DE RIJKE VOC-STAD DELFSHAYEN tekst: Ingrid van der Vlis Satelliethaven Musis 10 De combinatie Schiedam en VOC levert op Google maar een handjevol relevante treffers op. Internet verwijst onder andere naar drie schepen genaamd Schiedam die in opdracht van de Verenigde Oost-Indische Compagnie gebouwd zijn, alle op de werf in Delfshaven. Dat Schiedam geen roemrijke connectie met de VOC heeft is één, maar waarom heeft het veel kleinere en relatief onbeduidende Delfshaven dat dan wel? Schiedam timmerde rond 1600 hard aan de weg, liet een nieuwe haven graven en ging economisch sterk vooruit. De aansluiting met de Aziatische handelsvloot werd echter gemist, ten voordele van buurhavens Delfshaven en Rotterdam. i Met een dam in de Schie kan het begin van nederzetting Schiedam in de dertiende eeuw gemarkeerd worden. Een strategische en gunstige plek. De stadskern was via een haven met de Maas verbonden en kon van daaruit groeien en bloeien. Tenminste, zolang er geen directe concurrentie was. Nog geen honderd jaar later kreeg Rotterdam echter het recht om een vaart van de Schie naar de Maas te graven. De steden zouden elkaar sindsdien regelmatig dwars zitten. Veel brutaler nog was de actie van het noordelijk gelegen Delft. Nog eens vijftig jaar later immers deed deze - op vijftien kilometer van de Maas af gelegen stad hetzelfde. Delft was een groeiende stad met een omvangrijke handel in bier en laken. In de tweede helft van de veertiende eeuw ging het de ondernemers zo goed dat ze een groter afzetgebied zochten. In het noorden had de stad via de Vliet al een verbinding met Leiden en Den Haag en in het zuiden via de Schie naar Overschie en Schiedam. Handel was dus zeer goed mogelijk, maar de handelaren waren relatief veel geld kwijt aan tol. Een eigen zeehaven zou profijtelijker zijn, en dat is dan ook wat gebeurde. Delft kreeg van hertog Albrecht van Beieren, graaf van Holland, toestemming om een kanaal te graven van de Delftse Schie naar de Maas. Tussen Schiedams en Rotterdams grondgebied in verrees vanaf 1389 een haven voor Delft: Delfshaven. Het stadsbestuur had zelfs weten te bedingen dat de oevers van de Delftse Schie onder zijn bewind zouden vallen. Op de landkaart is te zien hoe megalomaan het project was: een satelliethaven laten bouwen op vijftien kilometer afstand van het eigen stadshart. Alsof Schiedam een kanaal zou laten graven parallel aan de A20 om pas ten westen van Maassluis met een haven op de Maas aan te sluiten.

Musis | 2013 | | pagina 10