JACOB J. KOLPA STADSVERNIEWER VAN VLAARDINGEN Het 'succes' van de Vlaardinase stadsuitbreiding in de jaren 7950-1970 wordt traditioneel toegeschreven aan de verantwoordelijk wethouderJeun de Bruijn en burgemeester Heusdens. Inderdaad gaven zij de politieke stoot om dit proces op gang te brengen en te vervolgen. Het door het beroemde Rotterdamse bureau Van Tijen en Maaskant ontworpen Uitbreidmgplan (1950) was het startpunt en de naam van de publieksuitgave markeert fraai het keerpunt in de geschiedenis: 'Vlaardmgen op en over de scheidingslijn'. Toch kon dit plan niet bestaan zonder de inbreng en inzet van anderen. De gemeenteraad claimde ook het succes. Raadslid E.P van der Veen verwoordde het zo: ..dat men zal kunnen zeggen: die Raad van 1950 heeft de zaak groots aangepakt en wij hebben het voorrecht de vruchten daarvan te plukken.' Een speler in het veld die vrijwel nooit wordt genoemd, is die van de ambtelijke organisatie. Dienstig aan hun broodheren voerden de ambtenaren van Gemeentewerken alle voorbereidende rapporterende en uitvoerende taken. Dit alles onder leiding van hun directeur J.J. ('Jacgues') Kol pa, die de stadsuitbreiding tot zijn persoonlijk werkgebied rekende. tekst: Jeroen ter Brugge foto's: Stadsarchief Vlaardingen Toen Jacob Johannes Kolpa zich in 1920 in Vlaardingen vestigde, had hij al de nodige omzwervingen gemaakt. Stammend uit een Franse Hugenotenfamilie ('Colpaer'), werd hij geboren in Rockanje, waar zijn vader hoofd van de openbare lagere school was. Meer dan dat was deze actief op gebied van de ontwikkeling van land- en tuinbouw en diverse maatschappelijke instellingen. Dat zijn zoon verder zou gaan leren, lag voor de hand. Hij volgde na het lager onderwijs de driejarige HBS in Brielle en koos een vervolgopleiding in de waterbouwkunde. In 1912 ontving hij van de examencommissie van Rijkswaterstaat het diploma voor opzichter van Rijkswaterstaat en in 1915 van de Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland dat voor waterbouwkundig opzichter. Hiermee kon hij zowel voor rijks- als andere werken als gekwalificeerd opzichter optreden. De behoefte zijn horizon te Portret van Jacques Kolpa tijdens zijn studietijd, fotograaf onbekend, circa 1918. Collectie Familie Kolpa 9 Musis

Musis | 2012 | | pagina 9