BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 14 en 15 FEBR. 1886. Vervolg.) De Arhh. Court., het artikel besprekende van de 2ijd, waarvan wij in een vorig nom- mer melding maakten en waarin gezegd wordt dat de liberalen geen uitbreiding van stem recht willen, zegt dat de liberalen wél het kiesrecht willen uitbreiden, maai dat zij geen algemeen stemrecht willen, waarbij zelfs aan bedeelden bevoegdheid tot kiezen wordt gege ven. Wat zou de Arnh. Crt. wel zeggen, als zij eens wist dat men hier indertijd een arm lastig man, dus een bedeelde, zelfs verkiesbaar achtte voor den gemeenteraad! Boe veel te gemakkelijker zou hij dus kiezer kunnen zijn 1 Zouden wjj dan inderdaad nog kans hebben, onder het derde Ministerie-Heemskerk te ge raken tot een bevredigende redactie van art, 194 De nota van wjjziging, gisteren bij de Kamer ingediend, schijnt eenig voedsel te geven aan de verwachting van hen, die meenen» dat een dergelijke uitkomst nog niet geheel onmoge'ijk is. De Ce alinea van het art. in het eerste wijzigingsvoorstel van de Regeering luinde: „In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wiize is voorzien, van over heidswege vertrekt in openbare scholeD aldaar wordt het aan onvermogenden koste loos gegeven". De thans door de Regeering voorgestelde redactie luidt »ïn of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Bet wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van over heidswege verstrekt in openbare scholen voor onvermogenden kosteloosvoor anderen tegen betaling van een billijk schoolgeld De door ons gecursiveerde woorden zijn alwéér een stap vooruit I Een zeer gewichtig beginsel van schoolwetgeving schijnt ons daar. door in onzen zin door de Kegeering beslist Duidelijker dan door de eerste redactie is er door verklaard, dat de wetgeving in Neder land niet den weg op wil van »algemeen koste loos onderwijs" dat »kosteloos" is koste lijk een der idealen, die den voorstanders der moderne beginselen voor oogen zweven. Zon men kunnen zeggen dat met het billijk" schoolgeld nogal te accommodeeren valt, door dat woord te gebruiken, geeft de grondwet gever ten minste zijn overtuiging te kennen, dat de bedeeling-pHit.ek moet ophouden, waar door al wat op geestelijk gebied voedsel be geert, z'ch daarvan komt voorzien aan de staatsruif 1 Willen wij daarmee nu zeggen, dat de Rechterzijde in de door de Regeering Voorgestelde wjjziging zal kunnen berusten De heer Heemskerk zelf schjjnt zich daarom trent geen illusie te maken, en hierin hebben wij wel het meest de reden te zoeken, waarom hij de behandeling van Hoofdstuk X niet aan die der andere Hoofdstukken wil laten vooiaf gaan. Wjj komen, na'uurljjk, terug op den inhoud der Memorie van Antwoord, van welke onze lezers hierachter een uittreksel van het eerste 1 gedeelte zullen vinden. Voorshands over die Memorie slechts ditals begeleiding der boven aangegeven wjjziging is zij ons een stap tot dea vrede; in zoover echter zij door flauwe uitvluchten zich tegen de gelijke rechts bedoe ling van openbaar en bijzonder onderwijs poogt te verzetten, verwijdert zjj ons van een be vredigende oplossing verder dan ooit. Maar wie weetde meen in gen van onzen premier zijn voor wijziging vatbaar. Wat no. 2 der wijzigings-voorstellen niet gaf, kan wellicht no. 8 nog oreDgen I.... (71) De mailboot Willem, Prins van Oranje, van Queensboro, is gisteren 7 uren te laat te Vlissmgen aaEgekomen, tengevolge van even redig late afvaart wegens mist. De passagiers en mails vertrokken te 2 u. 12 m. van Vlis- singen. De politie te Rotterdam ziet zich in den laatsten tijd weder herhaaldelijk door kwaad willigen in de uitoefening van naar taak be- moeiljjkt, waarvan schermutselingen hetgevolg zijn. Zoo zag zjj zien ook gisteren-middag bij het arresteeren van een drietal beschonken kerels, die zich o a. zeer onweivoevelijk te genover een dienstbode gedroegen, genoodzaakt de sabel te trekken, teneinde zich baan te maken. Voor het politiebureau aan de Kaas markt, waarheen de arrestanten werden ge bracht, moest de talrijke menigte, die daar samenschoolde, worden uiteengedreven. Te Gulpen hebben twee werklieden, bij h oelven van een me^gelkuil, in een bouwlat op 2 meter diepte verschillende urnen en beei dtren gevonden, alle nog gaaf en van Germaai schen oorsprong, van roodachtig en brui aardewerk, zonder versierselen aan den oi derrand alléén bevinden zich nagel-of vinge: iuJruksels. Waarschijnlijk is hier een Gei maansehe begraafplaats ontdekt. De Ass. Ct. schrijft betreffende eei scoaatseuwedstrjjd te Groningen het vo, gende w er<^ onlangs gemeld dat Bruinsma b Hamburg met veel „bluf" was aangtkomei ook hier op de baan was hij niet van „bluf misdeeld, door met zija lange jas de baau o en neer te rijden, terwijl er telkens een hoerah langs de baan klonk, toen Bruinsma beid ritten tegen v. d. Zee verloor, die wel ongevec 3 a 4 meter vroeger de baan aflegde. Hot we de heer Hesselink terecht begreep, zich nie tegen Wybe De Vries te kunnen meten, wen er toch aan de baan beweerd, dat de hee Hesselink wel tegen Bruinsma kon rijden. Door wijlen den heer Th. Kroes is aan het onder beheer van het Roomsch-Katholiek pa rochiaal armbestuur staande Roomsch-Katho- lieke weeshuis te Zutphen een legaat bespro ken, bestaande in vast goed, waarvan de waar de is geschat op f25.000. Een nationale wedstrijd, uitgeschreven door de litburgsche Damclub, is bepaald op Zondag 28 Februari. Verscheiden prachtige prjjzen zijn uitgeloofd, en reeds nu hebben een aantal specialiteiten in het damspel hun deelneming toegezegd. Eergisteren had het ijs te Baardwijk bjjna een slachtoffer geöischt; een knaapje van 6 a 7 j tar had nl. het ongeluk door het ijs te zakkeu een meisje, dat in de nabijheid werk zaam was en het gevaar bemeikte, snelde ter hulp. Het kind, dat door de strooming van het water reeds ouder het ijs weegdroef, zou onvermijdelijk verloren geweest zjjn, indien het meisje, zekere P. Van de L.de tegen woordigheid van geest niet had gehad, die in dergelijke gevallen nog al eens gemist wordt zij nam in den haast een in de nabjjheid lig gende pnthaak, stak deze onder het ijs, had het geluk dezelve in de kleereu van het kind vast te haken en kon het daarna met eenige inspanning op bet droge balende kleine, die inmiddels bewusteloos was geworden, is op 't oogenblik buileo gevaar. Eene lei voor vele ouders, om hunne kinderen niet teliobt zonder geleide op het ijs te laten gaan. Te Aarlanderveen heeft bjj eene volksver- makeUjkheid op hot ijs, een jongen met het stro ophappen een dubbeltje ingeslikt. Tot nogtoe ondeivindt hij aaarvan geen nadeelige gevolgen. Gistermiddag is te Woudrichem een aldaar in garnizoen liggend artillerist die, schaatsen rijdende, op ijs van één nacht terechtkwam, er door gezakt en verdronken. De ongelukkige was milicien en afkomstig van Sommelsdijk. Te Dinter woonde een weduwe, die haa gansche leven had gestotterd. Nu is dat ii den regel zeer lastig, doch het blijkt dubbe onaangenaam, wanneer men iets heel bijzonder te vertellen heeft. Dezer dagen overleed de weduwe, en aai de bedstede stonden eenige minuten vóór haa: dood twee bedroefde kinderen. Moeder wildi spreken, doch het ongelukkige gebrek beletti haar duidelijk te zijn »K-k-k-oo-oo-co-ko-le' kwam er eindelijk uit. Weinige oogeDblikkei daarna gaf ze den geest. De kinderen verdiepten er zich in, wa moeder nog wel te zeggen had gehad. Alleen dat broksgewijze uitgestooten woordje »koltn' was het eeDige wat ze te waten waren geko' men. Doch moeder had zooveel moeite geaaan om het er uit te brengen er moest wat achtei schuilen. Maar wat Ze brachten alles wat maar in betrekking tot kolen stond, met het gezegde in verband, en zoo kwamen zij er toe het huisje te doorzoeken. Wel vonden ze o. a. in den kelder de zuurkoolton, doch daaraan viel niets vreemds te bespeuren. Zou de ster vende ziel aan die wiuterversnapering heb ben gedacht Ocb, maar waarom zich in die gedachte verdiept 1 Toch betastten zij onwil lekeurig de zuurkoolton, ja verzetten die zelfs Wie schetst de verbazing der kinderen Onder de ton lagen zeshonderd gespaarde guldens J Onze berichtgever meldt, dat de erfgenamen het bij dit onderzoek niet zullen laten en, in de hoop meer te vinden, reeds achter het huisje aan 't graven zijn geweest. {Pr. A. en 'sü. Ct.) Aan de Ass. Ct is een hoefijzer vertoond, hetwelk gevonden is in het „vurig stuk" in het Stadsbofch onder een laag leem, en dat men vermoedt in vroeger tijd te hebben ge diend ah hoefbeslag van ean trekos. In het hoefijzer be vinden zich geen gaten v oor spijkers, en het is ook geheel verschillend van een paarden-ijzer. Naar men verneemt, zal het ten geschenke worden gegeven aan het Provin ciaal Museum van Oudheden te Assen. De commissie voor het onderzoek naar een betere regeling der invoerrechten enz. hield Dinsdag-avond te Waalwijk een vergadering met de voornaamste schoenfabrikanten in deze en omliggende gemeenten. Er van ui'gaande, dut belasting naar de waarde moest blgven gehandhaafd, was het resultaat der vergade ring, dat menzon tracbien ie komen tot een juiste kennis der waarde, en wel door het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5