Uit den thans verschenen tekst van het ami-te> damsche adres in zake art. 194 aan de Kamer, lichten wij de volgende drie punten I. Te handhaven de vrijheid van onderwijs behoudens toezicht van overheidswege, dat de wettelijke bepalingen omtrent het schoolwezen worden nageleefd II. Te naudhaven, immers voor zoover mid delbaar en lrger onderwijs betreft, het onder zoek van staitswege naar de bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers lil. Te zore en dat niet door het ontbreken van een voldoend aantal welingerichte scho len kinderen van onderwijs verstoken blij ven. De ondergeteekenden verzoeken derhalve nwe vergadering, tot een herziening van art* 194 der Grondwet in dien geest mede te werken. Het adres is niet van 57, maar van 59 handteekeningen voorzien. (7.) Als candidaat ter vervanging van den heer J. Doyvis worden ook twee utrechtsche in gezetenen genoemd, nl. da heeren H. A. Van Penningen en B. Reiger, twee indastrieelen. Bij het bestuur der liberale kiesvereeniging te Leeuwarden is een schrijven ontvangen van den heer S. Hingst, inhoudende dat hij, wegens zijn min ganstijen gezondheidstoe stand, zich bij de a. s. periodieke verkiezin - gm niet weder verkiesbaar zal stellen. De Asser Ct. meldt, dat de beer mr. W. Thorbecke te 's Hage bezwaar heeft gemaakt eene eandidatnnr voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden, mocht hem deze worden aangebodm. De heer mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle heeft zich bereid verklaard eens eventmela candidatunr aan te nemen. Te Schipluiden kwam gisteren bij den land bouwer J. Van Rijn de ooievaar reeds op het nest. Ook te Heinenoord heeit zich een ooievaar gevestigd, en te Vianen heeft er zich een eventjes laten zien. Hij was echter zoo wijs, toen hij bemerkte dat bet hier nog flink win ter was, naar het Zuiden terug te keeren. Omtrent de inwoners van het zooveel be sproken Loot wijk doelt het A. v. d. D. mede dat ze van oudsher als litmuntendestroopers bekend zijn. Circa 49 jaar geleden we. d in de zandduinen »gestrikt" de burgemeester van Barneveld. De veldwachter, die den bur gemeester vergezelde, deed onderzoek en rap porteerde, »dat des burgemeesters edelacht baar linker been iD een koperen hazenstrik vastzat". Het bericht van bet Dagblad, dat te Gro ningen in den nacht van Zondag op Maandag twee kinderen doodgevroren zijn, wordt tegen gesproken. Thans meldt weder de Provinciale Groninger dat men nabij Appingedam een paard met een wagen onbeheerd vond stilstaan, terwijl de tengel van het paard in den bek was vastgevroren 1 ROTTERDAM. De opbiengst van de tom bola, gehouden bjj gelegenheid van het Viu- centiuseoncert bedraagt f1250. Algemeen troi gisteravond in de Opera de aandacht de rijkdom en pracht der siera den van mevr. Matterna. Zelden is althans hier op het tooneel een dergelijke weelde tentoongespreid. Om een klein denkbeeld daarvan te geven, diene dat mevr» Matterna gisteravond voor eene wiarde van niet minder dan f30.000 aan diamanten droeg. (R. Ml.) Door bet bestnnr der Rotterdamsche Diergaarde is een nieawe maatregel ingevoerd de dames van leden kunnen andere dames slechts introdneeeren tegen betaling van 25 cent voor iedere dame, en alleen de laden persoonlijk kunnen dit zonder betaling doen. Als gewoonlijk bij dergelijke belangwekkende vraagstukken is half Rotterdam er in rep en roer over, en is er een adres-beweging tegen op 't getouw gezet. HAARLEM. Woensdag-avond te 11 uren heeft op het terrein voor de eavalerie-kazerne een huzaar een kameraad met eene revolver doodgeschoten, en daarna zichzelven n et dat wapen van het leven beroofd. Do aanleiding tot deze treurige daad ligt nog in het onzo- bore. AMSTERDAM. Door het vastraken van een groot schip in de spoorwegbrug over het Oosterdok, kon de brug dezen morgen geruimen tijd niet worden gesloten, en was de weg ook onklaar voor den extratrein, waarmede Z. M. de Kouing heden van den Haag over Amsterdam langs Hollandschen en Ooster spoorwegen naar Baarn en Soest dijk vertrok, ten einde de werkzaamheden aan het lustslot te bezichtigen. Over het oponthoud van rnim een halt uur, dat de trein ondervond, was Z. M. zeer ontevreden. Ook de treinen der Rijn en Oosterspoorwegen ondervonden belangrijke vertraging. Van het Rijnstation aan de Weesperpoort werd zooveel mogelijk in den dienst voorzien. TESSEL, Rondom dit eiland is alles weer open water. Nergens is vn den wal af meer ijs te zien in zee. De stoomboot Ada van Holland vaart weer geregeld. Deze boot maalr- te heden ochtend het ijs in de haven stuk, om de garnalonvloot in de gelegenheid te stellen uit te zeilen. Ook de stoomboot Adile, bestemd naar Harlingen, is van hier vertrokken, doch ging tijdelijk naar Nieuwediep, omdat het vaarwater naar Hailingen Dog niet vertrouw baar geacht wordt door het jjs. De haring en garnalenvisschars hebben het werk hervat. UTRECHT. Onlangs zijn alhier 200 perso nen te'reurd, omdat zij op de gladde straat geen zand gestrooid hadden. Eergisteren ston den er 73 voor het kantongerechtde overi gen hebben de vervolging voorkomen door betaling van let maximum der boete. AMEKSFOORT. Gisteren is een paartje getrouwd, waarvan do bruidegom 79 en de biuid 74 jaren telt. LEÉU WARDEN. Een begin van brand werd ontdekt in bet schoolgebouw op de Punt alhier, waarschijnlijk ortstaan doordien bij het fel stoken van een kachel in een zoogenaamden franscben muur het latwerk had vuurgevat. Gelukkig was men spoedig met water ter blns^ching bij de hand zoodat de uitge rukte brandspuiten geen dienst behoefden te doen daar anders de brand van bedui dende omvang had kunnen worden. Op de bovenverdieping, bewoond door eengymnas- tiek-onderwijzer, werd nog bijtijds een jong kindje gered, dat in een bedstede lag en door den naar boven trekkenden rook bijna gestikt was. WINSCHOTEN. Te dezer stede is oen hard rijderij op schaatsen gehouden, waaraan niet minder dan 140 personen, allen uit dea be- hoefiigen stand, hebben deelgenomen. Voor f 900 was er aan spek en brood uitgeloofd, waarvan i der mederijder zijn deel kreeg. ENEN DAAL. Aanstaanden Zaterdag gaat bier een ond-strjjder van Waterloo zijn een- en-negentigste jaar in, en wel Isaak Mark, in 1796 te Leiden geboren. De man is behoeftig, half verlamd en ge niet één gulden 's weeks van de diakonie. Voor het overige moet zijn zoon, die als fa brieksarbeider slechts noode den kost verdient in de behoeften van den braven grijsaard voorzien. Ia het vorige jaar mocht bij uit veel streken blijken van belangstelling onder vinden, misschien vergeet men hem ook Zaterdag niet. NEERBOSCH. Ia deze gemeente heeft nabij de weesinrich'iog het volgend ongeval plaats ge had. Eender weesjongens, van zijn werk komende om zich naar de inrichting te begeven, liep met zijne borst tegen een der boomen van eene handkar aan, die kwam aanrijden en die hij niet hal opgemerkt. Hij werd daardoor inwen dig zoo ernstig gekwetst, dat hij onder de hevigste pijnen is bezweken. VUCHT. Gisiereu middag had hier bet volgende ongeluk plaats. De timmerman Sid- ler hid hot phn ter gelegenheid van den feestelijkea intocht van dea uieawen burge meester met een pistool te schieten en wilde het vooraf eens prt beeien. Het pistool ging niet af, omdat het wat verroest was. Toeu had hij do onvoorzich tigheid het pistool met don loop tegen de borst te drakken om er met een mesje den roest wat af te krabben, onder welke bewer king het wapen plotseling ai ging, met het gevolg, dat da kogel hem even bnveu het hart trof. Zjjn toestand moet zeer zorgelijk zijn WAALWIJK. In een gisteren alhier gehou# oen buitengewono zitting van de Kamer van Koophandel waren tegenwoordig de afgevaar digden uit de gemeenten Waalwijk, Kaatsheu vel, Baardwijk en Bezooieo, die belast waren met het samenstellen eener algemeene prijslijst voor schoenwerk. Elke commissie legde haar prijslijst over, en nit de vier commission werd eon nieuwe gekozen, bestaande nit de heereu Timmermans van Tnrennont, uit Waalwijk; Spangers-Verhagen, nit Kaatsheuvel; Kievit? nit Bezooieu, en Van Denreen, uit Baardwijk. Doze commissie heeft van de overgelegde lijsten eea definitieve gemaakt, die algemeen werd goedgekeurd en in handen dor Kamer van Koophandel gesteld, welke haar na nader over leg zal doen toekomen aan de commissie voor het onderzoek naar een betere regeling der invoerrechten enz. I-ERGC.N-OP-ZOOM. De zoon vauM. Van Loon, mr metselaar, alhier, had het voorrecht vrij te loten. Verheugd als zijn vider over dit buitenkansje was, heeft hij ook andere» een aangenamen dag willen bezorgen mil» werden op zijn kostende weezea der verschil" lende gezindten en de bewoners der liefdege stichten gisteren onthaald. BENTHUIZEN. Bij een hardrijderij voof jongens beneden de 16 jaar werd de le pnj9 gewonnen door J. Van der Voert en de 2eprij door C. Van der Linden. Onder de mededra gers was ook Jan Van den Berg, slecht zeven jaren oud, de zoon van den lekende» zuid-hollandechen hardrijder Arie Van de» Berg, van Benthuizen. Na een hevigen strj in drie ritten tegen den prijswinner moestd® kleine Jan het ditmaal verliezen. Hij beloof veel voor de toekomst. BRUCHTERVELD. Zonder bekende oo*' zaak is gisternacht het hnis van H. S. ge®1' Ambt-Hardenberg, met inboedel en t«®* geiten door brand vernield. De inwone» personen zijn bijna ongekleed uit het br»» dend perceel gered. Er was niets verzeker Dat een koe vier kalveren ter wereld bre®^ zooals onlans te Borknlo gebeulde, is °u^ twijfeld een groots bijzonderheid. Nog DO0^at waardiger wordt het beest als men

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2