HOEVER JE OOK WEG BENT Op 11 november 1963 landden 65 Palestijnse mannen op Schiphol. Ze hadden hun thuis - Nabloes, Westelijke Jordaanoever - verlaten voor Vlaardingen. Om hier te gaan werken bij de Romi, de Rotterdamse Margarine Industrie. De fabriek, tot op heden gevestigd aan de Koningin Wilhelminaha ven, kampte in die tijd met een groot tekort aan arbeidskrachten. Het verblijf in Vlaardingen zou tijdelijk zijn. Echter, in 1967 gooide de Zesdaagse Oorlog roet in het eten; Israël stond niet meer toe dat de mannen terugkeerden naar hun moederland. De Palestijn en bleven en lieten - logisch natuurlijk - steeds vaker vrouw en kinderen overkomen. Vandaag de dag wonen er zo'n 5000 Palestijnen in Vlaardingen; de grootste Palestijnse gemeenschap van Nederland. De jongste generaties bouwen hier hun leven op. Zij zijn in Vlaardingen geboren, gaan hier naar school, studeren, hebben hier vrienden, van allerlei verschillende nationaliteiten; dit is hun stad, hun thuis. Maar, hoe is dat nu eigenlijk echt Om in 2013, waar ondertussen het conflict in het land van hun voorouders maar voortduurt, jong te zijn in Vlaardingen en tegelijk deel uit te maken van de hechte Vlaardingse Palestijnse gemeenschap tekst: Renée Hartog foto: Jan van der Ploeg Bewust 21 Musis De vader van Amine Hammad (19) en haar broer Brayan (18) maakte deel uit van de eerste groep Palestijnen die in de jaren 1960 naar Vlaardingen kwam. Hun moeder kwam pas veel later, in de jaren 1990. Amine en Brayan, die nog twee oudere broers hebben, trekken veel samen op en volgen dezelfde HBO-studie: International Law European Law, aan de Haagse Hogeschool. Het eerste jaar zit er net op. Door de drukte die het studeren met zich meebrengt, is Amine gestopt met karate, wat ze al ruim twaalf jotgj £9 november jaar deed. In de schaarse vrije tijd die af toe overblijft, spreekt ze zo vaak mogelijk af met vriendinnen. Om gezellig te theeleuten, kletsen, winkelen en soms een terrasje te pakken. Ook Brayan brengt graag tijd door met z'n vrienden, al dan niet achter de Playstation. Van stappen tot in de kleine uurtjes houden ze geen van beiden. Niet omdat het niet zou mogen, maar gewoon, omdat ze niet echt kroeg- dan wel discotheektypes zijn. Amine en Brayan houden wel van muziek; van R&B en hiphop, maar ook van traditionele Arabische muziek 'uit papa's tijd'. Ondanks het feit dat zowel Amine als Brayan de Palestijnse gemeenschap als 'hecht' omschrijven, hebben beide als ze er nu zo ineens over nadenken eigenlijk meer Nederlandse vrienden en vriendinnen dan Palestijnse. De 'Palestijnse Vlaardingers', zo zeggen ze, ontmoeten ze meer op bijeenkomsten, feestdagen en evenementen van het Al Awda Netwerk Palestina, waar zij, net als hun moeder, bij zijn aangesloten. "Je komt ze overal in de stad tegen", zo zegt Brayan lachend. "Iedereen kent elkaar. En ieder jaar vieren we gezamenlijk De Dag van het Land, een voor Palestijnen belangrijke herdenking. Daar zie je iedereen altijd weer." Hechte gemeenschap of niet, volgens Amine en Brayan verschilt het leven van

Musis | 2013 | | pagina 21