen. 'Ik was voor mijn leerlingen mevrouw Van der Poel. Ze hadden er niets van begrepen als ze mij opeens mevrouw Soeters hadden moeten noemen.' Corry is sinds jaar en dag de drijvende kracht achter het genealogisch onderzoek naar het geslacht Van der Kooij, de familie van haar moeder. Dit onderzoek wordt verricht door de stichting Familie Van der Kooij - waarvan zij bestuurslid is - en heeft geresulteerd in een boek 'Genealogieën Van der Kooij' dat eens in de zoveel jaar wordt aangevuld met gegevens over de jongste generaties. Volgend jaar mei tijdens de jaarlijkse lustrumbijeenkomst in Het trefpunt in Maasland verschijnt weer een nieuwe editie. De stichting houdt kantoor te Vlaardingen in een ruimte boven de showroom van Opeldealer Van der Kooij. De naam heeft een lange geschiedenis en gaat tenminste terug tot de 15e eeuw, met een stamvader Harmen Dirckxz in het Overschie van 1490, wiens kleinzoon Pleun Michielsz als eerste officiële Delflandse Van der Kooij wordt aangemerkt omdat hij woonachtig was op de 'kooijwoning': de woning horend bij de eendenkooi. Waaruit volgt dat de oorsprong van de geslachtsnaam ligt bij de eendenkooi, een plaats waar langstrekkende eenden in een fuik werden gelokt om vervolgens voor consumptie te worden geslacht. Op veel plaatsen in het Hollandse polderlandschap lag in de Middeleeuwen zo'n door bomen omzoomde plas. Omdat eenden nauwelijks nog worden gegeten zijn de meeste kooien in de loop der tijd verdwenen. In Midden-Delfland beschikken alleen Schipluiden en Vlaardingen nog over een eendenkooi. Om materiaal over oude geslachten te vergaren, ging Corry de rijksarchieven in alle provincies af. Meestal ging haar zus mee. 'Tijdens de schoolvakanties huurden we een zomerhuisje in een dorp in de buurt van een archief, meestal voor een midweek, en gingen we 's morgens per auto naar het archief. Ik heb bijna al mijn vakanties in onderzoek gestoken. En heel veel geld. Ik reed overal naar toe.' Leuke uitjes waren dat. 'Zoeken is zo heerlijk,' zegt ze opgetogen. 'Je leeft je in in mensen en in de tijd waarin zij leefden. Als je geen interesse in mensen hebt, moet je niet aan dit werk beginnen. De mens begrijpen. Daar gaat het om.' Met namen en jaartallen alleen nam ze zelden genoegen. 'Ik zoek de mens en zijn geschiedenis. Ik probeer zoveel mogelijk details over iemand te verzamelen. Soms vind je die in notariële stukken, soms in andere aktes, zoals politieberichten - al heetten die in vroeger eeuwen anders - of in kronieken. Ik ben tot 1580 teruggeweest, ik mocht heel oude boeken inzien met speciale handschoenentjes aan. Je komt zo de wonderlijkste verhalen op het spoor. Of bijzonderheden die iets prijsgeven van iemands karakter. Ik herinner me 33 Musis Peter de Lange spreekt met Schiedammers en Vlaardingers voor wie hun liefhebberij een manier van leven is geworden. In deze Musis Corry van der Poel- Soeters in Vlaardingen

Musis | 2012 | | pagina 33