llimmtlanischs Herritten. Schiedam, 19 Maart 1886. Volgens de alhier opgemaakte kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinoiale Staten 510 en voor leden van den gemeenteraad 831. In de zitting der Tweede Kamer op giste ren is omtrent het adres van den gestraf ten ambtenaar Croll besloten dit met 42 tegen 37 stemmeu eenvondig ter griffie te deponee- ren en alzoo het voorstel van den heer Heldt, om de regeering inlichtingen te vragen ver worpen. Uit Den Haag wordt ons medegedeeld, dat de vergadering, Dinsdagavond 11. in de kof fiekamer van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, onder voorzitterschap van den heer M. Mackay, door de anti-revolutionaire en ka tholieke leden der Kamer gehouden, en waarin werd besloten het amendement op art. 194 der Grondwet voor te stellen, dat sinds door de heeren M. Mackay c. s. is ingediend, ook werd bijgewoond door de beide zoogenaamde conservatieve leden, de heeren R. J. Schim- melpenniock en Oorver Hooft. (V. R. Ct.) Dc Standaard heeft zich het genoegen ge gund een parallel te trekken tnsschen onzen tegenwoordigen eersten Minister, mr. Heems kerk, en diens beide voorgangers als Grondwet ontwerper?: van Hogendorp en Thorbecke. Beiden in zaakkennis en administratieven tact overtreffende, stelt het blad hem echter verre bij hen ten achter als staatman, in zooverre het erts van een Hoogendorp en het staal van een Thorbecke niet te vergelijken zijn bij de soepeler stof, waaruit Heemskerk is gevormd. En gelakt bet nu aan een natuur als de laatst beschrevene dikwijls lichter dan aan de andere, om een schip op de ree in de haven te brengen ten aanzien van de Grondwets-berziening be twijfelt de Standaard of het gelukken zal. Vooreerst omdat het volk past voor zulk een nietsgevende herziening als de voorgestelde; ten tweede omdat elke herziening, van deze Kamer uitgaande, die moreel onbevoegd is tot het werk (motie-Keuchenius), altijd zwak van spierweefsel moet zijn; ten derde wegens de drieërlei inzichten op het punt van art. 194. Het blad voorspelt ulzoo, dat de Juni-stembus zal moeten tooveren om ons van het dooda punt af te brtnger, met een mislukte Grond- wets-herziening achter den rug. De Kamer van Koophandel te Middelburg beeft in een adres aan de Tweede Kamer deze verzocht, de voorgestelde verhooging van invoerrechten, met name voor hout, petroleum en thee, in 's Lands belang achterwege te laten. De schippersvereniging Het Noorden te Groningen heeft zich met een adres tot den Minister van waterstaat, handel en nijverheid gericht, waarin verzocht wordtlo. vermin dering der de biuoenlandsche scheepvaart drukkende lasten, zooals ook ten opzichte van de buitenlandse he scheepvaart is geschied 2o. verlaging van de bovenvermelde tarieven in de provincie Friesland, bekrachtigd bij besluiten van 24 April 1884 Stblno. 67, 68 en 69) tot bet bedrag der voor die wetten geheven tollen 3o. het nemen van maatregelen om, alvorens nieuwe voordrachten van wet tot bekrachtiging of van koninklijke besluiten tot goedkeuring van watertollen te komeD, de bestaren van de wettig bestaande scbippera- vereenigingen met de voorgedragen toltarieven in kennis te stellen. Fodde Hazewindns, eigenaar van het zeil- vaartuig genaamd Bijgeval, wordt uitge- noodigd zijn woonplaats Op te geven aan het departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid, ten eiade aan hem te Kunnen uit reiken een ordonnantie van betaling groot f 82. De gezamenlijke visschers nit de gemeenten Kampen, Wilsnm, Grafhorst, Genemuiden, Zwartsluis en Hasselt hebben zich per adres tot Gedeputeerde Staten van Overijssel gewend met verzoek, het tijdstip der sluiting van den vischtijd voor dit jaar een maand later te willen stellen eu alzoo te doen aanvangen 1 Mei a. s. De Bond voor algemeen kies- en stemrecht heeft aan zijn afdeelingeu eea circulaire ver zonden, waarin hij voorstelt, oveial in den lande, waar dit niet onmogelijk is of onmogelijk gemaakt wordt, te beginnen met deze maand, groofe vergaderingen te beleggen tot verbrei ding der beginselen van den Bond en bespre king van de te nemen maatregelen. Een groote adresbeweging wordt voorbereid voor den tijd dat »de nieuw gekozen Kamer de Grondwets-herziening in behandeling neemt". Pans Leo heeft zijn voornemen te kennen gegeven om de Hoogeschool van Heidelberg met een belangrijk geschenk te vereeren bij gelegenheid van den gedenkdag vau baar 400-jarig bestaan, die dezen zomer gevierd zal worden. Het geschenk zal den vorm aan nemen van een catalogus van de Latijnsche en Gr'eksche handschriften, die in het jaar 1682 uit de Bibliotheca Palatina van Heidel- berg naar Rome werden overgebracht. Een rijksdaalder met de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1865 is op ver moeden van valsch te zijn, te Torn in beslag genomen. Uit het door de betrokken provinciale vee artsen in de gemeenten Ond Gastel en Oos terbout bijna gelijktijdig constateeren van een geval van hondsdolheid bij een hond, is het vermoeden ontstaan, dat die ziekte door een vreemden zwervenden bond naar die streek is overgebracht en zich aldaar nog gebeten honden bevinden, waarvan de verwonding niet bekend is. Gisteren avond te ongeveer 9 ure is ter hoogte van de Mijl, nabij de scheiding van Oude Maas en Mailegat, eene met grind ge laden aak van schipper D. Bakker van Wer kendam gezonken. Vreezende, bij het uit wijkan voor een daar op stroom liggend baggervaartuig, op den berm te loopen, waarop de vuurtoren is ge plaatst, wierp Bakker het anker nit. Dit was echter de oorzaak van het ongeval; door den snellen stroom liep het schip bij bet omzwen ken op zijn eigen anker en bekwam daardoor zulk een lek dat het weldra volliep. Gelukkig hadden de opvarenden nog tijds genoeg zich van bet vaartuig te verwijderen. Het schip, de eenige broodwinning voor den schipper, is niet verzekerd, zoodat de man van alles is beroofd. Het tjalkschip, bevaren door schipper J. Fluit, en geladen met aardappelen, is door het vele ijs op het Volkerak de Din tel bin- nengeloopen. Korten tjjd daarna is het nabij Diuteloord door een bekomen lek gezonken. Schip en lading waren niet verzekerd. Te Leens hield men gisteren en eergistersn nog hardrijderijen op schaatsen, die ondanks den laten datnm met een mim bezoek vereerd werden. Een dienstmaagd, die bij den gemeente ontvanger te Kampen schoolgelden had be taald, beklaagde zich bij haar meesteres, dat zij geen tooi had gekregen. De kamper stéur is nog altijd niet gevonden. ii wpccoewi" ROTTERDAM. Gisteren middag had een gasontploffing plaats ten huize van den heer J. L. Verboom, Van der Takstraat 18, te Feijenoord. Een mnur en de ramen moeten ernstig beschadigd zijn. VLISSINGEN. Heden Werd hier met ze kerheid de oprichting eener zeevisscherij be kend. Man zal aanvankelijk mot é4ue visobsloep van de soort als te Ostende gebruikt wordt, deze onderneming aanvangen. Binnen enkele dagen heeft deze zaak haar beslag, waarbij da heeren C. Maters, A. de Pooter, J. de Waag aan het hoofd zullen staan. Voor onze zeehaven is het waarlij k van belang, dat deze handelstak we der ter hand genomen wordt. Vroeger werd eene visscherij met eene Pernisser vischsloep begonnen, doch deze moest wegens de kosten der exploitatie worden geliquideerd. 's-GRAVENHAGE. Gisteren avond is de nieuwbenoemde gezant van Spanje, de hertog de Almovedo del Valle, d»e den markies d'Arcicoilar aan ons hot zal opvolgen, in de residentie aangekomen. De heer F. van Esveldt, gepensioneerd adjudant-onderofficier van het O.-I.leger, thans ordonnance van Z. M. den Koning, is met ingang van 1 April a. s. benoemd tot be waarder van het koninklijk buitenverblijf Oranje Nassau's oordonder Renknm. VIANEN. Gistermiddag had een ongeluk plaats op een der Gossenwaardsche ovens. Een gedeelte muur stortte plotseling in een arbeider die daar naast bezig was, is door de vallende steeneu zoo deerlijk aan het hoofd gewond, dat geneeskundige hulp dadelijk moest worden ingeroepen. UTRECHT. Gisterenmiddag öaostreeks half twee nor had in de korte Jufferstraat een ongeluk plaats. De loodgietersbaas W., wo nende ia de lange Lauwerstraat, viel uiteen goot vau een hoog huis op straat en werd, zwaar aan hoofd en beenen gewond, naar het politiebureau aan de Witte-vrouwenpoort ge bracht, waar hij geneeskundige hulp ontving en daarna per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar bij gisteren overleed. Heden middag kwamen ongeveer een honderdtal werkeloozen aan het stad huis om brood te vragen. Zij werden door den bargemeester naar den bode van het armbestuur gezonden, die hun dat zou ver schaffen op zijn last. ZEIoT. In de slaapstede van B. Franken op den. Heuvel logeerde jl. Maandagavond o.a. een straatmuzikant de Italiaan Agostino To- masso en de schildersknecht Hendrik Ligten- berg, van Enschede. Reeds tijdig was de Italiaan naar bed ge gaan eu omstreeks 10 uur begaf ook L. zich met dat doel naar boven. De zolder, waarop verscheiden ledikanten stonden, was spaarzaam verlicht. In het halfdonker aan een bed ko mende en meenende dat dit zijn slaapplaats was, voelde hij met de rechterhand in het bed, doch werd, naar verhaald wordt, terstond met een scherp voorwerp in den Techtar-bovenarm gestoken door den in dat bed liggenden persoon, die de Italiaan bleek to zijn. De politie werd hiermede spoedig in kennis gesteld. Door den geneesheer dr. K. Snellen werd de wond f&n L., welke gering was, verbonden, terwijl tag»11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2