dmettgete JSm^hten. Kerknieuws. V isscüerij-bericateu. Zaterdag a. s. zal door het R. IC. armbestuur alhier eene extra uitdeeling gedaan worden van Tleesob, bruine boontjes, steenkolen, en geld dit is alreeds een gedeelte van de vruchten ■Welke het Weihnachts Oratorium gegeven heeft, en door de zoo verdienstelijke Commissie zijn afgeleverd. Op Woensdag 31 Maart van des voormiddags negen tot des namiddags vier nre zal ten raadhuize de verkiezing plaats hebben van •en lid van den gemeenteraad ter aanvulling van de vacature, door het overlijden van den heer J. Vrjjland ontstaan. De gewone audiëntie van den minister van ïiuanciën zal Donderdag, en die van den minister van Marine Vrijdag aanstaande niet plaats hebben. Volgens het officieel verslag, door de Re geering van Staatswege uitgebracht betreffende het onderwijs van 1884/85, bedroeg het totaal der als student, d. i. voor alle lessen ingeschre venen gedurende dat tijdvak te Leiden 589; te Utrecht 467, te Groningen 322 terwijl het blijkens datzelfde verslag aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam tot 615 geklommen was. Naar men nit Maastricht aan het D. v. Ned. meldt, is de toestand van den heer Rnijs, hoewel bevredigend, toch nog niet van dien aard, dat hij in de eerste dagen de Kamer zittingen zal kunnen bijwonen. Uit Groningen is een adres aan den mi nister van financiën gericht met verzoek om invoerrechten te heffen op tarwe, meel, rogge, gerst, koolzaad, boekweit, boonen, erwten, grutten en rijst, ten einde den landbouw uit den nood te helpen. De kommandant van het 3e genie-komman dement te Dordrecht zal op 31 dezer in het openbaar aanbesteden het bouwen van een fort aan den N ieuwen Maasmond (Hoek van Hol land), 5» gedeelte, onder beheer van het kom mandement der Genie te Dordrecht en van Mei 1886 te Breda (Raming f 33,000.) De exploitatie van de spoorweglijn Nijme genCleve, door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij, treedt, naar men ver neemt, op 1 April in. Naar men verneemt, zal de hollandsche ijzeren Spoorweg-Maai schappij een stoom tram tot stand brengen van Delft naar Sche- 'eningen, en wel van Delft naar 's-Hage langs haar spoorweglijn. Tot heden blijft de zalmvangst nog zeer schraal. In de eerste helft dezer maand wer- den slechts 1200 zalmen aangevoerd, terwijl het aantal in denzelfden tijd van Maart 1885 rnim 2200 stnks bedroeg, dus ruim 1000 stuks meer. Misschien lezen onze kleinkinderen met bo rgstelling de mededeeling, dat in het Mari- fledok alhier op den dertienden Maart een geul in het ijs werd gemaakt, om eeD vaar dig door te trekken. Met ijszagen, bijlen en aken werd het twintig centimeter dikke ijs stukgemaakt door werklieden, die, staande ïan de zijden der geul, de gebroken gedeelten «nder het ijs, dat hen droeg, uit den weg oimden. Het ijs was echter broos en poreus. (Stand.) "WOQOOen- ROTTERDAM. De reuzeneik, die de bewon dering van alle bezoekers der Antwerpsche tentoonstelling heeft opgewekt, is, naar wij vernemen van af heden gedurende eenige da gen ter bezichtiging. PERNIS. Een vrouw die uit werken gaat, had haar kind te bed laten liggen en aan een buurvrouw verzocht, nu en dan eens te gaan zien. Toen de buurvrouw aan het verzoek vol deed, vond zij het kind met het hoofd in de dekens verward en gestikt. Wel werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, maar delevens- geesten konden niet meer opgewekt worden. AMSTERDAM. Ook heden worden weder aan de commissariaten van politie aan honder den behoeftigen bons voor levensmiddelen verstrekt. Ieder ontvangt zes bon» voor turf, een kop gort, dito boonen, dito erwten, een half pond spek en dito worst, terwijl de hoofden van talrijke gezinnen daarenboven nog kaartjes voor soep of turf ontvangen. In het Paleis voor Volksvlijt zal ter gelegenheid van Verhuist'» 70n verjaardag Vrij dag een groot concert worden gegeven onder leiding van Daniël de Lange, met medewerking van mevrouw Ehlischer-Verhulst, mej. Louise Verhuist, mej. Eggers, de heeren Rogmans en Messchaert. Van Verhulst znlleu worden ten gehoore gebracht de Hymne Clemens est Dominus, de 145e Psalm en de Symphonie. Mevr. Ehligcher-Verhulst zal het pianoconcert van Grieg spelen. Wij twijfelen er niet aan, of het ruime Paleis zal eer te klein dan te groot blijken voor de vele kunstvrienden en vereerders van den nestor onzer vaderland- sche componisten. TEXEL. De schelpznigers Iriesland en De Tijd, die vóór een paar jaren het engelscbe stoomschip Aludra van de Steenplaat, in het Eierland hebben afgebracht, znllen zoodra het weder dit toelaat, op het wrak van de Lutine bij Terschelling gaan werken. Men beweert dat in het wrak van dien bodem nog voor ruim 13 millioen goud en zilver moet bedolven liggan. Voor bergloon zou 25 pCt geaccor deerd zijn. ASSEN. Door het hoofdbestuur van het Genootschap ter bevordering van den landbouw in Drente is heden aan Z. M. den Koning een adres gezonden, waaiin het eerbiedig doch dringend verzoekt geene maatregelen te willen nemen tot invoering van een beschermend recht op granen en meel, als zijnde een der gelijk recht niet in hot waarachtig belang van den landbouw. AMERSFOORT. De heer A. Herschel Bzn, tabarshandelaar alhier, is doer Z. M, den Ko ning van Portugal, voor aan diens regeering bewezen diensten in zake tabak, benoemd tot ridder van de Christns-orde. APELDOORN. Door eenige dames zal een verloting gehouden worden, ten behoeve van het op te richten Ziekenhuis. Voor ongeveer f1500 aan loten is geplaatst. Onder deze gemeente tusschen Rnurlo en Kootwijk, heeft een hevige heidebrand gewoed. Ongeveer 300 hectaren heide zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is niet bekend. SOESTERBERG. De nienwe hofstede Bloem- heuvel van T. Wijnen, is door eene onbekende oorzaak in korten tijd geheel in asch gelegd. Het vee werd gered. De inboedel ging bijna geheel verloren. TER-AAR. Gisteren had alhier een droevig ongeluk plaats. Zekere J. W., te Woubrngge woonachtig, had zijn broeder te Nienwveen een bezoek gebracht. Op zijn terugtocht ging hij, om den kortsten weg te nemen, achter deze gemeente over het ijs, met het ongelukkig gevolg, dat hij er door zakte. Aangezien er zich op dat oogenblik niemand in de nabijheid bevond, werd hij eerst opgemerkt, toen nig slechts zijn handen boven het ijs nitstaken. Zoodra men hem bemerkte, deed men alle pogingen om hem te redden, doch het was reeds te laat. Nadat men hem met veel krachtin spanning uit het water had gehaald, bewoog hij nog slechts even den mond en was een lijk. Hij laat een vrouw met vier kinderen na. OUDENHOORN. Maandag ochtend om streeks half zes brak aan den Molendijk, in deze gemeente, brand nit in de woning van P. Peeman. De brandspuit was spoedig in wer- king gebracht. Daaraan was het te danken, dat alleen de schuur, waarin de brand ont stond, vernield en het huis slechts weinig beschadigd werd. Voor ruim 4 jaar waren huis en schuur nieuw opgebouwd, nadat het vorige hnis van Peeman eene prooi der vlam men was geworden. RUKFEN (N.-B.) Door de kommiezen zijn acht zoutsmokkelaars betrapt, ieder met een vracht van 40 a 60 kilo zont. Alles is ver beurd verklaard, en tegen de smokkelaars is proces-verbaal opgemaakt. Z. D. Hoogw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot pastoor te Etten den weleerw. heer W. J. Leber; tot pastoor te Stads-ter-Apeler-Kanaal den weleerw. heer N. C. Nieuwesteeg, en tot pastoor te Beltrum den weleerw. heer J. T. Westerman. Eergisteren-ochtend diende Z. D. H. Mgr Boermans in de kerk van het Groot Seminarie t j Roermond de tonsnnr en mindere orden toe aan de eerw. heeren Th. Buschbell, J. Scbmitz, W. Schroers en H. Wenner, alle vier nit het aartsbisdom van Keulen. Aan staanden Zaterdag over 3 weken zullen weder wijdingen plaats hebben. SCHIEDAM. De sloep hartnonie, stuur man A. Schouten, kwam Zondag van de vierde reis binnen met 20 ton visch, 10 ton schelvisch, 1 ton leng en f 350 besom ming aan versche visch. Heden kwam van de derde reis binnen de logger Excelcior stuurman J. Schouten, met 27 ton visch, 30 ton schelvisch en 3 ton leng beide schepen hadden drie weken reis. SCHEVENfNGEN, 16 Maart. Het is slechts een 5 tal schuiten gelakt, door het stille weder het strand te bereiken. Hare besom mingen bedragen f 120 tot f 160. Tarbot gold f 8 tot f 10, tongen f 0.30 tot f 0.60, rog f 6 tot 8, scharren f 2 a f 3 per mand. De beide oudste inwoners van Baarland, een 88-jarige man en zijne 84-jarige zuster, zijn Donderdag in het zelfde hnis, de één 's morgens, de ander 's avonds, gestorven. Het schijnt dat de koude nog vooreerst niet zal wijken, ten minste volgens het meteoro logisch instituut te Parijs, dat haar toe schrijft aan de scherpe winden, veroorzaakt door de hooge luchtdrukking in Oost-Europa, waar door de warme stroomingen worden afgeslo ten. Geheel Midden-Europa is nog met sneeuw bedekt, hier en daar zelfs tot een hoogte van 14 voet, omdat de zon nog geen kracht genoeg heeft om deze groote hoeveelheid te doen smel ten. Ook in het zuiden van Frankrijk is het bijna even koud als te Parijs. Eveneens in Dnitschland hondt de koude aan. Te Berlijn is weer een groote massa sneeuw gevallen en te Lubeck is de haven weer geheel dichtge vroren. Te Genéve heeft 't zoo hard gevroren dat zelfs de Rhóne geheel dicht lag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3