Zondag 21 en Maandag 22 Maart 1B86. 'No. 2433, Bij flit Kommer Boort een Büvoepel. VERSCHIJNT DAGELIJKS. JJIpttMit (Dwpicht. Jqidtteiï. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 F rancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke^Nommers0.05 ■■i::'1:1... "ej Prijs der Advertentièn j Van 1—6 regelsƒ0.69 Elke gewone regel meer0.19 Voor herhaalde plaatsing worden billijkt overeenkomsten^ aangegaan. AMERIKA. Door het Congres te Washington is de openbaarmaking bevolen van de briefwisse ling, onlangs tusEchen Bayard en den Ameri- kaanschen gezant te 's Hage gevoerd over den aanslag van de pretroleum in Nederland en zijne koloniën en over den uitvoer van Tabak nit Nederland en zijne bezittingen naar de Vereenigde Staten. Een lid van den gemeenteraad te New-York, de schepen Jdhne is gevangen genomen, daar bij beschuldigd wordt een geschenk te hebben aangenomen, waarvoor hij de eischen der Broadway Spoorwegmaatschappij zoude onder steunen. Men verzekert, dat hij bekend heeft 20,000 dollars te hebben ontvangen, doch nog andere schepenen heeft genoemd, die ook tot hetzelfde doel zijn omgekocht. BELGIË. De vrees, dat de ongeregeldheden te Luik in den avond herhaald zouden worden, is ge bleken niet ongegrond te zijn geweest. Ge durende den geheelen avond hadden ernstige wanordelijkheden plaats. De troepen der socialisten ontvingen versterking van een groote menigte gepeupel, verscheidene koffie huizen werden geplunderd en vernield. In de rue Léopold werden alle winkels verwoest. De kreten »weg met de kapitalisten," „weg met de burgers" werden onophoudelijk in de straten gehoord. Herhaaldelijk deden de politie en de gendarmes der burgerwacht een aanval op de benden, die met steenen wierp. »De commandant der „garde civique" werd door een steen aan het hoofd getroffen, en afzon derlijke patrouilles hier en daar door de woedende menigte aangevallen. Ten laatste behield de politie en de burgerwacht de over hand omstreeks middernacht was de orde nagenoeg hersteld, doch patrouilles bleven nog door de stad kruisen. Er zijn vele gewonden, waaronder gendarmes der garde civique en commissarissen van politie, eenige honderden zijn gevangen genomen. De stoffelijke schade wordt op honderdduizenden franken geschat. ENGELAND. De minister Gladstone heeft gisteren in het ^agerhuis megedeeld, dat de regeering in de volgende week op een nader te bepalen dag «ene verklaring omtrent hare Iersche politiek zou e afleggen zonder het gegeven woord te re 'en, zou hij dit thans niet naar waarheid kunnen doen. Hij spoorde allen aan de loo- pende geruchten slechts met de grootste re serve aan te nemen. Een motie van den heer Richard verkla rende dat het een onwettige daad is, zonder goedkeuring van het parlement oorlog te ver klaren, grondgebied te annexeeren en tracta- ten te sluiten werd door Gladstone als on- practisch bestreden en daarna met 115 tegen 10.9 stemmen verworpen. Het Hoogerbuis nam gisteren een voorstel aan van het lid Thurlow, waarbij bepaald wordt, dat de Londensche musea ook op de Zondagen voor het publiek toegankelijk zul len zijn. FRANKRIJK. Bij de beraadslaging over de wet op het Lager onderwijs in den Franschen Senaat, beeft de heer Jules Simon onder de toejuichingen dei- rechterzijde eene belangrijke rede gehouden tegen het artikel, waarbij bepaald wordt, dat binnen zekeren tijd het onderwijs alleen aan leekenonderwijzers zou worden toevertrouwd. Hij bestreed het voorgestelde artikel als zijnde een aanslag tegen het beginsel der revolutie, dat alle burgers gelijke rechten hebben tot het vervullen van een ambt. De heer Simon belijdt zijn geloof aan een toekomstig leven, welk geloof zonder gevaar in de school kan onderwezen worden. Hij verwijt de republi keinen thans hetzelfde te doen, wat zij vroe. ger het keizerrijk tot een grief maakten en zegt, dat de republikeinsche partij de partij van de vrijheid en gerechtigheid blijven moet. Volgens berichten uit Tientsin is de loop der onderhandelingen tusschen den Franschen en Chineeschen gevolmachtigde over hethan- delstractaat niet gunstig, hoewel Frankrijk de eischen op het tractaat van Juni gegrond» heeft prijs gegeven, ook de onderhandelingen der cemmissie over de grensregeling van 1 ongkin zij n tot nog toe niet gevorderd. HET OOSTEN. Volgens bericht uit Konstantinopel zou de hertog van Edinburg, Koningin Victoria's tweede zoon, eerlang den Sultan een bezoek brengen. Het Journal de St. JPeterslurg zegt, dat de mogendheden het noodzakelijk achten, dat het voorstel der Porte omtrent den vijfjari gen termijn van het gouverneurschap bshou- den blijven en dat Prins Alexander in deze kwestie zal moeten toegeven. De Vorst heeft van de zijde der groot machten niet de minste tegemoetkoming ten aanzien van zijne jongste aanspraken te ver wachten. tes al de kosten zal dragen voor de opvoe ding der dochters van generaal Fajardo, die aan de wonden is overledüD, welke hij bij den opstand in het fort San-Julian, te Carthegena bekomen'heeft. ZWEDEN. De Zweedsche bladen deelen bet gerucht mede van de aanstaande verloving van prins Osoar van Zweden met prinses Louis e, dochter van den prins van Wales. Sshiidam, 20 Maart 1886. HH. MM. de Koning en de Koningin zul len na hnn gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad (van 27 April tot 4 Mei a. s.) veertien dagen op het paleis het Loo gaan vertoeven, om vervolgens voor zes weken Daar het buitenland te vertrekken en 1 Juli op het domein Soestdijk aan te komen, waar zij het verder gedeelte van den zomer zullen doorbrengen. Naar Ons hoorden met leedwezen verneemt, is de heer E. J. Hollander, lid der Provinciale Staten van Friesland, sedert eenige dagen zoo ernstig ongesteld, dat hem de HH. Sacra menten zijn toegediend. De Standaard schrijft naar aanleiding van het amendement der anti-liberalen op bet regeeringsontwerp tot herziening van art. 194 het volgende Deze voorslag is al zeer miniem. Bij ons bestaat er niet geringe bedenking tegen. Maar dit staat vastAls de linkerzijde ons zells dit allerminste niet gunnen wil, dan zie men voorloopig maar voor goed van Grond wetsherziening af. In geen geval zon te gedoogen zijn, dat bij amendement op dezen minimum eischook maar het allergeringste wierd afgedongen. Besliste oppositie zou dan onzerzijds zeer stellig geboden zijn. SPANJE. Men verzekert, dat de Koningin regen- Door een honderdtal der voornaamste firma's te Rotterdam van verschillende richting op staatkundig gebied is hel olgende adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden Aan de Iweeae Kamer der Staten- Generaal. Geven met verschnldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen betrokken bij den Handel, de Scheepvaart, de Njjverheid en den Landbonw van Nederland en zijne Koloniën, dat zij het oogenblik gekomen achten de maat- regelen van zelfbehoud te nemen, waarvan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1