Staitedtthq Spitte. een adres te zenden van dankbetuiging en ad- haesie, voor de door hem in bovenbedoelde rede uitgesproken gevoelens. Zoo althans wordt uit Weenen gemeld, en de Pruisische pers geeft groot op van dezen stap. Maar wat zou diezelfde pers wel zeggen, als de Elzas ers en Lotharingers van den duitschen Rjjksdag het in het hoofd kregen om een adres van adhaesie te zenden aan een Fransch minister? Minstens zoud-n zij landverraders genoemd worden, en Bismarck zou ze spoe dig klein krijgen. En hoe zou men het te Weenen zelf opnemen, als een Trentsche fractie van den Bijksdag eens zulk een adres zond aan een Italiaansch minister Als het ber'cht inderdaad waar is en de Oostenrijk- sche Begeering laat dat zonder tegenspraak toe, dan stelt zij zich al zeer lafhartig aan ZUI DAME RIK A- BRAZILIË Vrijmaking der slaven. Bij gelegenheid van den 60n verjaardag van den keizer van Brazilië, zijn door het gemeentebestuur van Rio de Janeiro 133 slaven, 20 mannelijke en 113 vrouwelijke, vrijgelaten. Men heeft hen voor 34,925 dollars vrijge kocht. Voor dertig slaven werd de som van onbe kende zijde ontvangen, maar het is nu geen geheim meer, dat deze onbekende de keizer is. Bij dezen feestdag heeft de keizer nogmaals den wensch herhaald, dat God het moge ver gunnen, dat hjj nog de bevrijding van den laatsten slaaf in Brazilië beleeft. De 20 mannelijke slaven, die op den ver jaardag van den keizer hunne vrijbrieven hebben ontvangen, zijn gemiddeld 25 jaren oud, de vrouwelijke slaven gemiddeld 29 jaren. Schiedam, 6 Februari 1886. De heer G. M. Meijer, thans le luitenant bij de dd. schutterij alhier, ia benoemd tot kapitein, en de heer P. Loopuyt, thans 2e luitenant, tot le luitenant. Verder is de heer dr. B. De Bruya benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse, en de heer G. Franken, thans sergeant, tot 2e lui tenant. Men verzekert aan het Vaderl. dat het be richt, als zou de Tweede Kamer den ln Maart aarst. tot hervatting barer werkzaamheden torU'jkeoren, op een bloote gissing berust, wijl tot hiertoe nog geen bepaalde datum voorde bijeenkomst is vastgesteld. Uit den Haag wordt ons medegedeeld, dat werkelijk bij onze Kegeering in overweging zijn plannen tot converteering van onze 2ys, 3 en 4 percents scheldbrieven in een 31/3 per- cenfs-fonds, met de bedoeling om aldus eene aanzienlijke som aan rente te bespareu. In dien deze overwegingen mochten leiden tot de indiening van een bepaald plan aan de Sta ten-Generaal zou zegt menhet voor nemen bestaan, vrijheid te geven tot aflossing van de tegenwoordige Certificaten Werkl. Scbnld, indien de houders dit mochten ver kiezen. (A. R. C.) De Tijd bespreekt een klacht van den heer Qaarles van Ufford over het klein getal Katholie ke leden der Maatschappij van Weldadigheid en geeft de volgende afdoende verklaring van dat feit „Ziehier waar de eigenlijke reden te vinden ïs, Ten gevolge van allerlei omstandigheden, voornamelijk echter ten gevolge van het meer en meer vijandelijk optreden der liberalistische partij in het binnen-en buitenland tegen huu berk, zijn de Nededandsche Katholieken voort durend tot nauwere aaneensluiting en tot con centratie hunner werkzaamheden op eigen terrein gedwongen geworden. Tal van groot- scbe zuiver Katholieke instellingen en liefde werken zijn van dien aanhondenden en inge spannen arbeid de vracht geweest. Terwijl het grootste en beBte detl hunner krachten door dien arbeid in beslag werd genomen, en ook terwijl onaangename erva ringen van allerlei soort veel Katholieken, waar het zaken van andereu aard gold eea eenigszins teruggetrokken houding deden aan nemen spreekt het vanzelf, dat de deelneming der Katholieken in maatschappijen en comis- siëa waarin het niet-Katholieke element den boventoon had, minder groot hun steun minder krachtig was dan men alleen op het zielental afgaande, moest verwachter. De beer Qaarles en andere Protest.mtsche bestuursleden van verschillende inderdaad goede en nuttige instellingen mogen dit be treuren en onaangenaam vindonwij van onzen kant kunnen niet anders dan naar waarheid de gevolgen constateeren van feiten en omstandigheden die niet door ons gesteld zijn gevolgen dusvoor welke de aanspra kelijkheid niet door ons kan aanvaard wor den." Volgens particuliere berichten is tegen woordig opperbevelhebber der Atjehers zekere Friesekolk, gedeserteerd sergeant-majoor van on3 indisch leger. In 1873 was hij cadet der inf mterie te Breda en als buitengewoon be kwaam bekend. Zjju vader hertrouwde tegen Friesekolk's zin, on om dezen nu verdriet aan te doen en zoo voor zijn huwelijk te straffen, deserteerde de cadet, zijn wapen medenemende, en werd niet-eervol ontslagen en 3treng gestraft. Later nam hij te Harderwijk dienst als koloniaal. Aan zjn kennis wordt o. a. toegeschreven, dat de Atjehers tegenwoordig bruggen aan leggen, geheel op enropeesche manier en even goel als door onze troepen. (Ass. Ct.) Naar ons uit Berlijn gemeld wordt, is in den Reichsanzeiger, het officieole Duitsehe rijksblad, uit den Moniteur officiel du Com merce van 31 December 1885 eene lijst over genomen, de namen v an 133 firma's bevatten de, welke zich te Rotterdam met zwendelarijen zouden inlaten, en die door de Botte.' damsche politie aan den Franschen consnl alhier me degedeeld zouden zijn. (A. R. C.) De N. R. Ct meldt den dood van „Oude Kets", een der beren van de rofterdamsche Diergaarde. Eigenlijk was Kees een be: ie, maar daarop behoeft men bij het berengeslacht zoo nauw niet te letten. Reeds in 1856, dus nog vóórdat de Diergaarde bestond, kwam Kees, door een scheepskapitein van Rusland aangebracht, te Botterdam aan. De eerste ja ren hij was toen 3 maanden oud en zoo mak als een schaap sleet hij in het zoo genaamde „Spoortuintje", vanwaar hij later naar de Diergaarde werd verplaatst: Uit de levensbeschrijving, van Kees gegeven, blijkt dat hij altijd een goede beer is geweest en zich onder groeten en kleinen mocht verheu gen in de meeste populariteit. Als bewijs hiervan moge o. a. strekken, dat bij het vieren van het 25 jarig bestaan der Diergaarde, bjj het vuurwerk uit de groote pyramide eensklaps zjjn geachte figuur schitterend te voorschijn kwam, wat aanleiding gaf tot een daverend gejuich, t Uit Grave wordt van gisteravond 7. u. 30 geseind Maasstand te 71/ïnrenm. 10.70 sinds 6 ore vm. is de rivier staand. Volgens nader bericht valt de Maas te MaastrichtRoermond en venlo. Waterstand aan Pegelbrng 8.97 was sedert 12 ure 0.13. De Elftweg is met 47 cm. overstroomd. De Bokhovenscbe overlaat werkt over 320 M. met gemiddeld 0.43, de Baard- wijkscbe met 0.13, de Beersohe overlaat met 0.31 over 1800. Te Almen, Lithoien en Ra- venstein tot Grave zijn de djjkwachten inge steld. Te Loosduinen, waar velen op dit oogen- blik zonder werk zijn, staan niet minder dan 200 inwoners bekend als stroopers van ko nijnen, op de gronden van de groothertogin van Saksen- Weimar. Door de politie te 's-Hage is proces-ver baal opgemaakt tegen den uitgever van twee aldaar gedrukte brcchares, die noch den naam van den uitgever, noch van den drukker ver melden, doeh welke laatste der politie bekend is geworden. Een geval, dat eenig in zijn soort is te noemenheeft zich dezer dagen voorgedaan bij den landbouwer B. P. te Baardwjjk. Eene koe heeft nl. een kalf ter wereld gebracht, waarvan de achterpoot volkomen gelijk is aan die eener volwassen geitook de kop was abnormaalde oogen hebben slechts het 1/4 der gewone grootte, terwijl de rng- gegraad niet verder dan de lendenen reikt. Volgens oordeel van deskundigen is het dier goed gezond, wat tronwens ook is op te merken, als men het ziet drinken. Een ingezotene van Eede (Gelderland), die eenige jongens nazette, welke van de catechisatie kwamen en bij hem straatschenderij pleegden, door ateenen op het dak zijner woning te werpen, ontving van een dier jongens een gevaarlijke messnede door den linkerpolsen door den daim van de andere haud. De ge wonde is door bloedverlies zeer zwak. De po litie heeft proces-verbaai opgemaakt. Als een bewijs, dat ook in Drente zware kalveren ter wereld komen, kan dienen dat bij den heer J. Kornelins, te Ruinen, gem. Borger, een kalf is geboren, dat bet enerme gewicht had van 130 halve kilogrammen. niuwQQoaawT DEN HAAG. Het Departement 'sGraven- hage der Maatschappij van Aijverheid, voor nemens zijn Honderdjarig bestaan in den zomer van 1887 op waardige wjjze te berdenken, beeft aan een commissie opgedragen, de voor bereidende stappen te doen tot het inrichten van een tentoonstelling van oude kunstnijver heid en nagebootste kunstnijverheid. Aan die commissie, die als bureel zal optreden van een uitgebreider comité van uitvoering, is nit de kas van het Departement een renteloos voorschot verleend, ter bestrijding van de eerste kosten. De tentoonstelling zal waar schijnlijk gehouden worden in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Aan den algevaardigde van het Departement in de commissie voor de 10-jaarl. Wetsher ziening, is opgedragen cm krachtig aan te driugen op een hervorming van het Tijdschrift der Maatschappij in dien geest, dat het een driemaandeliikscbe uitgave worde, waarvan de vierde aflevering speciaal gewijd zal zijn aan onderwerpen en illustraties op het gebied van Kunstnijverheid, ter meerdere bekend making van de schatten in het Mnseum der Maatschappij te Haarlem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2