en verder MUSIS februari 2013 jaargang 19 no 2 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie: Laurens Priester Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- jaarabonnement 2012 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (januari 2013) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Ulrike Rehm, Foto: Liesbeth Bouwens. Cor Lamers gaat voor de stad, niet voor zichzelf De Korenbeurs. Tsja..je lult maar wat Harm Jan Luth, stadsarchivaris Vlaardingen De Kroepoekfabriek een jaar m Geen gegraai op SchiedamStad 1 In memoriam Guus van der Feijst m Marjo J.C. van Soest- Verzijden in Paulus Fonds Schiedam Vlaardingen en omstreken en 'Jouw Idee' Museumvondsten Op omslag van deze Musis kijkt kunstenares Ulrike Rehm naar buiten van de eerste verdieping van de Koopmanbeurs. Op het moment van de foto werd in de Koopmansbeurs, die - nog niet zolang geleden om onnaspeurbare redenen plots als 'Korenbeurs' verder moest - 'De Nieuwe Rembrandt' gepresenteerd. In dezelfde ruimte was in de negentiende eeuw de Stadstekenschool gevestigd, de stedelijke Academie van Beeldende kunsten. Ook het Schiedamse telegraafkantoor was jarenlang in de beurs gevestigd, evenals de Arbeidsbeurs, het kantoor van de gemeenteontvanger en tot ver na de Tweede Wereldoorlog de Woningdienst. Daarbuiten fungeerde de beurs tijdens de crisis in de jaren 1930 als stempellokaal en werden later op de beursvloer massavaccinaties op schoolkinderen uitgevoerd, we tentoonstellingen van volkstuinders, dahlia- en kanariekwekers georganiseerd, presenteerden de bedrijfsscholen van Wilton-Fijenoord en Gusto zich aan de Schiedamse bevolking, vonden hearings plaats, werden feesten gevierd en kunstmarkten gehouden. Tenslotte nog diende de beurs decennialang als vast onderkomen van de Schiedamse tafeltennissers totdat Schiedam de beurs voor één euro aan vormgever Jan des Bouvrie verkocht. Momenteel is de Korenbeurs een centrum voor culturele manifestaties en tentoonstellingen georganiseerd door het samenwerkingsverband 'Korenbeurs-Schiedam in arts, creativity (creativiteit) and events'. Dit collegium zoog voor dit aloude monument een geheel nieuwe geschiedenis uit de duim. En even ver bezijden de waarheid als 'Delft tijdens Kerstmis 1850' van Anton Pieck. Foto: Massavaccinatie in de Koopmansbeursjaren 1950. Foto: C. Breur, collectie Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2013 | | pagina 3