Co Westerik, De Visvrouw, 1951, olieverf óp doek, 87 x 110 cm, Groninger Museum, collectie Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, langdurig bruikleen aan het Groninger Museum 'Het Stedelijk Museum Schiedam wil de plaats zijn waar het gesprek plaatsvindt over kunst en samenleving. Dan is het een voorwaarde dat de interactie tussen samenleving en kunstbeoefening meer reliëf krijgt en hoe het museum het podium kan zijn waarop disciplines en stromingen elkaar treffen. 17 Musis gebruik gemaakt van werken uit de Collectie Nederland, verspreid over musea in Nederland. Tot dusver was nergens in Nederland een overzicht te zien van de Nederlandse kunst van na 1945. Het Stedelijk Museum Schiedam, als het museum van de Nederlandse kunst van na de Tweede Wereldoorlog, voorziet in deze leemte' En inderdaad, met alle varianten daartussen maakt het museum de vrijheidsbeleving van CoBrA, de omarming van de consumptiemaatschappij door de Nulbeweging, de pogingen om kunst en kunstbeleving direct ten dienste te stellen van de maatschappij, de satire en het jongste documentaire engagement zichtbaar. De kracht van 'Ik hou van Holland' ligt vooral in de diversiteit en heerlijke eigenwijsheid in de keuze van kunstenaars en kunstwerken. Want niet ondenkbaar is dat de kratjeswand van Jan Henderikse anno nu op hetzelfde misprijzen zal stuiten als in 1962. Maar, dat moet dan maar. Juist in een maatschappij die er alles aan gelegen is om de niet te stuiten consumptiedrift met alle ten dienste staande middelen te verbloemen of van een culturele ondertoon te voorzien. Hendrikse toonde in 1962 al de esthetiek van de consumptiemaatschappij in z'n meest ongemakkelijke en pure vorm; slechts geïnteresseerd in anonimiteit en vooral veel van hetzelfde. 'Ik hou van Holland' maakt in dit opzichten de bedoelingen van het Stedelijk Museum Schiedam meer dan waar. Een prachtige tentoonstelling en een veelbelovend uitgangspunt. Dus verder niet zeuren. 'Ik Hou van Holland' Stedelijk Museum Schiedam, 21 september 2013 - 6 september 2015'

Musis | 2013 | | pagina 17