Maar waar zoeken de oudheidkundigen eigenlijk naar? Hebben ze enig idee hoe Dirks kasteel eruit zag, hoe groot het was? En trouwens, maakt het iets uit waar die burcht heeft gestaan? Het zal de modale Vlaardinger toch worst wezen of Dirk links dan wel rechts van de kerk heeft gewoond? Waarom al die moeite? Bij die vraag haalt De Ridder de schouders op: „Tja, waarom houdt mij dit zo bezig? Wat moet ik daar nou op zeggen... Ik vraag mensen toch ook niet waarom ze van voetbal houden? Iets boeit je of niet en ik zie het als mijn taak deze belangwekkende zaak onder de aandacht te brengen. dat veel mensen deze geschiedenis niet kennen en ik zie het als mijn taak deze belangwekkende zaken onder de aandacht te brengen. Het liefste betrek ik daar zoveel mogelijk Vlaardingers bij. De wieg van Holland staat in Vlaardingen en dat lijkt mij iets waar de Vlaardinger trots op mag zijn." Hoe Dirks burcht eruit zag is even onduidelijk als waar het kasteel stond. De Ridder: „Optie één is een mottekasteel - een aarden heuvel beschermd door een houten palissade en omringd door een gracht, met op de heuvel een houten toren van zo'n tien meter hoogte. Een tweede mogelijkheid zou een ringwalburcht kunnen zijn. Daarvan zijn voorbeelden gevonden in onder andere Middelburg en Oost -Souburg. De gevonden ringwalburchten dateren allemaal van het einde van de negende eeuw. Deze vestingen hadden een veel grotere omtrek dan een mottekasteel, soms wel van zo'n 100 tot 200 meter. Dergelijke burchten boden de bevolking bescherming tegen aanvallen van de Vikingen. Mogelijk dat er in Vlaardingen een kleinere ringwalburcht heeft gelegen. Opgravingen in het Gat van de Markt hebben aanwijzingen opgeleverd van waterpartijen uit de tiende eeuw. Mogelijk van een gracht rond een burcht, een burcht die later door Dirk III is overgenomen." Over Dirk III zelf is ook al weinig bekend. Op grond van de schaarse bronnen kan De Ridder mededelen dat het ging om een zoon van graaf Arnulf. Nadat deze edelman door onbekenden was vermoord, wat mogelijk te maken had met zijn neiging om zich grond en geld toe te eigenen dat niet hem, maar het klooster Echternach toekwam, trok zijn weduwe zich terug met haar zoon in de streek Merwede - een ruim genomen gebied waaronder ook Vlaardingen kan worden verstaan. Dirk III zou meerdere kinderen hebben voortgebracht, waaronder zijn opvolger, Dirk IV. Dirk III stierf in 1039, waarna zijn zoon de zaken overnam. Diens heerschappij leidde in 1047 tot een tweede Slag bij Vlaardingen, en die eindigde minder fortuinlijk voor de streekbewoners dan het eerste treffen met de Duitse grootmacht. Dirk IV was niet in staat zijn machtspositie lang te behouden. Hij werd in 1049 in een hinderlaag gelokt en vermoord, vermoedelijk op instigatie van de bisschop van Utrecht, die nog een financieel appeltje met hem had te schillen. Van Dirk III bestaat geen andere beeltenis dan de stenen kop in de gevel van het stadhuis een lang na

Musis | 2013 | | pagina 12