PATRIOTTEN EN SPITSBURGERS Aan de Zijlstraat, met juist de onaantrekkelijkste kant naar de straat gekeerd, bevindt zich één van Schiedams opmerkelijkste monumenten. Het is gebouwd in de korte periode 1782 - 1787 waarin Schiedam erfstadhouder Willem V aan de kant schoof en zichzelf tot republiek verhief. Al mocht niemand buiten de stadsregering dat dan weten. Tekst: Wim Henkes Foto's: Jan van der Ploeg Musis 12 Het huis aan de Zijlstraat, waarvan de voorgevel zich aan de zijde van de Noordvest bevindt is een schepping van de Italiaanse, met name in Rotterdam en Schiedam destijds bejubelde, bouwmeester Giovanni Giudici. Hij ontwierp het voor de brander en jeneverstoker Jacobus Nolet. Het huis is onderdeel van een compleet ensemble met de voorhof en het achttiende-eeuwse koetshuis aan de Noordvest. Alleen binnen de bedrijfspanden van distilleerderij Herman Jansen valt er iets van te zien, aangezien Giudici's schepping is over- en ingebouwd door de distilleerderij en emballagehallen. Bijzonder is dat het interieur met de gestucte plafonds, de kasten en de gebeeldhouwde met een dikke pers belegde trap, vrijwel geheel intact is gebleven. Het is een monument dat er wezen mag en thuishoort in het befaamde rijtje achttiende-eeuwse monumenten als natuurlijk de in die tijd gebouwde molens, de Beurs, het Sint-Jacobs Gasthuis, het Proveniershuis en het statige Huis met het Bordes aan de Lange Haven, gebouwd voor Jacobs broer Cornelis Nolet. Deze monumenten verrezen alle in korte tijd in Schiedam. Het is dit jaar voor het eerst dat dit bijzondere pand, met onder andere de werkkamer van één van Schiedams markantste distillateurs, Herman Jansen, voor het publiek wordt opengesteld. De organisatoren hebben met zorg een programma samengesteld waarin de achttiende eeuw centraal staat. Voor Schiedam was de periode 1750 - 1795 er één van bloei, waar elders in de Nederlanden het verval intrad, de economie stagneerde en de armen het zwaarder te verduren kregen dan ooit. In het weekeinde van 14 en 15 september geeft de Jane Austen Society Nederland demonstraties van historische dansen in een monumentaal decor. Zij laten zien hoe rond 1800 dansen met de bijzondere namen als 'Mr. Beveridge's Maggot' en The Comical Fellow' eruit zagen. Zondag krijgt u uitleg in de lezing over historische dans door danshistorica Isabella Lanz in de Sint-Joris Doele. In het Wennekerpand is een lezing bij te wonen over achttiende- eeuwse kleding, met aansluitend een filmavond met de kostuumfilm The Other Boleyn Girl. Op zaterdag treedt bovendien re-enactmentgroep het Salet op in het oude Stadhuis waar bezoekers een heuse achttiende-eeuwse bruiloft kunnen aanschouwen. Op vele plaatsen in de stad openen achttiende-eeuwse regentenkamers hun deuren en de toenmalige rijken van de stad kijken u aan vanaf schilderijen in de tentoonstelling 'De Traditie van het Schenken' in de Grote Kerk en tonen hun 'goedgeefsheid' in de talrijke geschenken en aandenkens. Bij alle pracht zou de bezoeker haast vergeten dat het begrip 'macht' in de achttiende eeuw schrijnend realistisch was en zich beperkte tot die kleine groep van uitverkorenen uit de allerhoogste maatschappelijke kringen. Natuurlijk bestond er een hemelsbreed verschil tussen de Amsterdamse regenten en hun onmetelijke rijkdom en de 'provinciaaltjes' uit kleine steden als Schiedam en Vlaardingen. Dit neemt echter niet weg dat het ook hier meer dan duidelijk was wie het voor het zeggen hadden. Aan de vooravond van de patriottentijd was de vroedschap, het belangrijkste overheidsorgaan van Schiedam, uitgegroeid tot een volwaardige oligarchie. Het college

Musis | 2013 | | pagina 12