Inhoudsopgave 4 Marinus M. van Praag 9 Jacob J. Kolpa 15 OBS De Singel 100 jaar 20 Een school voor wijk en grachtengordel 22 Geen wederopbouw op open monumentendag 30 Schiedammers moeten leren met andere ogen naar de Hoogstraat te kijken 33 Corry van der Poel-Soeters 37 Schiedamse bleekneusjes 38 Museumvondsten De Stadsdenkers Het is een merkwaardig toeval dat zowel in Vlaardingen als Schiedam de namen zijn verbleekt van twee functionarissen die in hoge mate verantwoordelijk zijn voor de stadsuitbreidingen vóór en direct na de Tweede Wereldoorlog waarin de visies werden gematerialiseerd van industrialisering, modernisering en het openstaan voor actuele stedenbouwkundige inzichten. Veel van hun inbreng in de stedenbouwkundige ontwikkeling vaan Vlaardingen en Schiedam vormt nu nog mede de basis van een monumentenbeleid dat grote(re) aandacht geeft van de wederopbouwarchitectuur in de context van de stedenbouwkundige bedoelingen en inzichten van weleer. In Vlaardingen worden de wethouder Teun de Bruijn en burgemeester Jan Heusdens als hoofdverantwoordelijke gezien voor de stedenbouwkundige ontwikkeling van na de Tweede Wereldoorlog. Het was echter Jacobus J. Kolpa die samen met de stedenbouwkundige Van Tijen een nieuw Vlaardingen ontwierp, dat vervolgens door de politiek werd omhelsd. In Schiedam gaat de eer van de stadsontwikkeling voor naar stedenbouwkundige Hórvath. Zijn rol was onmiskenbaar groot. Echter achter hem stond de directeur van de Dienst Bouw en Woningdienst Marinus M. van Praag wiens invloed op de stedenbouwkundige ontwikkeling van Schiedam tussen 1920 en I960 nauwelijks te overschatten is. Het thema voor de afgelopen Open Monumentendagen was het verschil tussen arm en rijk. Juist het verkleinen van de afstand hiertussen was voor zowel Kolpa en Van Praag een voornaam uitgangspunt, vandaar de ruime aandacht voor beide Stadsdenkers in deze Musis. MUSIS september 2012 jaargang 18 no 8 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling IANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Frankeri, Dick Jansen, Loe Koppejan-voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, S.jef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie: Laurens Priester Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- jaarabonnement 2012 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) pp rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (augustus 2012) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis pen beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Op de omslag de omslagillustratie voor Zo was Parijs waarin M.M. van Praag in 1953 zijn belangrijkste inspiratiebron beschreef. Deze uitgave werd mede mogelijk gemaakt door het Fonds Schiedam Vlaardingen en omstreken. ia vatóH- 3 Musis

Musis | 2012 | | pagina 3