SCHIEDAMSE BLEEKNEUSJES tekst: Wilma Straathof foto: Gemeentearchief Schiedam Binnen afzienbare tijd verschijnt 'De Schiedamse bleekneusjes'. Een fraaie uitgave van circa 180 pagina's die het resultaat is van een omvangrijk onderzoek naar de kinderuitzending in Schiedam door Caroline Nieuwendijk van het Gemeentearchief Schiedam. Kern van het boek zijn de herinneringen van kinderen aan hun uitzending in of direct na de oorlog. Caroline Nieuwendijk hoorde voor het eerst de term bleekneusjes tijdens een interview dat ze in het kader van de 5 mei-viering afnam. Een vrouw, zelf bleekneusje, vertelde dat ze als kind in de Hongerwinter 's avonds hoorde dat ze misschien mee mocht op transport. Gehaast ging ze naar een plaats waar het transport vertrok. Na sperrtijd, in het donker, bracht een vrachtwagen haar naar Gelderland, waar ze terecht kwam bij een onbekende familie. Nieuwendijk, zelf moeder, was hiervan onder de indruk. "Haar moeder moest wel heel desperaat zijn geweest om haar kind mee te geven met wildvreemden naar een onbekende bestemming. Ouders hebben dit natuurlijk gedaan omdat ze dachten dat dit beter was voor hun kind. Buiten de steden in het Westen was er meer voedsel. Eten is nu zo vanzelfsprekend, maar als je het niet meer hebt...." Ook de verhalen en ervaringen van de kinderen intrigeerden haar. "Kinderen wenden snel en hechten zich aan hun tijdelijke familie. Meerdere kinderen vertelden me dat ze het moeilijk vonden om terug te gaan naar huis." Levendige herinneringen Een subsidie van het nationale project 'erfgoed van de oorlog' bood het Gemeentearchief Schiedam de mogelijkheid om de geschiedenis van de Schiedamse bleekneusjes te onderzoeken. Nieuwendijk: "Dit nationale project had tot doel om gegevens te verzamelen over de oorlog. Het ging met name om verhalen van ooggetuigen, die anders verloren raken." Hoezeer het onderwerp nog leeft, bleek tijdens de Schiedamse Archiefdag van 2009, die als thema bleekneusjes had. "Onverwacht kwamen er zo'n tweehonderd mensen. We konden de stoelen wel blijven aanslepen. Toen de stoelen op waren, kwamen er krukjes. Een ongekende opkomst voor een jaarlijkse Archiefdag." Bijzonder was ook dat de meeste bezoekers zelf bleekneusje waren geweest. "Een mevrouw ging tijdens de pauze bij de microfoon staan en zei dat ze naar Engeland was geweest in oktober 1945. Een ander was naar Frankrijk geweest en hoopte reisgenoten te ontmoeten. Veel mensen hadden foto's meegenomen en ook andere herinneringen. Vooral de buitenlandse reizen zijn mensen bijgebleven. Als je haast nog nooit op reis bent geweest en je gaat ineens voor drie maanden of langer naar het buitenland, is dat een sleutelherinnering." 150 interviews Haar onderzoek concentreerde zich op de uitzending van Schiedamse bleekneusjes in de Hongerwinter en uitzendingen direct na de bevrijding naar het buitenland. Van zo'n 150 mensen, die zich hiervoor hebben aangemeld, heeft ze vastgelegd hoe en waarheen ze zijn uitgezonden. De meeste mensen heeft ze telefonisch geïnterviewd. Op basis van deze informatie heeft ze de geschiedenis van de Schiedamse kinderuitzending in en na de oorlog gereconstrueerd. Lange traditie Tijdens haar onderzoek viel haar op dat de kinderuitzendingen ook onder de moeilijke omstandigheden in en na de oorlog goed waren georganiseerd. "Dit heb ik pas goed kunnen begrijpen door me verder te verdiepen in de geschiedenis van de kinderuitzending." De eerste kinderuitzending die ze in de archieven vond was een particulier initiatief in 1900 van de welgestelde Schiedamse juffrouw Laura Maas. "Ze bracht veertien kinderen vier weken onder bij gezinnen op het platteland en aan zee. Diezelfde juffrouw Maas besloot vervolgens om een commissie op te richten die dit vanaf dat moment ieder jaar deed: de Schiedamse Gezondheidskolonies. Dat was het begin van een lange traditie." Het boek 'De Schiedamse bleekneusjes' - met veel nog nooit gepubliceerde foto's - beschrijft deze boeiende geschiedenis van het prille begin tot het einde in 1971. 37 Musis De term bleekneusje is tussen 1883 en 1970 gebruikt voor een kind dat door de gevolgen van oorlog, ondervoeding, tuberculose en andere gezondheidsproblemen, in een zogenaamde vakantie- of gezondheidskolonie werd gehuisvest om weer op sterkte te komen. De winkelprijs van deze uitgave zal 25, zijn. Hebt u belangstelling voor deze uitgave dan kunt u profiteren van een voorintekeningsprijs van 20,- Stuurt u dan een e-mail met uw naam, adres en postcode aan redactie@ musis.info. U ontvangt dan binnenkort nadere gegevens over betaling en aflevering

Musis | 2012 | | pagina 37