Kerknieuws. KecHtszaken. De Minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer eenige inlichtingen gegeven op de adressen van suikerraffinadeurs te Amsterdam en te Delfshaven om wijziging der wettelijke bepalingen nopens den accijns op de suiker. De Minister merkt op, dat de adressanten op den voorgrond stellen, dat het beginsel der wet, accijnsheffing naar het gehalte, geene aanlei ding heeft gegeven tot ouoverkomelijbe be zwaren. Zij verzoeken dan ook slechts wijzi ging der genoemde wet op twee pnnten. Vooreerst beweren zij, dat de korting op U/g pCt op het wettelijk gehalte van rowsuiker bij art. 3 toegestaan, wegens het verschil tusschen dat gehalte en het practisch rende ment behoort te worden verhoogd. In de tweede plaats wenschen zij verandering der belasting op bastaard. Door den minister van Oorlog is bepaald dat tot het opkomen onder de wapenen met spoed de zakboekjes voor de met groot verlof zijnde miliciens voortaan voorzien moeten zijn van de noodige reisrouten, marschorders eu vervoerbewijzen. Zaterdag-nacht heeft het Engelsehe stoom schip Seahorsevan Amsterdam naar Hnll, in de monding van de pieren te IJmuiden een viaschersechnit aangevaren, die onmiddellijk zonk. Van de bemanning, nit drie koppen be- staauda, werden twee gered, doch de schipper, een man van 62 jaren, verdronk. Een uur later werd zijn lijk opgehaald. De vaart op de Zuiderzee is heropend. De „Amstel," Maandag in den vroegen morgen van Kampen vertrokken, is te 11 nar te Am sterdam aangekomen. De „IJsel" en de „Stad Deventer" zijn dien morgen nit Amsterdam naar Kampen vertrokken. Uit Nijmegen schrijft men aan de Arnh. Ct dat de boeren, hun koeien niet willende geven voor den prijs, dien de slachters er voor bieden, thans ze zelf slachten en daar mede betere zaken maken, terwijl het vleesch voor 20 pCt, minder te bekomen i3. Zij zijn voornemens daarmede voort te gaan totdat de vleeschhonwers betere prijzen willen be steden. wifHOOaani ROTTERDAM. In het gesticht Schoone- berg te Schoonderloo zal tijdelijk een hulp kerk worden geopend voor de Chr. Geref. Gemeente te dezer stede, alwaar des Zondags twee malen gepreekt zal worden, tot tijd en wijle de gemeente in staat zal zijn een vierde kerk te bonwen en een vierden predikant te benoemen. Gisterenavond omstreeks 6!/s uur is er, vermoedelijk door het te hard stoken der kachel, schoorsteenbrand ontstaan in pand no. 2 aan het Goudscne plein. De brand is on middellijk geblnscht door den jongenheer A. P. Reijtz, wanende Van der Werffstraat 16, door het inwerpen van een brandgranaat. Verschillende spuiten waren aanwezig, doch behoefden geen water te geven. KRALINGEN. Door de Regeering van den zuid-amerikaanschen Staat Columbia is tot waterbouwkundig ingenieur voor den tijd van ééa jaar benoemd, de heer W. Brandsma, hoofdopzichter van den polder Prins Alexan der met den last om de werken nit te voeren, die ter verdediging van de haven en de stad Carthagena tegen zeevloeden noodzakelijk zijn. VLAARDINGEN. Mejuffrouw J.E.Meijer, overleden te Amsterdam, heeft aan het Vis- schers Weduwen- en Weezenfouds te dezer stede besproken een legaat van f3000. VLISSINGEN. Aanstaanden Zaterdag zal als de omstandigheden het toelaten, van de werf der Koninklijke Maatschappij De Schelde te water worden gelaten het stalen schroel- stoomschip Industriegebonwd voor rekening van de Badische Schraubendampfschiffjahrts- Gesellschattte Mannheim. Dit is een dubbel merkwaardig feit, eer stens omdat het ruim U/g jaar is geleden, dit ean schip van eenige tamelijke grootte is afgeloopen, en alzoo de werkzaamheden aan genoemde fabriek beginnen te herleven, ten andere omdat met den bouw van dit schip van 150 eng. voet lengte en "400 toniahond eerst na 1 Januari is aangevangen, en het alzoo in 12 weken zoo ver is knnnen voltooid worden. Wegens zwaren mist is de mailboot Willem Prins van Oranje gisteren morgen eerst te 10 n. 15 m. van Qneensboro aan gekomen. Passagiers en post vertrokken per trein van 11 n. 55 De miilboot Prinses Elisabeth is Maandag avond niet naar Qaeens- boro kunnen alvaren, en is eerst heden te 11 nnr v. m. derwaarts vertrokken. AMSTERDAM. Tegenover de lasterende beweringen van Eortuyu c. s. ahof er in den, gelukkig na gtëindigden langen bangen winter hier maar weinig of niets gedaan werd tot leniging van kommer en ellende, is hat zeker aangenaam, te vernemen dat, behalve de gewone verzorging door Liefdadigheid naar Eermogen, de Vereenigins, 'lot Heit des Volks, het Weldadigheids fonds, de Vereerd- ging van den H. Vincentius a Paulo en tal van andere liefdadige instellingen, om van gemeentelijke eu kerkeljjke bedeelingen niet te gewagen, een aantal kloeke mannen, door werkgevers en werkliedeis-vereenigingen onder richt en voorgelicht dezen laDgen winter ruim 4000 huisgezinnen van brave, knappe werklieden hebben ondersteund. Dat die onder steuning, waarmede nog wordt voortgegaan, voor zooverre de bevoorrechten nog zonder were zijn, schatten gelas vereischt, behoeft ternau wernood vermeld. Doch dat die groote som men zoo in alle stilte werden bijeengebracht, pleit zoowel voor de talrijke milde gevers als voor de wijze, waarop de steun werd ver leend. Aan de commissariaten van politie zijn daarenboven nog ongeveer voor f10,000 aan bons voor de noodigste levensbehoeften uit gereikt, mede door enkele milddadige stadge- nooten verstrekt, wiar namen echter niet onbekend zijn gebleven, doch welker vermel ding door hen-zelven niet wordt gewenscht. De heer Domela Nieuweuhuis, die in zijn toespraak tot de socialisten en nienwsgieri- gen op jl. Donderdag-avond sprak over het bijeenbrengen van een som van f140,000, had dus tamelijk wel, ofschoon op verre na niet hoog genoeg, geraamd het bedrag, dat dezen winter weder voor de werkelooze arbei ders is en nog wordt bijeengebracht. ZWOLLE. Vcor de landbouwtentoonstelling die in Juli a. s. te dezer stede zal gehouden worden, zijn gouden, zilveren en bronzen me dailles uitgeloofd, ter gezamenlijke waarde van f 2265. Bij die gelegenheid zal tevens eene nationale harddraverij worden gehouden. ARNHEM. Jhr Van Asbeck is, naar men verneemt, weder geheel hersteld van de ge volgen, die zjjn menschlievende daad op 18 dezer voor hem gehad heeft. Aanvankelijk echter moest hij het bed honden, en het was dan ook aan zjjn legerstede, dat de heer Van As beck dienzeifden avond den heer Sciarone ontving, nit naam van een paar duizend per sonen, welke zich, daartoe bijeengeroepen, vóór zijn woning verzameld hadden. Nadat Sciarone de erkentelijkheid en bewondering namens dezen betuigd had, droeg de heer Van Asbeck hem op, den bijeengekomenen zijn dank en hooge waardeering daarvoor over te brengen, daar hij nog niet bij machte was dit per soonlijk te doen. WAGENINGEN. In de heden gehouden raadsvergadering is met 8 stemmen tot ge meente-geneesheer (traktement ƒ1000) be noemd de beer Th. Niemijer, arts, alhiei. Op dr L. Vermande, alhier, waren 3 stemmen uitgebracht. Wijlen de heer G. Te Looze, alhier overleden, heelt aan de armen der R. K. Kerk gelegateerd f 1800. HENGELO. Voor de werklieden dermachine- labriek van de firma Gebr. Stork en Co. was het gisteren een feestdag. Voor alle werk lieden, een 400-tal ongeveer, werd verslag uitgebracht van het zieken-en pensioenfonds. Daarna werden de werklieden onthaald. ZEVENBERGEN. In deze gemeente is pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren L., een kwakzalver nit Bergen-op-Zoom, die zelfs de onbeschaamdheid had om fijn gesneden tabak als onfeilbaar geneesmiddel te verkoopen. BREDA. Met bijzondere ingenomenheid ver melden wij dat door Z. D. Hoogw. Mgr. P. Leijten, bisschop van Breda, tot lid van het kathedraal kapittel, ter vervanging van wij len den hoogeerw heer Mgr. Maes, is benoemd de hoogeerw heer J. W. Smear, pastoor der parochie van O. L. V. Hemelvaart alhier. MEERSEN. Op plechtige wijze werd alhier door de Eerw. Zusters Ursulinen haar nieuw schoollokaal betrokken. De leerlingen der school vierden bij die gelegenheid een tref fend feest. In tegenwoordigheid van Eerw. hoeren geestelijken, brachten de scholieren, onder het zingen van passende gezangen, eenige genoegelijke uren in hun nieuwe leer plaats door. Een paar zeer passende toespraken werden gehouden en een beeld van den H. Jozef, patroon der nieuwe inrichting, geplaatst in een nis buiten het allerkeurigst afgewerkte gebouw. Iedereen wensent de Esrw. Znsters gelnk met hare inrichting. ROELOE-ARENDS VEEN. Als eene niet alledaagsche merkwaardigheid kan worden gemeld, dat op de Braassemermeer den 20sten Maart des namiddags om 3 aren, stoom- en zeilschepen voeren ter zelf dor plaatse waar des voormiddags van dien dag omstreeks 11 uren nog eenige ijs-chniten iu alle statigheid en losheid over de bevroren wateroppervlakte krasten. STEENWIJKSMOER. De zoon van H. Kok was bezig eenig bont van een boom te hakken, toen hy plotseling uitgleed en op zijn hoofd op het ijs terechtkwam. Hij was onmiddellijk een lijk. LENT. Gisteren avoud omstreeks 9i/2 nnr onstond er brand in de tapperij Het oude veer huis bewoond door A. B. Eekhoudt. Door spoe dig aangerukte hnlp was men de vlammen iu korten tijd meester. Met moeite heeft men drie kinderen, die iu het vertrek, wa ir de brand is ontstian, lagen te slapen en door e vlammen reeds gedeeltelijk omiingd waren, knuneu reüden. Alles was tegen brandschade veizekerd. Oorzaak onbekend. BE1LEN. Gisteren nacht omstreeks 1 nnr onstond er te Wijster, onder deze gemeente brand ten huize van den landbouwer J. Leunge Kzn. De vrouw hoorde het geknetter der vlammen en wekte de huisgenooten, die met haar, zooals ze nit het bed kwamen, de woning verlieten en met moaite hun leven redden. Het brandende rieten dak lag toeu reeds voor de deur der woning. Aan redden en b ehonden viel niet meer te denken. Alles is dan ook eene prooi der vlammen gewordenzelfs van de levende have is niets gered. Het vnnr moet in het achterhuis ontstaan zijn, doch hoe, weat niemand. Aan kwade trouw valt niet te denken. Huis en inboedel zijn verzekerd, doch het vee niet, waardoor de ramp, die het oppassend gezin getroffen heeft, des te grooter is. Z. D. Hoogw. Mgr A. Godschalk, bisschop van 's-Hertogenboscb, heeft benoemd tot pas toor te Tongelre den weleerw. heer C. M. Van Kessel, en tot kapelaan te Drnnen den eerw. heer J. C. Kamp, priesler van het Se minarie. Het getuigenverhoor in zake de kinderont voering te Apeldoorn scheen gisteren uitslui tend ten doel te hebben, om aan te toonen, dat het huwelijk van mr. Hoek met mej. Bnl kley gelukkig wasdat de dochter volstrekt niet zooveel vertrouwen in mevr. Bnlkley stelde, als deze voorgeeft en volgens veler meening onmogelijk den wensch te kennen kan hebben gegeven, dat de kinderen ten huize van mevr. Bnlkley zonden worden opgevoed. Ook omtrent de door mevr. B. met allerlei losse gezegden en toespelingen verdacht ge maakte oorzaak van den dood van mevr. Hoek, werd als getuige gehoord de geneesheer, die mevr. H. behandeld had. Deze verklaarde dat de oorzaak van den dood eene vervetting van het hart was geweast, een bij oudere perso nen meermalen, bij jongere echter zelden voorkomend verschijnsel. Iu zooverre was het ziekteverschijnsel bij mevr. Hoek voor den geneeskundige een bijzonder geval geweest; overigens was daarin echter niets opmerke lijks. Naar men verneemt, zal het geding tusschen de gemeente Amsterdam en de firma De Bruijn Zoon, in zake de concessie der Hollandsche gasfabriek, niet vóór November e. k. in be handeling worden genomen. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam, van den 17 Maart 1886. C. J. de L., te Schiedam; boete fl of 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2