Eïïln memoriam C. Hoekjjgö Buiten Beeld in beeld gebracht^® lluseumvondsten Een nieuw Mathenesse In deze Musis MUSIS juni 2013 jaargang 19 no 5 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan-voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 EO Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Renée Hartog, Sjef Henderickx, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekst- en eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- jaarabonnement 2013 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 MUSIS ONLINE OP www.schiedam.nl/gemeentearchief Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (mei 2013) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Detail Ramen van de Martinuskerk. foto: Stef Hagemeijer Ooit, om precies te zijn in 1404, schonk Aelbrecht van Beieren de poorters van Delft een eigen haven om die van Schiedam te slim af te zijn. De controverse tussen het oudere en grotere Schiedam en Delfshaven, dat maar niet wilde groeien ondanks het begiftigen van het stadje met een eigen Oost- Indisch huis en de daarachter gelegen VOC-werf, duurde tot de achttiende eeuw. Evenals Schiedam moest ook Delfshaven elke zeehavenambitie opzij zetten vanwege de verzanding van de Beneden- Maas. Dit werd ook het moment dat de concurrentie plaats maakte voor een innige samenwerking. Delfshaven, dat met Schiedam verarmde, bood onderdak aan de snel groeiende moutwijn- en jeneverstokerij. De branders uit Schiedam en Delfhaven onderkenden daarbij niet alleen een gezamenlijk belang. Ook zakelijk liepen de interesses dooreen. Leden van invloedrijke families zoals Beukers, Van der Schalk, Hoboken en Blankenheym, exploiteerden branderijen in zowel Delfshaven als Schiedam. En de Korenbeurs in Schiedam was zowel bestemd voor de lokale branders als die van een gemeente verderop. Geografisch vormden de Oud en Nieuw Mathenesserpolder een al eeuwenoud overgangsgebied tussen Schiedam en Delfshaven. Een gebied ook waarin beide steden al hun ambities kwijt konden. Schiedam met de vestiging van revolutionaire bedrijven als de Eerste Nederlandsche Stearinekaarsenfabriek, de wereldvermaarde Werf Gusto en Excelsior de buizenfabriek die met z'n naadloos getrokken stalen buizen baanbrekend zou zijn in de productie van zowel injectienaalden als de sterke buizen die de meubels van Gispen en De Wit draagkracht zouden geven. Rotterdam ontwikkelde hier, na de helft van Mathenesse te hebben geruild voor de eeuwigdurende levering van drinkwater, 's werelds drukste stukgoedhavens, alsmede een woonwijk die tot ver buiten de landsgrenzen navolging zou vinden. Voor het gehele gebied ontwikkelen Schiedam en Rotterdam nu nieuwe plannen die uiteindelijk zullen resulteren in een tussenstad van wonen, werken, faciliteiten voor toegepast (milieu)wetenschappelijk onderzoek en creatieve bedrijven. Een tussenstad van een hoog welstandsniveau met de Schiedamse binnenstad op loopafstand. Tussenstad MathenesseBjieneversteden Rijke VOC-stad Delfsha venlll] De eerste roeiwedstrijd op Ramen van de Martinuskerk UB Wim Kerkhof is altijd op reis

Musis | 2013 | | pagina 3