9e Jaarg. Zaterdag 6 Maart 1886. rNo. 2420. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Markt, E, 3 57. jjlupteit (Düfpchi. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiön i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Het monopolie op het gedistilleerd is gis teren in den Duitschen Rijksdag het onderwerp der beraadslaging geweest. Groot was de belangstelling van het publiek, de tribunes waren overvol, daar men verwachtte Prins Bismarck, met zijn afkeer van de Polen, thans voor een zijner geliefde monopolen in het ki ijt te zien treden. De kanselier verscheen even wel niet, doch in zijn plaats trad de heer Scholz minister van Pinantiën op, die eene redevoering voor het ontwerp hield, welke niets nieuws bevatte. Daarna trad de heerHuere •p en verklaarde namens de centrumpartij, dat zij bet monopolie verwierp, doch voor eene verzending naar eene commissie stemmen zoude, welke misschien op andere wijze eene verhoogde opbrengst der sterke dranken zoude weten te vinden. De heer Scholz antwoordde daarop, dat eene verhooging van de belasting zonder den vorm van het monopolie aan te nemen met groofe bezwaren gepaard ging, de economische voordeelen zullen groot, zelfs van overwegend belang zijn, wanneer het ver bruik met meer dan 20 pet. verminderd wordt daarentegen wordt de macht der regeering door dat ontwerp maar weinig uitgebreid, het parlement blijft vrij het geld toe te staan. De minister beriep zich op den financiëelen toestand der bondstaten en wees er op, dat Frankrijk, Engeland, Rusland en Amerika konderden millioenen trekken uit de belas- ting op het gedistilleerd. Hij spoorde ten slotte, elke opvatting waardeerende, tot een eendrachtig samenwerken aan. ENGELAND. Naar aanleiding van het amendement van den heer Holmes omtrent de Iersche politiek der regeering, waarover gisteren in het lager huis werd beraadslaagd, verklaarde de min's- ter Gladstone, dat de kwest'ën der maat schappelijke orde, het grondbezit en het zelf bestuur voor Ierland, zoo nauw aan elkander zijn verbonden, dat zij niet afzonderlijk kun nen behandeld worden. Dcor maatregelen betrekkelijk de twee laatste aangelegenheden wil de regeering den toestand van Ierland Verbeteren en niet door repressieve wetten, bij wees er op, dat het »boycotten" veel binder voorkomt. In welingelichte kringen ^-eent ^nen te weten, dat Gladstone besloten b»ett het self governement met een afzonder - JÜk parlement te Dublin voor te stelten, daar bij oordeelt alleen op die wijze de Iersche bweetie te kunnen oplossen. Men gelooft, dat bet kabinet omtrent Gladstone's voorstellen niet homogeen is en dat zij eene wijziging in het minis'erie ten gevolge zullen hebben. FRANKRIJK. In de Kamer zijn gisteren de voorstellen tot verbanning der prinsen in behandeling gekomen. De heer Cuneo d'Ornano stelde de prealabele kwestie, doch trok ze in na eene opmerking van Paul de Cassagnac. De heer Lefèvre betoogde, dat de prinsen geen gevaar voor de republiek opleveren. Daarna was de ministerpresident aan het woord. De Frey- cinet verklaarde, dat de regeering maatrege len nemen zou, wanneer het verblijf der prin sen in Frankrijk voor de republiek gevaarlijk zoude worden, doch zij kon dit voorstel niet aannemen indien de Kamer het goedkeurde zou zij buiten hare bevoegdheid op het ter rein der uitvoerende macht treden. De repu bliek doorleeft eene crisis, het is dus geen tijd om haar nog meer in moeilijkheden te wikkelen Clemenceau beweerde dat het voor stel Duché-Crozet omtrent de verplichten verbanning der prinsen, een wapen is tegen de monarchalen, die hetzij door wettige mid- de'en of een revolutie de republiek willen omverwerpen. Na etne repliek van den minister-president werd het voorstel Duchó-Crozet met 345 tegen 195 stemmen verworpen. Dat van Rivet, het welk de verbanning aan het goedvinden der regeering overlaat werd insgelijks verworpen met 333 tegen 183 stemmen. Ten slotte werd eene motie die door de regeering was goed gekeurd met 352 tegen 112 stemmen aan genomen. HET OOSTEN. Volgens bericht uit Belgrado is reeds een begin gemaakt met de uitvoering van bet vredestractaat. De Koning beeft de demobi lisatie van het actieve veldleger en de eerste klasse der reserve bevolen, welk besluit door den minister van oorlog wordt uitgevoerd. Daarentegen meldt men uit Konstan inopel dat Vorst Alexander weder de Porte gevraagd beeft troepen te zenden, daar een nieuwen aanval van Servie wordt gevreesd. Frankrijk verklaarde, dat het de Turksch Bulgaarsche conventie zal aannemen als de tollinie tus- schen Oost-Rumelie en Bulgarije is geregeld, doch in hoofdzaak stemmen de mogend heden omtrent dit verdrag overeen. De Bul gaarsche Unie zal door de aanstaande con ferentie geproclameerd en de gewijzigde grond wet ook door haar bekrachtigd worden. ROME. In de Sixtijnsche kapel is ter gelegenheid van Pausen kroouingsfeest eene plechtige H. Mis door Kardinaal Jacobini staatssecre taris van Z. H., opgedragen, die door eengroote menigte waar onder vele hooggeplaatste perso nen werd bijgewoond en met de tegenwoordig heid van den Paus, in zijn vol ornaat en met d» tiare op het hoofd werd vereerd. Van da meeste Europeesche hoven en verscheidene aanzienlijke personen in Europa ontving de H. Vader telegrammen van gelukwensching. Rusland heeft een buitengewoon gezant naar Rome gezonden met eene geheime zending bij den Paus De Mikado van Japan heefteven- als de Keizer van China, naar aanleiding vau het schrijven van Z. H. aan den Japanschen vorst voorgesteld officieele betrekkingen tus- schen Japan en den H. Stoel aan te knoo- pen. Kardinaal Angelo Jacobini, broeder van den kardinaal staatssecretaris is te Rome overleden. Hij was in 1825 te Genzano ge boren en werd in 1882 met het purper ver eerd. ZWEDEN. Het wetsontwerp omtrent het recht op granen, dat bij de Eerste Kamer was inge diend is door haar met 75 tegen 57 stem men verworpen. Schiedam, 5 Maart 1886. Z. M. de Koning is, zooals werd aangekon digd, gisteren met een extra-trein in Zr. Ms. salocrijtnig, te 7 n. 50 min. per Holl. Spoor via Amsterdam naar Soestdijk vertrokken. Aldaar werd Z. M. ontvangen door jhr Van Beijma, rentmeester van het koninklijk domein Soestdijk. De Koning en de hem vergezellende adju dant vice-admiraal jhr Van Capellen gebru'kte in het lustslot een déjeuner. Te 6 u. 20 min. heden-avond keert Z. M. in de residentie terug. De inspecteur van beweging, de heer Look horst, begeleidde den trein. Uit het verslag van de zitting vau de Tweede Kamer op 1 Maart blijkt dat de hee- ren Schepel eu Hnber, »bij gemis van aan sluiting der treinen," de vergadering niet kon den by wonen. Bij de Tweede Kamer moet een adres zijn ingekomen van zekere joffrouw M. van Gaa ien te 's-Gravenbaga. Dit adres moet van zeer bjjzonderen aard zijn de commissie van rapporteurs noemt het nameljjk een verslag »van niet te omsohrjjven slrekkiDg." En dat van een juffrouw I (A. Nbl.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1