een verhaal van een man die stokslagen kreeg omdat hij was betrapt met twee vrouwen in bed.' In de Genealogieën kom je saaie, maar ook mysterieuze figuren tegen. Wat bewoog bijvoorbeeld Bartholomeus van der Kooij uit Den Haag, van beroep spekslager, die omstreeks 1865 naar Rome vertrok en daar dienst nam in het leger van de paus om strijd te leveren met Garibaldi en zijn nationalisten? Was het uit religieuze overtuiging of sensatiezucht dat hij zich in dit avontuur stortte? Hij schijnt het in elk geval te hebben overleefd - volgens opgave van de burgerlijke stand stierf hij op hoge leeftijd in 1936 in Rijswijk. Stamboomonderzoek is voor Corry van der Poel veel meer dan een hobby. 'Ik zie het bijna als een baan. Het is een fascinerende bezigheid die me nooit loslaat. Ik wil altijd verder, wat ik niet kan vinden, wil ik toch zoeken.' Corry's inbreng is voor de stichting Familie Van der Kooij altijd van grote waarde geweest. Als onderwijzeres beschikt zij over een gedegen kennis van de taal, de geografie en de geschiedenis - en dat zijn bij stamboomonderzoek onmisbare elementen, heeft zij geleerd. 'Je kan niet even zoeken,' zegt ze docerend. Zo is er bijvoorbeeld de kwestie van de juiste spelling van de naam. Je moet weten - of uitzoeken - in welke eeuwen een ij met puntjes werd geschreven en in welke tijd de y zonder puntjes werd gebruikt. Of was het ontbreken van puntjes ook wel eens toeval, te wijten bijvoorbeeld aan slordigheid of gemakzucht van de klerk die de akte opmaakte? De stichting was gewend zijn werkzaamheden te beperken tot de Van der Kooij'en gespeld met ij en liet pas later, na lang wikken en wegen, ook een beperkt aantal gevallen eindigend op y toe. De Van der Kooi'en met een eenvoudige i op het eind hebben pech. 'Dat is een geheel andere familie,' zegt Corry streng. Overigens zijn er ook her en der naamgenoten met 'ij' die onvoldoende zuiver bloed hebben om tot de Genealogieën te worden toegelaten. Maar naamgeving blijft, blijkt uit Corry's relaas, nooit aan een zekere willekeur te ontkomen. Zo kon het gebeuren dat de zonen van een kooiker hun naam verbasterden omdat er voor hen op de eendenkooi geen emplooi was; om verwarring te voorkomen noemden zij zich bijvoorbeeld Kooiman of Kooistra. In Nederland leven enkele duizenden Van der Kooij'en die volgens de definities van de stichting een vermelding in de Genealogieën waard zijn. Corry kent ze bij wijze van spreken allemaal persoonlijk, de levenden zowel als de doden. Iedere in het boek opgenomen persoon moest eerst in een kerkelijk dan wel burgerlijk archief worden opgespoord, om vervolgens op een goudschaaltje te worden gelegd, tegen het licht te worden gehouden en en plein comité door de stichting Musis 34

Musis | 2012 | | pagina 34