Museum vondsten Heijmans' Zijlstraat tekst Jeroen ter Brugge Een oog voor pittoreske plekjes kan Louis Heijmans (1890-1977) niet ontzegd worden. Nauwe sfeervolle straatjes en stegen, bruggetjes, boerderijen: ze staan alle op zijn Schiedamse repertoire. Commercieel aantrekkelijk ook, in de wat romantisch-realistische stijl. Ze doen erg denken aan de tekeningen van tijdgenoot Anton Pieck en met hun verstilde sprookjesachtige atmosfeer zouden ze als decor voor de Efteling niet misstaan. De getoonde tekening van de Zijlstraat (1943) uit particulier bezit straalt dezelfde dromerige en wat geheimzinnige sfeer uit. Echt stroken met de bedrijvigheid tijdens de bloeitijd van de Brandersbuurt doet deze echter niet. Op een enkel figuurtje na ontbreken mens, dier en alles wat de jeneverindustrie met zich meebracht. Heijmans heeft ze of bewust weggelaten of een stille zondagochtend uitgekozen. Hij tekende in de oorlogsjaren enkele tientallen Schiedamse straat- en poldergezichten en maakte af en toe een uitstapje in de omgeving. Diverse boerderijen uit Schipluiden, Maasland en Vlaardinger-Ambacht legde hij toen ook vast. Tijdens de voor kunstenaars moeilijke oorlogsperiode zal hij getracht hebben door de verkoop van herkenbaar werk in zijn levensonderhoud te voorzien. Of dit succesvol was, is twijfelachtig. De tekening van de Zijlstraat is afkomstig uit een particuliere verzameling, maar de meeste werden pas in de loop van de jaren 1950 door Heijmans zelf aan het Gemeentearchief Schiedam verkocht. Louis (doopnaam Laurentius) Heijmans werd in 1890 in Utrecht geboren als zoon van een scheepsbouwer/smid. De artistieke inslag had hij gemeen met zijn oom Johannes Heijmans die beeldhouwer in Amsterdam was. Hij volgde de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, waar hij in 1909 afstudeerde. In Zeeland kreeg zijn kunstenaarsloopbaan gestalte. Hij werd tekenleraar aan enkele middelbare scholen in Middelburg, waaronder de Rijkskweekschool en het plaatselijk Gymnasium. Daarnaast was hij actief als 'kunstnijveraar' (beoefenaar van de toegepaste kunst). In het Zeeuwse stond hij aan de wieg van enkele kunstenaarsgezelschappen, zoals de in Vlissingen gevestigde 'Het Zuiden' en de Zeeuwse Kunstenaarskring. Zijn vrije werk was impressionistisch en kreeg na de oorlog een meer abstract karakter. Met zijn werk oogstte hij kort na het afzwaaien aan de Academie succes. Tijdens de Wereldtentoonstelling in Brussel (1910) behaalde hij een gouden en bronzen medaille. Grote roem was voor hem na deze vliegende start echter niet weggelegd. Hoewel zijn werk enkele jaren geleden centraal stond in een tentoonstelling in de 'Schotse Huizen' in Veere, geniet hij tegenwoordig weinig bekendheid. Hoe hij tijdelijk in Schiedam verzeild raakte, laat zich verklaren uit zijn familierelaties. Het ouderlijk gezin Heijmans verhuisde vanuit Utrecht naar Schiedam en zowel Louis als zijn broer en zuster trouwden met Schiedamse ingezetenen. Direct na zijn huwelijk in 1910 met Wilhelmina Scheffer vestigde hij zich in Vlissingen, maar familiebezoek zal hem met enige regelmaat in Schiedam gebracht hebben. Mogelijk verbleef hij tijdens de oorlogsjaren wat regelmatiger in de stad, gezien het grote aantal tekeningen. Van de Zijlstraat maakte Heijmans een serie van ten minste vijf tekeningen, steeds vanuit een ander standpunt. De hier getoonde tekening/crayon laat het bruggetje naar de Noordmolenstraat zien, met links de melkzaak van Kleinekoort. De andere tekeningen, alle in de collectie van het Gemeentearchief, laten als een stripverhaal een steeds opvolgend deel van de Zijlstraat zien. Een daarvan toont de enige nog resterende panden die aan de slopershamer wisten te ontkomen en die nu onderdeel uitmaken van de distilleerderij van Herman Jansen. Hoewel deze er anno 2012 wat desolaat bijstaan, is het de hoop dat ze definitief behouden blijven. Het is een fraai aaneengesloten rijtje pandjes met halsgevels dat misschien niet de grandeur uitstraalt van een groots monumentenpand, maar wel de sfeer ademt van de oude Brandersbuurt, waarvan zo weinig bewaard is gebleven ©Arie Wapenaar Particuliere collectie Musis 38

Musis | 2012 | | pagina 38