VOORLEZEN OP BESTELLING H fife Wie heeft er geen goede herinneringen aan voorgelezen te worden? Door de meester of juf op de lagere (basis-)school, door de geduldige opa of oma, of het vaste ritueel - al dan niet voor het slapen gaan - thuis. Naast de herinnering aan het eigen 'luistergenoegen van toen'. tekst en foto: Theo van Giezen tot nog hogere kwaliteit geschoold. Voorlezer van het eerste uur en met een stem als een klok is de Schiedamse 'stadsomroeper' Will van Wijk. Daarnaast telt de brigade vogels van diverse pluimage. Ieder met eigen specialiteiten en capaciteiten. Variërend van de gepassioneerde voorlezer tot de ware verteller die bekende conferences en verhalen van o.a. Simon Carmiggelt uit het hoofd kent en daarmee de argeloze bezoeker van een cultuurmiddag in het Julianapark niet alleen verrast, maar ook boeit. Ja, in het Julianapark dus, bij 'Cultuur borrelt', maar op veel op meer denkbare en minder snel in de gedachten springende locaties kunnen leden van de voorleesbrigade zich manifesteren. Bij 'Boek en Bal', het Nationale Voorleesontbijt, maar ook bij het uitreiken van een diploma of onderscheiding, bij de opening van een tentoonstelling of bedrijf, in de pauze van een concert, tijdens het wachten bij de dokter, de tandarts of op het vliegtuig. Ook zou bijvoorbeeld een gemeenteraadsvergadering kunnen worden 'verluchtigd' met een presentatie van de Voorleesbrigade. Bijna overal is er wel gelegenheid voor het vertellen of voorlezen van een verhaal. Uiteraard aangepast en afgestemd op die specifieke gelegenheid. De afstemming betreft overigens niet alleen de keuze van het verhaal, maar ook de 'outfit' Bij publieke optredens van De Voorleesbrigade zijn de voorlezers voorzien van een duidelijk herkenbare, kleurrijke outfit en kunstzinnige entourage, waar de bezoekers van het evenement niet omheen kunnen. Maar met of zonder outfit, met of zonder kleurrijke entourage, De Schiedamse voorleesbrigade is van start gegaan. Een bijzonder 'uitzendbureau', waar u meer van gaat horen! Naast het 'traditionele voorlezen', veelal aan kinderen, zijn er momenteel ook andere vormen van voorlezen bekend. Volwassenen die volwassenen voorlezen. Soms - uit nood geboren - in het ziekenhuis, maar ook partners die elkaar in de rustige sfeer van een vakantie voorlezen. Ook de verteller of voorlezer bij een culturele route of feest is een steeds vertrouwder fenomeen geworden. Naast de vele o zo belangrijke, maar voor een groter publiek onbekende voorlezers, zijn er landelijk bekende voorlezers. Prinses Laurentien haalt met haar inzet voor taal en lezen - al voorlezend - regelmatig uitgebreid de pers. Minder op de voorgrond, maar zeer getalenteerd en voorzien van een goede stem, is Job Cohen. Naast het inspreken van boeken, leest hij - in het bijzonder aan zijn echtgenote - ook voor. Maar laten we dichter bij huis blijven. Ook in Schiedam zijn uitstekende voorlezers en vertellers. Sinds kort zijn sommigen van hen verenigd in de Schiedamse Voorleesbrigade. Deze georganiseerde groep van 'voorlezers' is ontstaan op initiatief van de Bibliotheek Schiedam met als doel leesbevordering en het benadrukken van het belang van voorlezen. Door een selectiecommissie, met daarin een stem-, kunst en onderwijsdeskundige, zijn - na een aantal 'voorleesmarathons' - voorlezers uitverkoren om deel uit te maken van deze Voorleesbrigade. Bij deze selectie blijft het overigens niet. De al getalenteerde voorlezers worden via heuse masterclasses

Musis | 2012 | | pagina 11