9e Jaarg. Zondag 14 en Maandag 15 Februari 1886. No. 2408 Bil (lit Isomer behoort een Bijvoegsel. VEESC H IJ MT T) A G ELIJ KS. glucmciot (Düfpchf. iqiclttw. Bureau: RH ar kt, E, 357. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijs van dit Blad: )or Schiedam per 3 maanden 1.50 -Frmco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 BELGIË. Lij de begrooting van oorlog kwam, zoo als wij vroeger mededeelden, ook de krediet aanvraag aan de orde van den minister, ge neraal Pont.us, voor de vollediging der reserve, zooals de minister Beerna rt het gisteren noemde. De aanvraag werd door de libera'en bestreden, d e op hun beurt dappere bestrij ders vonden in de heeren Jacobs, Malou en de ministers Beernaert en Pontus. Vooral de oud-minister Prère bestreed de aangevraagde sommen, niet uit zuinigheid, maar om poli tieke beweegredenen. Men toonde hem echter nan, dat de reserve altijd bestaan had; dus dat zij geen n euwen druk oplegde aan de natie. En de sommen welke nu verlangd wor den, moeten enkel dienen tot vorming van een vast kader ten behoeve van die reserve, ingeval zij mocht opgeroepen worden. Later nam ook nog de heer Simons, een der Brus- selsche onafhankelijken, deel aan het debat. In dien woordenstrijd verklaarde Frère, dat de liberale partij hare verdeeldheid zal ter zijde zot'en, en dat dan de clericale partij zelfs zal ophouden te bestaan zal ophou den te regeeren, meende bij zeker. Met 70 tegen 52 stemmen werden ten slotte de rege ringsvoorstellen aangenomen. Daarnit blijkt dus, dat niet alle leden der rechterzijde vóór hebben gestemd, wat trouwens ook niet ver wacht werd. Men moet ook niet vergeten, dat de liberalen, die zelf veel zwaardere lasten hadden willen scheppen, door middel van die reserve-quaestie, thans de conservatieven er zich voor wilden laten spannen, en den minis ter van oorlog, zoo niet het gansche minis terie, daardoor ten val wilden brengen. Die toeleg is nu ten eenemale mislukt. ENGELAND. Het blijkt dat de ongeregeldheden, te Lei- cester vooral voorgevallen, van nog wel zoo ernstigen aard zijn als die van Londen, waar de vrees voor verdere verwoesting na Maan dag tamelijk ongegrond is gebleken. Te Lei- cester evenwel begonnen de vernielers bun Werk den tweeden dag opnieuw, daarin aan gemoedigd door de zwakke tegenweer, Welke ce politie bood. Van vele winkels weiden toen ook de glazen ingeworpen, terwijl men ^elis de politieagenten met steenen wierp. Tierend en schreeuwend liepen de werklieden door de straten, en vernielden eerst weer de vensters van eenige fabrieken, waarna zij de gebouwen zelf binnendrongi n, en de machine- Prijs der AdvertentiOn i Van 16 regelsy 0.60 Elke gewone regel meer„O.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. riën aantastten en verwoestten. Tegen dit alles bleef de politie machteloos. Das middags stelde de overheid daarop nog rustbewaar ders aan uit de burgers, maar ook dit scheen met te baten, want de oproerigheden blezen den geheelen avond nog voortduren. Toen besloot men, nadat ook de hulp van politie uit naburige plaatsen onvoldoende was ge bleken, tot het aanvragen van troepen. Te Londen is bet nu rustig en het geschokte vertrouwen in den voortduur daarvan keert terug. Een drietal personen, de aanvoerders der socialisten, zullen gerechtelijk vervolgd worden. Dit zijn Hyndman, Champion en Burns. Zij zijn nog niet gearresteerd, omdat, zegt men, de justitie eerst zooveel mogelijk bewijzen tegen hen wil verzamelen. SPANJE. In Spanje is, evenals overal bijna, gebrek aan werk. De overmaat van productie en andere oorzaken, hebben onder de werkende klasse een treurigen toestand veroorzaakt. Elk oogenbiik worden dan ook te Madrid door de werklieden demonstraties gehouden n d6 straten dier stad, en ook in verschillende grooie plaatsen van het land, ten einde om werk te vragen. De burgerlijke autoriteiten verschaffen zooveel mogelijk werk, maar zij vetdenken de socialisten en de anarchisten er van, partij te trekken van bet lijden der werklieden, in het belang van hunne revolu- tionnaire strevingen. Daarom worden de maatregelen verdubbeld, waardoor men eene beweging kan voorkomen. En eergisteren, den Terjaardag der uitroeping van de republiek in 1873, na het vertrek van Koning Amadeus, was men nog meer op zijne hoede. In de politieke kringen spreekt men ook weer van onderhandelingen tusschen Duitschland en Spanje, ter zake het houden van een Europeesch congres, ter beraming van ge meenschappelijke maatregelen tegen het socia lisme. familie, benevens al de aanwezige vreemde lingen van kant te maken. Gelukkiglijk werd dit duivelsch plan bij tijds ontdekt, want men verbeelde zich de verschrikkelijke gevolgen die de uitvoering had kunnen hebben. Meer dan 50 samen zweerders, waaronder een groot aantal gene raals en kolonels van het leger, zijn voorde rechtbank gedaagd. ZUID-AMERIKA. Guatemala. De amerikaansche bladen melden, dat een duivelsch plan tot het omverwerpen der Staats- regeering, in de republiek Guatemala is ont dekt. De samenzweerders waren besloten op een gegeven oogenbiik het Grand Hötel en den schouwburg in brand te steken, als daar eene massa menschen bijeen was. Van den schrik die hieruit volgen zou, wilden zij gebruik maken om de militaire posten te overrom pelen, zich meester te maken van de stad, en den president der Republiek en zijne Schtedam, 13 Februari 1886 TWEEDE KAMER. Ook in zake het Onderwijs heeft de Regee ring, zocals gemeld, hans geant woord op de veislagen der Tweede Kamer over de Grond wetsherziening. Zij handhaaft daatbij haar voorstel foteen gewensebfe en noodige verduidelijking van art, 194, alieen met deze wijziging, dat na uitdrukkelijk wordt bepaald 'dat schoolgeld- hiffi ig van niet-onvermogenden verplicut zal zijd, en doet dan vooral een beroep op alle partijen om, waar bet uiterste voor i,Hen on bereikbaar is, samen te werken tot een tran sactie, al zal de strijd om de opvoeding der jeugd tnsschen bijz. en openb. scbool wel blij ven bestaan. De Regeeiing constateert da irbij, dat de strijd ten ODZeni niet, zooals in andere landen, onderwerping of Vijandschap tegen Kerk en Godsdienst ten gronc-sla,' beeft. Mits op haaringenomen standpunt blijvende, is de Reg. gaarne bereid tot «nader ove-leg1' met do tegenstanders van de schoolwetmi ar opmerkende dat de Grondwet toch nooit ia bij! nderbedeu heeft af te dalen. Bij de tegenstanders van art. 194 vond de Reg. echter geen genoegzaam ernstig verlan gen om aan den gespannen toestand een eind te mak«n. Aan die zijde ODtmoct zij onware beschuldigingen, dat de openb. school »eeu kweekplaats van athfïsme" zou zijn en „eiken positieven godsdienst geringschat," waartegen de Reg. met klem opkomt, en overdrijving, als waar gesproken wordt van «verregaande onderdrukking," die het streveu naar bevre diging niet bevordert. Voorts vraagt zij het bewijs, dat de openb. schooi de zedelijke op» voeding veronachtzaamt. Wat de Notas betreft, aan de daarin uit gesproken wensohen is voldaanalleen kan zij niet meegaan met de verplichte bijdragen m de kosten van het bijzond. onderwjjs. Splitsing van de openbare school naar de gezindheden is onmogelijk, daar deze ten on zent te talrijk zijn. Evenmin kan leerstellig godsdienstig onderwijs tot de verplichte leer vakken bebooren, maar daarom behoeft het openb. ond. nog niet godsdienstloos te zijn of iemand te kwetsen, ook met bij de geschie denis, waar het zeer goed tot warme vader landsliefde ban aansporen. Ten slotte verzet de Reg. zich tegen het. denkbeeld om dit hoofdstuk het eerst in be handeling te nemen. Bet wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet (werkstakende gemeenteraden)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1