25 Musis Inmiddels zwijgen de critici. Hoe goed de beide gebouwen er voor staan vergeleken met verleden jaar, konden de honderden Schiedammers, die de panden op Open Monumentendag bezochten, zelf constateren. De toeloop was zo groot dat Van Adrichem het complex niet alleen op zaterdag 14 september maar ook op de zondag daarna open stelde, ledereen stond versteld over het bereikte. Alle asbest is inmiddels verwijderd. Als alles goed gaat, wordt Coerland volgend jaar in zijn geheel verhuurd. bureau van de bekende Schiedamse architect Peter van Velzen, dat al verschilende pronkjuwelen in de binnenstad heeft staan, zoals pand Paulus of de Oud-Katholieke Kerk op de Dam. Van Velzen betaalt door de restauratie te begeleiden. Hij is zelf vaak op het project te vinden. Zijn ambachtelijke kennis komt goed van pas in de beide pakhuizen, waar zoveel hout in is verwerkt, want Van Velzen begon zijn carrière als timmerman en studeerde later architectuur aan de TU Delft Lotte van den Berg, restauratie architect bij Van Velzens bureau is nauw bij het project betrokken. Zij maakt de balans op: "Coerland staat in de steigers. Het is leeg. Alle rommel is eruit uitgehaald. Het dak is af. Er zijn nieuwe goten gekomen. We gaan nu verder met het interieur. We repareren de vloeren en de balken. Verder zijn er nog afwerkingsdingen zoals nieuwe elektra. De ramen gaan we ook nog aanpakken. Haar collega Ellen Smit, ook Restauro, legt uit hoe het met Lijffland zit: "Dat is nu winter- en waterdicht gemaakt dankzij subsidie van de rijksdienst Cultureel Erfgoed. De bovenste verdieping heeft een nieuwe vloer zodat het gebouw kan drogen. Het dak moet grotendeels vervangen worden. Lijffland heeft een heel forse aanpak nodig. Wij hebben daarvoor grotere partijen nodig. 2014 hebben wij nodig om de nodige plannen te maken en om de vergunningen aan te vragen. In januari 2015 kunnen wij dan van start gaan met de werkzaamheden. In de tweede helft van 2015 moeten er dan in principe huurders in kunnen trekken". De beide pakhuizen zijn nu al met een soort tussenbouwsel aan elkaar verbonden. Dat wordt, zoals Smit het formuleert, verkeersgebied. Daar komen de trappen en een simpele lift, die alle verdiepingen van Coerland en Lijffland toegankeliik maken. De werkzaamheden daaraan begonnen al deze maand. Vooruitgang Sodafabriek wat dat betreft open for business. Omwonenden constateerden tot hun vreugde, dat zich al een winkel heeft gevestigd in vintage artikelen uit de jaren 1950, '60 en '70. Ton van Adrichem: "We leveren in principe geen hoogwaardig ingerichte ruimte. Als je die inrichting helemaal zelf voor je rekening neemt, dan betaal je 35 euro per vierkante meter per jaar. Je kunt het natuurlijk van ons zo mooi en zo luxueus krijgen als je het hebben wil, maar dat heeft uiteraard wel gevolgen voor de huurprijs. Daar kom je dan in onderhandeling met de coöperatie uit. Het is overigens niet nodig deel uit te maken van de coöperatie als je een ruimte wilt huren maar het zou natuurlijk wel mooi zijn". Obligaties Dezer dagen begint de Sodafabriek met een actie om via crowdfunding 75.000 euro bij elkaar te brengen voor de restauratie. Ze geeft obligaties uit met een looptijd van 34 maanden die een rendement opleveren van Elke dag wordt vooruitgang geboekt. Overal in de gebouwen klinken de werktuigen van ambachtslieden. Dat zijn, vertelt Ton van Adrichem, allemaal ZZP-ers die alleen de materiaalkosten vergoed krijgen. Zij werken voor een aandeel of voor een bedrijfsruimte tegen zeer prettige voorwaarden als het pand verhuurklaar is. Per 1 oktober is de 4% per jaar. De minimale inleg bedraagt twintig euro. Als de 75.000 euro voor het eind van het jaar niet zijn bijeengebracht, krijgen alle deelnemers hun geld terug. De Sodafabriek werkt daartoe samen met de organisatie crowdaboutnow, die het proces bewaakt en ervoor zorgt dat investeerders hun geld terugkrijgen mocht de minimale totaalsom niet bijeengebracht worden, maar op 4 oktober stonden alle seinen op groen: er is al 17% van het totale bedrag door obligatiehouders ingelegd en er zijn nog drie maanden te gaan. Op de site www.crowdaboutnow. nl/sodafabriek staat alle zakelijke informatie, die potentiële investeerders nodig hebben. Een en ander wordt geïllustreerd met een korte documentaire van de Schiedamse TV-maker Wiebe Hoogeveen, die een stukje verderop woont aan het Plein Eendragt. Indrukwekkende eenvoud Zo ziet het er naar uit dat twee monumentale panden uit het Schiedamse jeneververleden een nieuwe bestemming krijgen. De oorspronkelijke bouwheer was een Nolet die de pakhuizen in zijn achtertuin liet neerzetten om daar het graan op te slaan dat hij nodig had voor zijn branderijen. Het waren voor zijn tijd de jaren 1790 - zeer grote bouwprojecten, misschien wel de grootste die toen ter tijd in Nederland aan de gang waren. In hun eenvoud zijn Coerlant en Lijffland heel indrukwekkend. Zij waren bedoeld als bedrijfspanden die niet door allerlei opsmuk de rijkdom en de beschaving van hun eigenaar hoefden weer te geven zoals het stadspaleis dat Ton van Adrichem bewoont. Dat geeft ze juist een bijzondere charme. Bovendien gaat Nederland tot op heden uitermate slordig om met zijn pre-industriële bedrijfspanden. Coerland en Lijffland zijn schitterende voorbeelden van pakhuizen uit de tijd van voor de industriële revolutie. Ze zijn verwant aan de ambachtelijke productiewijzen van de gouden eeuw. Zij maken als zodanig deel uit niet alleen van het Schiedamse, maar ook van het Nederlandse erfgoed want door hun omvang zijn ze bijzonder. Het moet een goed gevoel geven om een obligatie te bezitten in het project om deze monumenten een nieuwe toekomst te geven juist door ze weer te maken wat ze altijd geweest zijn.

Musis | 2013 | | pagina 25