Deze maand is het precies een halve eeuw geleden dat de Stichting de Schiedamse Gemeenschap een speciaal nummer wijdde aan stadsontwikkeling en toekomstvisie. Het nummer verscheen bij bezoek van koningin Juliana op 12 september 1962 en was geschreven door slechts één auteur, Marinus M. van Praag. En nog altijd is deze uitgave het makkelijkste en plezierigst begaanbare ezelsbruggetje naar wie de weg zoekt naar de geschiedenis van de stadsontwikkeling van Schiedam vanaf 1920 tot het eind van de wederopbouwperiode. tekst: Hans van der Sloot foto's: Gemeentearchief Schiedam en Cornelia Montfoort De naam Jozsef Hórvath lijkt in Schiedam synoniem met de stadsontwikkeling van na 1945. Naar hem is de belangrijkste verkeersweg tussen Rotterdam en Schiedam genoemd. Met reden, want het was Hórvath die bedacht dat je op het oude lichaam van de spoordijk tussen Rotterdam en Schiedam maar beter een weg kon aanleggen dan hem afgraven ten behoeve van de autowegaanleg elders in de provincie. Een belangrijke rol in deze naamgeving speelde de toenmalig directeur van de Dienst Bouw en Woningtoezicht Van Praag. En deze schreef bij de dood van Hórvath in I960 ook een méér dan lovend 'in memoriam' in de Schiedamse Gemeenschap. En toch deed Van Praag de werkelijkheid daarmee enig geweld aan. Want de man achter Hórvath en achter architecten als Sanders, Stahlie en na de Tweede Wereldoorlog, Groosman, en Spruijt en Den Butter die grotendeels het volkshuisvestelijk gezicht van Schiedam bepaalden was M.M. van Praag zelf. Het was deze jonge verantwoordelijke voor de volkshuisvesting die de uitbreidingsplannen op papier zette voor Schiedam West en - Oost. Zelf ontwierp Van Praag ook een complex arbeiderswoningen in de Galileïstraat en Ampèrestraat in Oost. Kenmerkend hierin zijn de uitspringende portalen van de bovenwoningen zoals deze door Sanders ook op verschillende plaatsen in de Gorzen toepaste en Stahlie op zijn beurt in het westen van Schiedam realiseerde. Door het portaal een meter naar voren te plaatsen was het mogelijk om binnen de beperkte afmetingen van de woning toch een minder steile en daardoor veiliger trap te plaatsen. Het veilig naar beneden kunnen sjouwen van een volle Marinus M. van Praag, foto Hans Visser. Musis 4

Musis | 2012 | | pagina 4